Sosyal Medya

Finans

Kıymetli Madenler & Enerji Görünümü

Bu hafta emtia ve altında neler olacak?

Kıymetli Madenler & Enerji Görünümü

Yazar: Barani Krishnan

Investing.com – İki ay önce başlayan ralliden bu yana altın, ilk kez boğalar için gerçek bir tokat oldu. Ama onları bayılttı mı? Korkutmaya yetti mi?

Pek sayılmaz. Hiçbir şey olmasa bile Cuma günkü %2’lik satış, Haziran başındaki 1.670 dolarlardan 2.080 dolarlara çıkaran bir koşuda bir sonraki aşamaya geçmek için Comex’te altındaki uzunların topuklarını daha da derine sokmasına sebep olmuş gibi görünüyor.

Bir sonraki aşama olacak mı peki? Altınla ilgili pozitif olan teknik analistlerin en muhafazakarları, 2.100-2.150 dolar seviyesinin, boğaların bir sonraki mantıklı hedefi olacağını düşünüyor. 2.100 dolar, Comex’in en aktif altın vadeli işlemleri sözleşmesi olan Aralık sözleşmesinden sadece 11 dolar daha az olacak. Aralık altın vadeli işlemleri, Cuma günü yayınlanan ve art arda üçüncü ay olarak Temmuz’da da iş büyümesi gösteren ABD tarım dışı istihdam verileri üzerine yeniden canlanan bir doların yaptığı misilleme karşısında teslim olmadan önce 2.089,20 doları gördü.

 

Değerli metaller alanında bağımsız bir analist olan Sunil Kumar Dixit, düşüşten önce altının 2011’in yükseklik rekoru olan 1.920 dolardan 2015’in en düşük seviyesi olan 1,046 dolara düşerek ölçülmüş bir Fibonacci hareketi sergilediğini söyledi.

 

Dixit, Cuma günkü satışa rağmen Fibonacci’nin %123.6’lık düşüşü devam ederse metalin bir sonraki yükselişi 2.127 dolara olabilir, “yine de 2.150 dolar için güçlü bir neşe var” dedi.

 

Daily FX’de altın konusunda teknik bir stratejist olan James Stanley, “bu, haftanın ilk kısmında düşüşlerin devam edeceği bir senaryoya kapı açabilir” dedi.

Pek çoğu gibi Stanley de altının ralliyi bitirmediğine ikna olmuş durumda. Ancak başka endişeleri de var. “Daha önemlisi, dikkate değer birkaç olası bölgenin destek seviyesi etrafında neler yaşanacağı.”

 

“İlişkili iki olası bölge kaydettim. En yakın bölge psikolojik seviye olan 2 bini aşıyor ve 1.987,95 seviyesindeki yüksek bir salınımdan, Salı günü gördüğü 2009’un en düşük seviyesine kadar uzanıyor. Fiyat hareketinin çok fazla duraklama olmaksızın 2.000 doları nasıl aştığı ve bugüne kadar bu fiyat civarında destek için geri dönmediği göz önüne alındığında bu bölge özellikle ilginç olmaya devam ediyor. Daha derin olan ikinci bölge, daha önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak gördüğümüz 1.920,94 dolardan, geçen hafta yaklaşık 1.941,25 dolara kadar çıkan düşüşlere kadar uzanıyor.”

 

Cuma günü başka şeyler de oldu?

2.030 dolar altına yerleşmeden önce Aralık altını, 2.046 dolara yükseldi. Bu, Asya açılışı öncesinde Pazartesi günkü ön elektronik ticarette gösterilecek olan toparlanmayı sağladı. Boğa piyasalarında olduğu gibi herhangi bir geri çekilme, genellikle daha düşük seviyede değer algılayan alıcıların tekliflerine yol açar ve altındaki uzun pozisyonlar yine de 2.100 dolar üzerindeki büyük maaş günlerinde sabitlenir.

 

Cuma günkü skor altın için düşük olsa da haftalık bazda sarı metal durdurulamazdı – Mayıs sonundan beri art arda dokuzuncu haftalık artışını yaşadı.

 

Altının daha çok düzeltme görebileceğini söyleyen Stanley de piyasanın sürpriz yapıp yükselebileceğini kabul ediyor.

 

“Altında (olduğu gibi) aşırı satın alım ve yerleşim meselesi ile boğalar devreye girmeden önce bu geri çekilmenin ne kadar süreceği sorulmalıdır.”

 

Döviz analistleri Amerikan dolarında Cuma günü görülen %0,7’lik artışın da sürdürülebilir gözükmediğini söylediler.

 

TDS Securities günün döviz piyasası notunda, “bu raporun öncesinde USD kısalarının karşılandığını düşünüyoruz” dedi. “Daha iyi bir veri artık USD teklifini zayıf bırakıyor. “Dolarda kısa pozisyon almak için çekici bir risk/ödül görüyoruz.”

 

Parabolik moddaki diğer değerli metal olan gümüş de bir miktar düşüş yaşamadan önce Cuma günü önemli artış yaşadı. Comex’te ön ay gümüş sözleşmesi Eylül vadesi, 86 sent düşüş yaşayarak 28,40 dolar oldu. Seansın başlarında gümüş, yedi yılın en yüksek seviyesi olan 29,915 dolara ulaşmıştı.

 

Petrole gelince;

Ham petrol fiyatları Cuma günü yaklaşık %2 düşüş yaşayarak artan dolara karşı beş gün içinde iki kere gerilemiş oldu ve küresel yakıt talebinin karantinalar nedeniyle tekrar zarar göreceğine dair korkuları artırdı.

North Carolina, Durham’da ICAP (LON:NXGN) enerji vadeli işlemler brokeri Scott Shelton, petrole karşı ayı faktörlerin çokluğuna değinerek “normal bir dünyada … ham petrolün 30 dolarlara geri döneceğini düşünürdüm” dedi.

“Ancak yaşadığımız dünyada, alt üst olan bir USD’nin, 2.000+ dolar seviyesindeki altının ve ek teşvikin beklentilerinin, petrol ticareti yapan çoğu kişi için önem arz ettiğini düşünmüyorum.”

 

Kıymetli Maden Piyasaları Özeti

 

Ekim vadeli işlemler sözleşmesi 40,40 dolar düşüşle 2.018 dolar oldu. Perşembe günü Ekim vadeli altın 2.070 doları gördü.

Daha çok hacim ve Ekim vadesine göre daha çok ilgi çeken Aralık altın sözleşmesi, 41,40 dolar düşerek 2.028 dolardan işlem gördü. Perşembe günü ise 2.089,20 dolara yükselerek Comex’teki herhangi bir altın vadeli işlemleri için tüm zamanların yükseğini gördü.

Bir önceki oturumda 2.075,14 dolar rekor seviyeye çıkan spot altın, Cuma günü 28,06 dolar düşüşle 2.035,12 dolar oldu.

Yine de hafta bazında Ekim vadeli altın %2,8 yükselirken spot altın %1,4 düştü.

Cuma günkü düşüşlere rağmen altın fiyatları, yıl bazında hala %32 yüksek. Gümüş ise %52 üzerinde artış kaydetti.

 

Enerji Piyasası Özeti

 

WTI 73 sent düşüşle 41,27 dolar oldu.

Brent 69 sent kayıpla 43,40 dolardan işlem gördü.

Yine de hafta bazında WTI %2,4 ve Brent %2,5 yükseliş yaşadı.

Bu haftaki artış için Rystad Energy’den Bjornar Tonhaugen, “fiyat seviyelerinin korunması gerçekçi olmayacaktır” dedi. “Yatırımcılar görünmez düşman COVID-19’u hatırlayarak … artışları düzeltmek için göreve koştu.”

Covid-19 vakalarındaki artış, yakıt talebi görünümü için hakim mesele olmaya devam ediyor. ABD’nin çoğu eyaletinde vakalar hala artarken Hindistan kısa süre önce enfeksiyonlarda rekor seviyede günlük artışlar bildirdi. Dünya genelinde pandemiden dolayı 700.000’in üzerinde insan öldü.

Johns Hopkins verilerine göre şimdiye kadar yaklaşık 4,9 milyon Amerikalı Covid-19 virüsünü kaptı ve ölen kişi sayısı 160.000’in üzerinde. Washington Üniversitesi’nin bir modeli ise 1 Ekim’e kadar ABD’de koronavirüsten dolayı 200.000 kişinin öleceğini tahmin etti ve ekonomik toparlanmaya şüphe düşürdü.

Petrol fiyatlarında Cuma günü görülen düşüş, Çalışma Bakanlığı’nın ABD’de Temmuz ayında 1,8 milyon iş imkânı yaratıldığını söylediği bir zamanda yaşandı. Bu rakam, yeni virüs dalgasının işgücü piyasasındaki toparlanmayı aksatmasıyla birlikte, Haziran ayındaki 4,8 milyonluk iş artışının epey altında kaldı.

Bununla birlikte Temmuz ayı iş raporu, serbest düşüş modundan toparlanması için dolara yardım etti ve petrol ve diğer emtialar üzerinde baskı yarattı. Dolar endeksi 622 puan artışla 93,39 oldu – Mart ayından beri bir gün içinde gördüğü en büyük artış.

 

 

Alıntıdır, tamamını okumak için aşağıdaki adresi ziyaret edin

 

 

https://tr.investing.com/news/commodities-news/precious-metals–energy–weekly-review-and-calendar-ahead-1994551

Haftanın makro-ekonomi veri gündemi: Nakit dengesi, işgücü, dış ticaret endeksleri, cari işlemler açığı, sanayi üretimi, ciro endeksleri, perakende ticaret ve beklenti anketi

 

Dr Kocabalkan-Atilla Yesilada:  Borsa’da fırsat bekliyorum | Atilla Yeşilada

 

Tuncay Turşucu: “Borsa’da sakin kalan ayakta kalır”

 

Yabancı kaçışının sonu yok

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler