Sosyal Medya

Finans

İş Yatırım:  Moody’s kararı piyasaları etkilemez

(i) Türkiye’nin varlık fiyatları zaten B2 seviyesinden daha yüksek bir risk primiyle işlem görüyor. (ii) Kredi derecelendirme şirketleri genelde piyasaların gerisinden gelir. (iii) Karar ülkenin kredi kategorisinde herhangi bir değişikliğe yol açmıyor....

İş Yatırım:  Moody’s kararı piyasaları etkilemez

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu indirdi

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Cuma günü aldığı bir karar ile Türkiye’nin kredi notunu B1 negatiften B2 negatife indirdi. Kararın Aralık başındaki toplantı beklenmeden alınması ve görünümün negatif kalması endişe verici gelimeler. Bu güncelleme ile kuruluşun Türkiye kredi notu “yatırım yapılabilir” seviyenin 5 kademe altına, Mısır, Lübnan ve Tunus gibi kırılgan Ortadoğu ekonomilerinin ligine inmiş oldu. Buna rağmen önemli bir piyasa etkisi beklemiyoruz.

 

Görüşümüzün arkasında üç temel neden var. (i) Türkiye’nin varlık fiyatları zaten B2 seviyesinden daha yüksek bir risk primiyle işlem görüyor. (ii) Kredi derecelendirme şirketleri genelde piyasaların gerisinden gelir. (iii) Karar ülkenin kredi kategorisinde herhangi bir değişikliğe yol açmıyor.

 

 

 

(i) Türkiye’nin risk primi zaten kredi notundan çok daha kötü fiyatlanıyor. Türkiye’nin 5 yıllık CDS oranı 512 baz puan seviyesinde. Benzer kredi notuna sahip olan Mısır 416, Bahreyn 255, Güney Afrika 286 baz puan ile işlem görüyor.

 

(ii) Kredi notları genelde piyasaların gerisinde kalır. Türkiye’nin yatırım yapılabilir unvanını aldığı 2012 sonu 2013 başında Türkiye varlığı alanlar sonraki yıllarda korkunç para kaybetti. Kredi notu indirildiği için bugün satış yapanların durumu da pek farklı olmayacak.

 

(iii) Türkiye’nin S&P (B+) ve Moody’s (B2) tarafından verilen kredi notları ’oldukça spekülatif’ (highly speculative) kategorisinde bulunuyor. Borçlarını ödeme gücüne sahip ancak şoklara karşı kırılgan olarak tanımlanan bu kategori içindeki hareketler sınırlı fiyat etkisine yol açıyor. ‘Spekülatif’ kategoriden ’oldukça spekülatif’ kategorisine veya ’oldukça spekülatif’ kategorisinden ’yüksek riskli” kategorisine geçiş daha sert bir şekilde fiyatlanır.

 

Yayımlanan raporda Moody’s bu kararın arkasındaki sebepleri; i) dış dengelerdeki bozulama ile ödemeler dengesi krizi ihtimalinin artması, ii) kurumların bağımsızlığına yönelik endişeler ve iii) maliye politikasındaki kötüleşme olarak sıralıyor. Moody’s aynı zamanda Doğu Akdeniz kaynaklı jeopolitik gelişmeleri ve Türkiye’nin AB ve ABD ile ilişkilerindeki sorunları da ekonomi tarafındaki kırılganlıkları büyütebilecek unsurlar olarak görüyor.

 

Kredi notumuzun indirilmesinin piyasa etkisinin sınırlı olacağını öngörüyoruz. Ancak not indirimine neden olan “ödemeler dengesinde bozulma, bütçe açığındaki artış, kurumların bağımsızlığına yönelik endişeler ve tırmanan jeopolitik riskler” karışımı orta vadede Türkiye için tehdit olmaya devam edecek.

 

 

Moody’sden gece yarısı darbesi

 

Ekonomi gündemi: Üretim, tüketim, bütçe, dış borç, merkez bankaları faiz kararları

 

Atilla Yesilada-Artunc Kocabalkan:  Orta vadede dolar düşer, borsa yükselir

 

2020-2021 SİYASİ VE EKONOMİK ÖNGÖRÜLERİMİZİ YENİLEDİK

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler