Sosyal Medya

Finans

Ham petrol kasırgalar ve zayıf talep arasında sıkıştı

Üretim ve (boru hatlarının ve depo tesislerinin nasıl etkilendiğine bağlı olarak) ulaşımdaki bozulmalar nedeniyle fiyatlar muhtemelen kısa vadede bir nebze yükselecektir ancak bu kasırganın, orta veya uzun vadede sıkıntı çıkarması beklenmiyor.

Ham petrol kasırgalar ve zayıf talep arasında sıkıştı

Cuma sabahı Asya’da WTI ve Brent petrol spot piyasada hafif değer kaybıyla $42.90 ve $45.04/varilden işlem görürken, ABD’nin Atlantik kıyısını vuran kasırgaların rafinaj ve off-shore üretim faaliyetlerine umulandan daha az zarar vereceği fiyatlanıyor.  Petrol, talep koşullarına endeksli hareket edecek. Investign.com’da yazan Ellen R. Wald’a göre, ham petrol bir süre yükseliş sergileyebilir, fakat kalıcı bir ralli için önce dünya talebinin stok fazlasını eritmesi gerekecek.

Ellen Wald şöyle yazdı: Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) Çarşamba günü yayınladığı raporunda hem ham petrol hem de benzin stoklarında önemli düşüşler yaşandığını gösterdi. Kötü haber ise piyasa buna güçlü bir tepki vermiyor. WTI bir nebze yükseldi ancak çoğunlukla 43 dolar civarında sakin kaldı.

Bir ayı aşkın bir süredir görülen düşüşlere rağmen ham petrol stokları hala 5 yıllık ortalamanın %15 ve benzin stokları da %5 üzerinde.

Ayrıca talep görünümü iyileşmiyor. Hatta büyük tahmin kuruluşları, küresel pandemiden ve ekonomik kapanışlardan çıkışın beklendiği kadar hızlı olmayacağını fark ettiklerinden son zamanlarda talep tahminlerini düşüş yönlü revize etti.

 

 

ABD Körfez Kıyısındaki Petrol ve Benzin tesisleri üretime ara veriyor

 

Şimdi ABD’nin petrol sanayisinin kalbi olan Güney-Batı, 4.kategori bir kasırga olarak Cameron ve Louisiana yakınlarında karaya vuran Laura Kasırgası ile karşı karşıya. İlk olarak ABD rafinaj kapasitesinin üçte birini ihtiva eden Texas-Louisiana civarındaki bölge tehdit altında.

Halihazırda kasırgaya hazırlık için rafinaj kapasitesinin 2,2 milyon varili (%15’i) kapatıldı. ABD’nin Meksika Körfezi’ndeki açık deniz petrol üretiminin %84 civarı, yani günlük 1,6 milyon varili de çevrimdışı. 1,65 milyar kübik fit olan Körfez’deki doğalgaz üretimi de durma noktasına geldi. Bu yıl şimdiye kadar ABD ham petrolünün yaklaşık %40’ının ihraç edildiği limanlar kapalı.

 

Ne Bekleyeceğiz?

İhracat kapasitesine gelirsek Houston Limanı’nın kasırganın verdiği zarardan kurtulması bekleniyor ancak fırtına kabarması ve elektrik kesintileri sorun teşkil edebilir. 2020’nin ilk yarısında ABD ham petrol ihracatının %13’ünü ihraç eden Beaumont Limanı, doğrudan kasırga yolu üzerinde ve zarara bağlı olarak bir süre çevrimdışı olabilir.

 

Açık deniz petrol üretimi, kasırga Meksika Körfezi’nden geçtikten sonra muhtemelen eski haline dönecek. 4.kategori bir fırtına açık deniz sondaj altyapısına zarar verebilir ancak bu platformlar, şiddetli hava koşullarına dayanabilecek şekilde tasarlandı. Personelin güvenli bir şekilde dönmesi ile üretim devam edebilir. Ancak bu kapanışlar, Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) geçecek haftaki Haftalık Petrol Durum Raporu’nda görünecektir.

 

Ayrıca üretime yeniden başlamanın ne kadar süreceğine bağlı olarak haftalık verilerin ardından bazı yan etkiler doğabilir. Üretimde günlük 1,6 milyon varil üzerinde bir düşüş, WTI fiyatlarını muhtemelen geçici olarak yükseltecek olsa da zayıf talep durumundan dolayı etki az olacak.

 

GasBuddy’ye göre ülke çapında ortalama benzin fiyatı, güneydoğu bölgelerinde daha büyük artışlarla birlikte 5-10 sent yükselebilir. Bölgedeki rafineriler yalnızca geçici bir kesinti yaşayabilir ve fırtına geçtikten sonra kısa sürede çevrimiçi olabilir. Ancak 2017 yılındaki Harvey Kasırgası sırasında olduğu gibi ABD rafinerilerinde uzun süreli zarar ve kesintiler de görebiliriz. Harvey’in bazı uzantıları, bölgede yaygın ve zararlı sel baskınlarına yol açtı. Özellikle Suudi Aramco’nun Motiva rafinerisi – ABD’deki en büyük rafineri – büyük zarar gördü ve çözüme kavuşması çok zaman aldı.

 

Stoklara dikkat

Ancak rafineriler ve boru hattı altyapıları fırtına ve sel baskınlarından zarar görse dahi petrol fiyatı stokları takip edecek. Benzin stokları beş yıllık ortalamanın %5 üzerinde ve talep yılın bu zamanı için tipik tüketim oranının altında. Jet yakıtı ve dizel yakıt üretmek için kullanılan distilat gibi diğer ürünlerin arzı da epey bol. Üretim ve (boru hatlarının ve depo tesislerinin nasıl etkilendiğine bağlı olarak) ulaşımdaki bozulmalar nedeniyle fiyatlar muhtemelen kısa vadede bir nebze yükselecektir ancak bu kasırganın, orta veya uzun vadede sıkıntı çıkarması beklenmiyor.

 

Sözün Özü

 

Piyasa açık deniz petrol üretiminde ve petrol ürünleri üretiminde kısa vadeli, geçici aksaklıklar beklemeli. Ancak depolardaki ham petrol ve petrol ürünlerinin mevcut bolluğu, bu sorunları telafi etmeli. Gelecek haftanın ve muhtemelen takip eden haftanın rakamları etkilenecektir, bu nedenle sonuç olarak fiyat artışı bekleyin. Nihayetinde Laura Kasırgası, stoklar kullanıldığı takdirde piyasadaki arz bolluğunu azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Investing.com’dan alıntı adresi aşağıda

 

BMD:  Ons altın fiyatını ABD 10 yıllık tahvil faizi belirler

ABD’de Büyük Buhran’dan sonraki en büyük çöküş; Ekonomi yüzde 31,7 daraldı

 

Doğalgaz fiyatı düşebilir!

 

ANALİZ:  Piyasalar yeni Fed politikasını deşifre etmeye çalışıyor

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler