Sosyal Medya

Finans

“Gözden düşen melekler” mali kriz yaratabilir

S&P'nin tahminlerine göre, ihraç etmiş oldukları tahviller yatırım yapılabilir statüsünün altına düşen "gözden düşmüş" şirket ve ülkelerin sayısı bu yıl 24'e ulaşarak, 300 milyar dolardan fazla borcu etkiledi

“Gözden düşen melekler” mali kriz yaratabilir

Geçen hafta, Moody’s, Fitch ve S&P kredi derecelendirme kuruluşları “gözden düşen melek” (fallen angels) tabir edilen devlet ve şirket tahvillerinin mali sistemde yarattığı yeni risklere dikkat çektiler. Kredi notu aniden düşen devlet ve şirketler ya endekslerden çıkartılıyor, ya da bir çok fon tarafından ana sözleşmeleri düşük kredi notlu borç senedi tutmalarına yasak koyduğu için satılıyor.

Bu satışlar diğer varlık yönetim şirketlerinin portföy değerini düşürürek panik satışlar tetikleyebilir. Ek olarak notu düşen devlet ve şirketlerin temerrüt ve iflas riski de artıyor.  Fed Finansal İstikrar Raporu da bu riske değindi.  Moody’s ve Fed Finansal İstikrar Raporu’nun yorumunu haberin dibindeki linklerde bulacaksınız. Şimdi, Fitch ve S&P’nin araştırmalarını paylaşalım:

 

Moody’s’in yanında JP Morgan da GOÜ tahvilleri hususunda karamsar. Yatırım Bankası’nın araştırmacıları ABD devlet tahvilleri ile eş vadede GOÜ kurumsal tahvilleri arasındaki faiz makasının %4.35’ten %7’ye yükseleceğini öngördüler.

Bu tahminlerini destekleyen başka bulgular da var.   Fitch Ratigns’e göre, yılın ilk dört ayında 29 devletin kredi notu düşürüldü. Net 28 de görünüm negatife çevrildi.  Ekvador, Arjantin ve Lübnan temerrütte.  Başka hangi ülkeler sırada?  Yüksek borç taşıyıp politika kredibilitesi düşük olanlar, emtia ihracatı veya turizme bağımlı büyüyenler, Merkez Bankası rezervi yetersiz olup da, sıcak para kaçışı yaşayanlar ve yüksek döviz borç itfası olanlar.  Adeta Türkiye’nin resmini çizmişler ismini vermeden.

 

Cumhuriyet Gazetesi’ne göre, S&P Global’in yaptığı analize göre, koronavirüs pandemisinden dolayı kredi notları yatırım yapılabilir seviyenin altına düşme tehlikesi bulunan şirket ve ülke sayısı rekor bir şekilde yükselerek 111’e çıktı.

 

S&P’nin tahminlerine göre, ihraç etmiş oldukları tahviller yatırım yapılabilir statüsünün altına düşen “gözden düşmüş” şirket ve ülkelerin sayısı bu yıl 24’e ulaşarak, 300 milyar dolardan fazla borcu etkiledi.

 

Notu düşme potansiyeli taşıyan 111 tahvilin toplam 444 milyar dolarlık değeri bulunuyor. Bu da geri ödenmeme riski olan tahvil miktarının daha fazla artabileceği anlamına geliyor. Bu tahvillerin potansiyel yatırım yapılabilir derecesini kaybetme olasılığı yatırımcıların ellerindeki tahvilleri satarak borçlanma maliyetlerini yükseltme pahasına kredibilitesi daha yüksek şirketlere gitmesine yol açabiliyor.

 

Dünya resesyonla mali kriz arasında titriyor

 

FED’den Salgın Nedeniyle ”Ciddi Mali Kırılganlık” Uyarısı

 

Fitch: Lira’da baskı sürerse faiz artışı gelir

 

Moody’s uyardı:  Gelişen Ülke şirketlerinde iflaslar patlayacak

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler