Sosyal Medya

Finans

JP Morgan:  Hisse senetlerinde seçici yatırım zamanı

Ancak, ikinci yarı-yılda para dopinginin etkisi azalacak ve bazı sektör ve ülkelerin kısa sürede toparlanamayacağı ortaya çıkacak. Bu senaryoda, menkul kıymetlerde abartılı değerlemelerin de eski trendine döneceği iddia ediliyor....

JP Morgan:  Hisse senetlerinde seçici yatırım zamanı

 

JP Morgan hisse senetlerinde rallinin gereğinden fazla uzadığı düşüncesini ifade etti. Ayrıca, Gelişmiş Ülkeler hisselerini de Gelişmekte Olan Ülkeler’e (GOÜ, Piyasalar = GOP) tercih ediyor. Bloomberg.com haberinde Türkiye’nin bahsi geçmiyor, fakat “enflasyondan arındırılmış getirisi yüksek tahvillere yatırım yapın” önerisi Türkiye’nin aleyhine olarak nitelendirilebilir. Çünkü, TL DİBS’de getiriler hem cari enflasyonun altında, hem 12-24 ay vadede beklenen enflasyona göre 0 civarında.

Bloomberg.com’un “JPMorgan Says Investors Should Get More Selective in Second Half” başlıklı haberinde JP Morgan’ın yeni global yatırım raporu özetlendi. Dev yatırım bankasına göre, yılın ikinci yarısında borsalarda ralli tehlikeli bölgeye girecek, çünkü devletlerin açıkladığı dev mali yardım programları çeşitli sektörlerde başgösteren uzun vadeli daralmayı örtmeye yetmeyecek.

Raporda, Nisan-Mayıs aylarında tüm hisse ve ülkelere yayılan rallilerin Fed başta rezerv para merkez bankalarının bastığı sonsuz paradan destek aldığını kaydeden JP Morgan uzmanları, likidite bolluğu yanında bireylerin az miktarda hisse senedi pozisyonu taşımasını da gerekçe gösterdi.

Ancak, ikinci yarı-yılda para dopinginin etkisi azalacak ve bazı sektör ve ülkelerin kısa sürede toparlanamayacağı ortaya çıkacak. Bu senaryoda, menkul kıymetlerde abartılı değerlemelerin de eski trendine döneceği iddia ediliyor.

JP Morgan’ın yatırım önerileri ise şöyle sıralandı:

Bono-tahvil tarafında kamu borcu sürdürülebilir, DİBS getirileri ise enflasyondan arındırılmış olarak yüksek kalan ülkeleri seçin.

Kurumsal tahvillerde yüksek kredi notlu olanlar daha iyi performans sergileyecek.

Gelişmiş Ülke kurumsal tahvillerini GOP’a tercih edin. Asya dışında bir çok GOÜ’in Covid-19 sıkıntısı ve yüksek borçlanma gereksinimi  devam ediyor.

Hisse senetlerinde önde giden sektörler teknoloji, iletişim ve sağlık olacak.

Amerikan doları satıp Rus rublesi, Meksika pezosu ve Endonezya rupisi alın.

Altın içinde bulunduğumuz ortamdan en fazla yarar sağlayacak varlık olacak.

 

Strateji Raporu: Likidite Rallisine Devam…

 

Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada: S&P düşer BIST düşmez

 

Erkan Öz:  Tarihin en çılgın dünya borsa balonu

 

Ekonomide Uluslararası Gelişmeleri Yorumlama Yöntemleri – ATİLLA YEŞİLADA – 4 Haftalık Online Ders Paketi

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler