Sosyal Medya
**8*

FÖŞ yazdı: Maliye’nin kabus yılı başlıyor

10 Ocak 2020

Dün Aralık ve tabii 2019 nakit bütçe sonuçları açıklandı, bendeniz de hemen TV karşısına geçip Zevat’ın yandaş medya mikrofonları önünde “2019’da bir rekor daha kırdık. Sizin cebinizden tam TL130  milyar kayme harcadık, ama bakın vergi almadık. Şahlanıyoruz, V şeklinde toparlanma, dış saldırıyı önledik, dolar tutan pabucunu yalar” diye prompterda bile silikleşen mutad metni okumasını bekledim.  Bekledim. …

….

Bekledim….

Sevgili Zevat’ın gelmedi. Belki de  Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görevden alınan çok sayıda kritik koltuklarda oturan  bürokrattan helallik istemekle meşguldu. Belki de 2020 hedefi olan TL139 milyar bütçe açığını 2019 yekünü TL130 milyara varmışken nasıl tutturacağını hesaplıyordu. Ya da, ya da, bu yıl hangi bahaneyle TCMB’den para tırtıklarız diye strateji kurmaylarıyla toplantı halindeydi.

 

Evet, sevgili vatandaş, sen aynı zamanda vergi mükellefisin. Bu sene emlak vergisinden motorlu taşıtlara, köprü geçiş ücretine kadar o TL130 milyar açık TL260 milyar olmasın diye Eben geberinceye kadar çalışıp, elinle götürüp devlete teslim edeceksin. “Ben vergi ödemiyorum” diye öğünebilirsin, çünkü cahilsin. Pöfürdettiğin her sigarada, yediğin her yumurtada, kaçak getirttiğin lüks Ferrari’ne aldığın her depo benzinde devlete deve yüküyle vergi ödüyorsun, ama farkında değilsin. Bu yüzden de sen vatandaş değil, tebaasın. Zevat’ın  tebası.

Ben kazandığım her kuruşun vergisini PEŞİN ödüyorum. Çünkü ne şirketim, ne de şahıs. Girişimi ve KOBİ’yi desteklemek için kutsal kitaba  el basıp yemin eden bu Aziz Hükümet, benim gibi fikir üreten, ve yurt dışına ihraç eden bireylere bir statü bulamadı. Ayrıca, tam 19 yıldır hiç gecikmesiz vergimi kuruşuna kadar ödememe rağmen benden korkunç şüpheleniyor. Bu yüzden her kestiğim faturadan %22 stopaj tahsil ettirip, borçlumdan topluyor.

Bu yüzden bütçe ve finansmanı benim için hayati önem taşıyor, çünkü “finansman” benim makadımdan çıkıyor. Bakalım birlikte aşağıdaki Aralık nakit bütçe tablosuna (18, şiddet, keyif verici madde, seks, muzur fikirler içerir).

 

Görülen o ki Maliye ekonominin güya %5 büyümüş olduğu Aralık ayında da vergi toplayamamış. Reel olarak gelirleri %1.7 azalırken, pervasızca faiz dışı harcamalarını %7.3 artırmış.  Bir arkadaşa, “Bütçe nasıl?” dedim, şöyle bir e-mail attı:   Aralık 2018’de 23.7 milyar TL açık veren Hazine nakit bütçesi geçen ay 36.8 milyar TL açık verdi. Faiz-dışı harcamalar Aralık 2018’e göre %20 gibi yüksek bir oranda artarken, nakit gelirler sadece %9.9 artış gösterdi. 12-aylık birikimli olarak bakıldığında nakit bütçe açığı Kasım’daki 117.5 milyar TL’den 130.5 milyar TL’ye yükseldi. Ekonomi yönetimi 2020 için Merkezi Yönetim Bütçe açığını 139 milyar TL olarak (%2.9) planlarken tek seferlik gelirlerin düşük seyredebilecek olması bütçe açığının bu yıl da planlanandan daha yüksek olabileceğine işaret ediyor.

Planlananananın kat kat be kat ve misliyle aşacak o bütçe açığı planlananananı…. Önce, TL75 milyara İstanbul’a hendek kazacaksın, sonra TOGG’u üreten cesur girişimcilerin cebine cukka koyacaksın, ki tüm makina ve aksamı ve teknolojiyi ve yazılımı yurtdışından ithal etsinler. Sonra Güvenli Bölge, İdlib ve Libya’da senin kirli işlerini gören Yerli Halka Zulüm ve Talan Yapmakta Özgür Suriye Ordusu’nun kahraman şövalyelerinin ulufelerini vereceksin. Bu arada bir de 1 milyon Suriye’liyi Güvenli Bölge’ye yerleştirip onlara okul, cami, sonra bir cami daha, ardından 2 mescit, kuran kursu,  imam hatip ve sonunda konut yapacaksın.  Kolay mı harcamaları kısmak? Bu kalemlerden hangisi zaruri ve beka meselesi değildir ki kısacaksın, bre Vatan Haini, söyle bakalım?

Bu arada  işsizlik almış başını gitmiş, 100 binden fazla esnaf batmış, yabancı sermaye nereye bilet bulsa kaçıyor, yanında yabancı dil bilen ve vergi ödeyecek kadar yüksek ücret alan doktor, mühendis, yazılımcı, pezevenk, hanutçu, kim varsa onu da kaçırıyor, yani vergi tabanın daralıyor.

Böyle bir manzara karşısında Zevat’tan başka tüm maliye bakanları yılar, istifa dilekçisini Sultan’a sunardı. Ama Zevat yerli ve milli bir proje.  O bu vatanın topraklarında büyüyüp her türlü dış kumpasa direnmiş harbi bir Made in Turkey.  O yüzden de istifa değil, istifade edecek. Durumdan vazife çıkartacak. Tarihe para basarak bütçe açığı finansmanını geri getiren bakan olarak geçecek.

Bakın Uğur gürses ne yazıyor:

“Aralık sonu itibariyle benim hesabım; kabaca 22 milyar TL’lik bir kur değerlemesinin birtakım işlemlerle kâr-zarar hesabına aktarılmış olmasıdır. Böylece, Merkez Bankası’nın 2019 kârı 22 milyar TL daha şişkin olacak, 1 Ocak’tan itibaren bu kar, o güne kadar birikmiş diğer kâr miktarıyla birlikte avans olarak Hazine’nin hesabına geçecek. Hazine de bunu piyasaya pompalayacak.

Ocak 2019-Ocak 2020 arası dönemde böylece, Merkez Bankası’nın kârı, ihtiyat akçesi, “mambo-cambo” yöntemlerle aktarılan değerleme hesabı dahil olmak üzere 100 milyar TL’nin üzerinde bir para piyasaya sürülmüş olacak (Saray’ın Matbaası makalesi)”.

 

Dün de Hazine uzun süredir ara verdiği takas ihalesi ile 2020’nin ilk 3 ayının itfa yükünü TL10 milyar azalttı. Londra’dan gelen bazı e-maillere göre bugünlerde jambo bir Euro-bond ihracı için de zemin koklanıyor. Bunlar yetmezse, bankaların batıkları yeni kurulan ve Hazine’nin %5’le ortak olduğu Varlık Fonu’na fahiş fiyattan devredilecek. Bunları “kamu” satın alıp, TCMB’de  repolayacak, yani tek kuruş etmeyen borç senedini verip, karşılığında gıcır banknot alacak. Sonra Hazine ihalesine girip düşük faizden borçlanarak Kahraman Zevat’a milli görevi olan desteği ifa edecek. Çünkü kamu bankaları sizin vergilerinizle kurulmuş KİT’ler değil, Saray ve erkanı kaynaklarını istediği gibi çar çur etsin diye kurulmuş geniş çiftliklerdir.

Özetle, sevgili non-vergi mükellefi kurnaz okurum, 2020 yılında belki TL260 milyara, belki TL300  milyara yükselecek bütçe açığı Osmanlı’dan kalan yöntemle finanse edilecek. Yani altın  sikkeye bakır karıştırılacak. TCMB para basacak.

İyi de olur. Ekonomide “çıktı” açığı var. Yani, atıl kapasite. TCMB basar, Hazine harcar, ekonominin dişlileri daha hızlı dönmeye başlar. Zaten Modern Para Teorisi de böyle demiyor mu? Bas-harca-torunun ödesin. Piç zaten Bayram’da elini öpmeye de gelmedi.

Velakin, bu ekonomi denen namussuz, “Tamam, benim çıktı açığım kapandı, şimdi biraz dinleneyim” demez. Çıktı fazlası üretir. Bunu yaparken de enflasyon ve cari açığı patlatır. TL değer kaybeder, DİBS faizleri yükselir, TCMB zorunlu olarak faiz artırır. Yani, o hain dış odaklar, Faiz Lobisi, Üst Akıl yine saldırırlar üstümüze.

Valla, Zevat’la tanışsam, ellerinden iki kez öperim. Sevgili  Başkanım’ın makamına nail olsam, Nasreddin Hoca’nın Timurlenk’e dediği gibi “Bir fil daha yollayın” derim. Çünkü kabahat yapanda değil, hesap sormayanda.

 

Arkası gelmez dertlerimin bıktım illallah

Arkası gelmez dertlerimin bıktım illallah

Biri biterken öbürü de başlar vermesin Allah

Biri biterken öbürü de başlar vermesin Allah

 

Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım Vallah

Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım Vallah

 

Yok mu çaresi dostlar fesuphanallah

Yok mu çaresi dostlar fesuphanallah ayy

 

Alemin keyfi yerinde yine maşallah

Alemin keyfi yerinde yine maşallah

 

Bize de bir gün kader güler güler inşallah

Bize de bir gün kader güler güler inşallah

 

Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım Vallah

Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım Vallah

 

Yok mu çaresi dostlar fesuphanallah

Yok mu çaresi dostlar fesuphanallah ayy ayy

 

Sen çok yaşa Erkin Abi

 

Evren Devrim Zelyut:  Yeni kriz Hazinede başlayacak!

 

Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Ekonominin en büyük tehlikesi’

 

FÖŞ: Ekonomide acı kış başladı, rak-kamlarla anlatıyorum

 

Bütçe Hepimizi Ağlatacak

 

 

 

 

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları