Sosyal Medya

Finans

Fitch de herkes gibi TCMB kararını bekliyor

TCMB'nin ana politika faizi üzerinden sıkılaştırma adımı atmasının etkisi, daha şeffaf ve daha tahmin edilebilir bir adım olmasının yanı sıra politik baskıdan daha fazla bağımsızlığa işaret edeceği için daha fazla olacaktır....

Fitch de herkes gibi TCMB kararını bekliyor

Murat Uysal’ın görevden alınmasıyla patlak veren olaylar zinciri, herkesi şaşırttı.  S&P Merkez Bankası başkanının görevden alınarak yerine maliye eski bakanı Naci Ağbal’ın atanması ve Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye bakanı görevinden istifasının para politikasına olan etkisinin şu anda net olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Fitch de lafa atladı:  Merkez Bankası başkanının değiştirilmesinin bankanın para politikası kredibilitesini arttırma ihtimalini getirdiği, gelecek hafta açıklanacak para politikası kararının bu etki açısından bir ön işaret olacağı yorumunda bulunuldu.

 

 

S&P ne demişti?

 

S&P Global Ratings direktörü Maxim Rybnikov Reuters’ın sorularına verdiği cevaplarda, yetkililerin daha önce politika faizini 200 baz puan yükseltmelerine ve likidite kanalıyla fonlama maliyetini artırmalarına rağmen kredi maliyetlerini yükseltmekte isteksiz olduklarına dikkat çekti.

 

Rybnikov, “Kısa süre önce açıklanan atamaların yine bu yönde atılacak adımlara zemin hazırlayıp hazırlamayacağı henüz bilinmiyor” dedi.

 

 

Fitch:  ‘TCMB’deki Değişimi Değerlendirmede Politika Kararları Ana Unsur Olacak’

 

Uluslararası Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yapılan değerlendirmede, Türkiye Merkez Bankası’nda yaşanan son değişiklikleri ele alma konusunda temel unsurun politika kararları olacağı belirtildi.

 

Fitch’in değerlendirmesinde Merkez Bankası başkanının değiştirilmesinin bankanın para politikası kredibilitesini arttırma ihtimalini getirdiği, gelecek hafta açıklanacak para politikası kararının bu etki açısından bir ön işaret olacağı yorumunda bulunuldu.

 

Değerlendirmede Merkez Bankası Başkan değişikliğinin ardından Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da istifa ettiğine dikkat çekilirken gelişmeler arasındaki bağlantının net olmadığına vurgu yapıldı. Değişikliklerin reform ajandasını güçlendirip güçlendirmeyeceğinin bilinmediğine vurgu yapan Fitch, yatırımcı güveninin ise para politikası konusunda daha hassas olduğunu ifade etti.

 

Kuruluş ayrıca “TCMB’nin ana politika faizi üzerinden sıkılaştırma adımı atmasının etkisi, daha şeffaf ve daha tahmin edilebilir bir adım olmasının yanı sıra politik baskıdan daha fazla bağımsızlığa işaret edeceği için daha fazla olacaktır. TCMB’nin TL’deki zayıflığa yavaş yanıt vermesi politika sıkılaştırmasının yetersiz kalması riskini yaratır ve daha fazla dış dengesizliğe, piyasa istikrarsızlığına katkı yapar” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak:  ParaAnaliz, Foreks

 

Çetin Ünsalan yazdı: Gerçekle yüzleşmeye hazır mısınız?

 

Gerçek Ekonomi: Albayrak’ın istifası neden sorunları çözmeye yetmez?

 

S&P: Değişikliklerin para politikasına etkisi net değil

 

Semih Sakallı-FÖŞ: Ekonomide kritik tarih 19 Kasım!

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler