Sosyal Medya

FED

FÖŞ anlattı:  Fed ne dedi? TCMB ne dedi?

İki merkez bankası arasında tutum farkı çok bariz. Biri gerçekleri anlatıyor, öteki saklıyor. Piyasalar hangisine güvenecek?

Fed Başkanı Powell basın açıklamasında ABD ekonomisinde kısa vadede toparlanmanın bir illuzyon olduğunu vurgulayarak, Covid-19 salgınının ekonomik üretim  kapasitesine zarar verdiğini ekledi. Fed, gerektiği kadar para basarak ekonominin ayakta kalmasına destek verecek. Piyasalar mesajın sadece ikinci kısmını okudu. Bu yüzden özellikle Gelişmekte Olan Ülkelerde sert bir satış dalgası ve sermaye kaçışı beklentimi sürdürüyorum.

 

TCMB Enflasyon Raporu’nu sunan Murat Uysal ise hiç bir tahminde paylaşılmayan iyimserlikle sene sonu TÜFE öngörüsünü %7.4’a indirdi. Gelecek sene sonunda ise enflasyon %5.4 olacak. Bu tahminler samimi ve siyasetten bağımsız bir ortamda yapılmıyor. Maksat Saray’ın arzuladığı sürekli faiz indirimlerine kılıf hazırlamak. Uysal sanal konferansında TL üstündeki baskıları da “normal” olarak niteledi. Halbuki tüm finans basını TCMB rezervlerinin tükenmek üzere olduğundan bahsediyor. Uysal’ın lakayıt tutumu yatırımcılara cesaret değil, kaygı vererek TL üstündeki baskıları güçlendirecek.  Türkiye’de para politikasının tamamen Saray’ın güdümünde olması bu zor dönemde en büyük problemlerimizden biri düzeyine yükseldi. Türkiye döviz şokuna giderken, TCMB gerçeği bilse de, önlem  alma yetkisine haiz değil.

 

Soru sormak için Linke : https://patreon.com/atillayesilada tıklayabilirsiniz.

 

If you want to watch and listen to our videos in English, please click the link below:

https://www.youtube.com/channel/UCKpF…

 

Podcastler; Sesli olarak dinleme için https://open.spotify.com/show/1SK2Cik… tıklayabilirsiniz.

 

 

Facebook hesabımızı ziyaret etmek için Linke: https://www.facebook.com/atillayesilada/ tıklayabilirsiniz.

 

Instagram hesabından takip etmek için Linke: https://www.instagram.com/atillayesil… tıklayabilirsiniz.

 

Atilla Yeşilada’nın kurumsal sitesi için  http://www.atillayesilada.com tıklayabilirsiniz

 

Kanal sponsorluğu ve reklamlar için business@contentcommercialization.com ‘a mail gönderebilirsiniz.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler