Sosyal Medya

Finans

Gümüş Boğaları Mola Verdi. Yükseliş Nereye Kadar Devam Edecek?

Lewis gümüşün yükselişini çok daha üst seviyelere devam ettirmeden önce 21 dolara doğru bir gerileme yaşamasının şaşırtıcı olmayacağını ekliyor. "Alttaki 20,00 dolar seviyesi piyasa için devasa bir zemin olur ve bu noktaya kadar ineceğimizi de düşünmüyorum"

Gümüş Boğaları Mola Verdi. Yükseliş Nereye Kadar Devam Edecek?

 

COMEX gümüş vadeli işlemleri dört günden sonra dünü ilk kez düşüşle kapattı ve bu sabah Avrupa işlemlerinde ikinci günlük düşüşüne hazırlanıyordu. Altın ise büyük oranda sabit kaldı.

Geçtiğimiz haftalarda iki değerli metal de, dünya çapında hükümetlerin korona virüsle mücadele için piyasaya akıttığı ucuz paranın garantisiyle arka arkaya yeni kilometre taşlarına ulaştı. Gümüş hala üst üste altıncı haftalık kazancına doğru ilerliyor ki bu da 2017 başında gerçekleştirdiği dokuz haftalık yükselişten bu yana en uzun seri.

Bir gün önce ons başına 23,345 dolarda yedi yıllık zirveye ulaşan benchmark gümüş vadeli işlemleri %0,7’lik düşüşle 22,82 dolardaydı. %0,7’lik bir düşüşten endişelenenler için, fiyat sadece bu hafta %15’in üzerinde, Temmuz ayında ise %23 yükseldi.

 

Gümüş Gereğinden Fazla mı Alındı?

Ancak bu tarz endişelerin arkasında haklı gerekçeler var, çünkü en büyük piyasa çöküşlerinden bazıları en küçük gerilemelerle başlamıştır. Aynı zamanda kazanç ne kadar büyükse, fiyatların bir noktada aşağı yönde bir düzeltme yaşama ihtimali de o kadar yüksektir. Gümüş de geçmişte tam olarak bunu yaşamıştı. Son 30 yılda, fiyat en az sekiz kez günlük %10’un üzerinde düşüş yaşadı. Altında ise bu hiç yaşanmadı. Altın en büyük günlük düşüşünü Nisan 2013’te %9,3’le yaşadı.

Ancak bu noktada gümüşteki yükseliş ciddi bir şekilde devam edecek mi, eğer edecekse de, ekonomik koşullar düşünüldüğünde fiyat daha ne kadar yükselebilir diye sormak daha uygun olabilir.

Bağımsız bir analist olan Vladimir Zernov gümüşün Ağustos 2013’ten bu yana en yüksek seviyesi olan 24,50 dolara ulaşabileceğini düşünüyor.

Ancak Zernov aynı zamanda piyasanın giderek daha çok gereğinin üzerinde alınmış gibi göründüğünü ve gümüşün ciddi bir yükseliş dalgası için yeterli gücü sağlamadan önce daha derin düzeltmelerin gerekli olabileceği konusunda uyarıyor.

Zernov FXEmpire’daki blog yazısında şöyle yazıyor:

“Büyük resimde, gümüş daha yeni büyük bir yükseliş yaşadı ve ciddi bir gerileme riski yüksek.”

 

Altın:Gümüş Oranı Anahtar Olabilir

Zernov, altın ve gümüşün göreli performansının basit bir ölçütü olan altın:gümüş oranının uçukluğuna dikkat çekiyor ve aynı zamanda her seferinde emtia fiyatlarında bir zayıflamaya neden olan doların güçlenmesi ihtimalini tartışıyor.

Altın:gümüş oranı, altının fiyatının gümüş fiyatına bölünmesiyle elde edilir. Cuma günü, altın vadeli işlemleri ons başına 1.885 dolar civarında, gümüş vadeli işlemleri ise 23 doların altındayken oran 1:82’deydi. Oran Mart ortasında altın 1.704 dolar, gümüş ise 11 yıllık dip olan 11,65 dolardayken neredeyse 1:127’lik rekor bir zirveye ulaştı. Oranın on yıllar süredir ortalama değeri ise 1:60’ın hemen altında.

Zernov’a göre, Göreli Güç Endeksi oranın şu an gereğinden fazla satılmış bölgesinde olduğunu gösteriyor ve bu da gümüşün altına kıyasla daha iyi bir performans gösterdiğinin bir işareti. Bir düzeltme, altının daha fazla yükselerek, ya da daha az düşerek gümüşten daha iyi bir performans göstermesi gerektiği anlamına geliyor.

Zernov:

“Altında potansiyel bir gerileme gümüş için olumsuz bir etken olur, özellikle de büyük bir yükseliş sonrasında.”

 

Dolar da Takip Edilmeli

Zernov doların gümüşü 23,25 dolardaki dirence doğru ilerletmede kilit bir rol oynadığını belirtti. Dolar Endeksi, Mart’taki 103,96’lık 17 yıllık zirvelerinden şimdi neredeyse iki yılın en düşük seviyesi olan 95 altına istikrarlı bir düşüş yaşadı. Ancak döviz tacirlerine göre dolar bu noktadan itibaren toparlanabilir.

“Dolar Endeksinin 95 üzerinde kalıp toparlanmaya başlaması durumunda gümüş biraz baskı yaşayabilir.”

FXEmpire’da blog yazan bir başka bağımsız değerli metaller analisti Christopher Lewis, bu noktada gümüşte tam kısa bir pozisyonda olmanın mantıklı olmayabileceğini söylüyor ve ekliyor:

“Son günlerde, son birkaç aydan daha fazla emlak incelemesi yaptığımız için ciddi bir gerileme ihtimali yüksek.”

“Bu durum devam ettikçe piyasalar gereğinin üzerinde alınmış pozisyonda olacak ve birçok tacir çıkış sonrasında 2 dolarlık kazancı alıp daha düşük seviyelerde yeniden gümüş alma fırsatını beklemek isteyecek.”

“Bunlar bu pazarda çok büyük kazançlar, bu yüzden bu noktada hesap makinelerini çıkarmak mantıklı.”

Lewis gümüşün yükselişini çok daha üst seviyelere devam ettirmeden önce 21 dolara doğru bir gerileme yaşamasının şaşırtıcı olmayacağını ekliyor.

“Alttaki 20,00 dolar seviyesi piyasa için devasa bir zemin olur ve bu noktaya kadar ineceğimizi de düşünmüyorum.”

 

Gümüş Boğası Uzun Vadede Muhtemelen Güvende

Ancak Lewis uzun vadede gümüş boğalarının inançlarının büyük ihtimalle boşa çıkmayacağını düşünüyor.

“FED’in dolar üzerindeki hamlelerine bakarsak, gümüşün uzun vadede yükseleceğine inanıyorum. Son aylarda yapılan devasa parasal gevşemenin gelecekte de devam edecek gibi görünmesiyle birlikte dolar FED tarafından ezilmiş durumda.”

FED’in ve diğer merkez bankalarının hamlelerinin başka etkileri de oluyor.

Korona virüs kaynaklı ekonomik kriz devam ederken, finansal sistemlere trilyonlarca dolarlık parasal ve mali destek akımı sürecek. Birçok ülkede faiz oranları sıfırda ya da sıfırın altında ki bu da değerli metallerde herhangi bir boğa piyasası için en önemli unsurlardan biri.

 

 

Gümüşte Üç Hane Görülür mü?

Tüm bu yükseliş eğilimli faktörler düşünüldüğünde, gümüş fiyatları bir gün üç hanelere ulaşır mı?

Yatırımcıları cevaplanması zor sorularda eğitmeyi hedefleyen bir yatırım portalı olan Dumb Wealth, Seeking Alpha’da yayınlanan bir blog yazısında şöyle diyor:

“Nakit akışı sağlamayan değerli metallere değer biçmek bir sanattır. Kesinlikle tek bir doğru yolu olmaz. Gümüş üç haneli seviyelere ulaşacak mı? Kimse ‘doğru’ altın:gümüş oranının ne olduğunu söyleyemez, ancak tarihi bir rehber olarak kullanabiliriz.”

Açıklama: Barani Krishnan kaleme aldığı menkul kıymetlerde bir varlık ya da pozisyon sahibi değildir.

 

Kaynak:  Investing.com, alıntıdır

 

Makalenin tamamı aşağıdaki linkte

 

Unutulan Piyasa: Foreks

 

Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada:  Borsa’da yükseliş tamam mı? devam mı?

 

Kıbrıs İktisat Bankası: Panzehir; ‘Gümüş’

 

CNBC:  Ons altın nereye kadar yükselir?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler