Sosyal Medya

Dr Yalçınkaya:  Basra Harap Oldu, Bor Pazarı Geride Kaldı, İstikamet Belirsiz

29 Eylül 2020

TCMB’nin yayımladığı Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri raporuna göre toplam swap tutarı bir önceki aya göre 5.7 milyar dolar artarak 64.0 milyar dolara yükseldi.

Artış bankalar ile yapılan swap tutarının 42.2 milyar dolardan 48.0 milyar dolara yükselmesinden kaynaklandı. Ayrıca, TCMB’nin 1 milyar doları Çin, 15 milyar doları da Katar Merkez Bankası ile olmak üzere toplam 16 milyar dolarlık swap anlaşması bulunuyor. Bir önceki aya göre “ol(may)an döviz rezervleri” 10.6 milyar dolar daha eksilerek –76.9 milyar dolara genişledi.

38.1 milyar dolar tutarındaki altın rezervi ve 1.5 milyar dolar karşılığı SDR hesaba katıldığında net rezerv varlıklar –37.3 milyar dolar düzeyindedir.

Rakamlara, teknik hesaplamalara girmeden daha yalın baktığımızda ise Ağustos sonu itibariyle 23.2 milyar dolar düzeyinde bulunan Merkez Bankası’nın net rezervlerine ödünç olan swaplar dahil edilmediğinde net rezervler (eksi)  –26.8 milyar dolar olmaktadır.

Temmuz ayına ilişkin yapmış olduğumuz değerlendirmede Merkez Bankası’nın yabancı para zorunlu karşılıklardaki artırımının ardından swaplar ile brüt rezervleri şişirmenin sonuna gelindiğini belirtmiş ve TCMB’nin kaçacak yeri kalmadığından rezervlerdeki erimeyi durduracak tek hamlenin faiz artırımı olması gerektiğini vurgulamıştık.

24 Eylül’deki toplantısında Para Politikası Kurulu 200 baz puanlık artırıma giderek politika faizini yüzde 10.25’e yükseltti.

Bu kararın hemen ardından BDDK, 25 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile bankaların yurt dışı ile yapılan vadede TL alım- satım yönünde gerçekleştirecekleri limitleri artırdı. Bir başka ifadeyle uzun vadeli TL kredilerin hedge edilmesinin yolunu tekrar açtı.

Vadede TL alım yönünde gerçekleştirecek para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak; söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarına oranının yüzde 1’i olarak belirlenen sınırlama yüzde 10’a yükseltildi.

 

BDDK, kararın gerekçesini Covid-19 salgını nedeniyle küresel piyasalardaki belirsizlik ve risklerin arttığı dönem sonrası normalleşme adımları şeklinde açıklamış olsa da, asıl gerekçe bu süreçte TCMB’nin döviz rezervlerinin tüketilmesi, hatta eksiye geçmesi, Türkiye’den para çıkışının sürmesi olarak görülmektedir.

Sınırlamanın yüzde 10’a yükseltilmesiyle beraber bankaların TCMB ile yaptıkları swapların Ekim ayından itibaren azalmasını beklemekteyiz. Bu da TCMB’nin rezervlerinin düşmesi anlamına geleceğinden önümüzdeki günlerde zorunlu karşılıklarda tekrar bir artış görebileceğimizi düşünmekteyiz.

 

Dr Ali Orhan Yalçınkaya

 

Dr. Murat Kubilay Yazdı: “2. Perde Zirveye Doğru”

 

Dr. Hakan Özerol: Dolarda Kritik Hafta!

 

ANALİZ:  Yabancı yatırımcı Türkiye’den daha fazlasını bekliyor

 

“Bakın burası çok önemli.” TCMB faiz artırdı; çok da iyi yaptı!

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları