Sosyal Medya

Finans

DERLEME:  Faiz, döviz ve Türk CDS’leri

Gelişmekte olan ülke eurotahvilleri haftanın üçüncü gününü alıcılı tamamlarken Türkiye 5 yıl vadeli CDS günü 10 baz puan daralarak 489 seviyesinde kapadı....

DERLEME:  Faiz, döviz ve Türk CDS’leri

 

QNB Finansbank:  Faiz…

Temmuz ayı içinde yaptığımız gözlemlere dayanarak, Haziran’da %12.6 olan yıllık enflasyonun baz etkisiyle gerileyeceğini, fakat %12 seviyesinin üzerinde kalacağını tahmin ediyoruz.

 Para Politikası Kurulu (PPK) kararları öğleden sonra saat 2’de açıklanacak.  Piyasa beklentisi doğrultusunda %8.25 olan politika faizinde değişiklik beklemiyoruz.

 Bugün BDDK ve TCMB haftalık bankacılık, menkul kıymet ve döviz rezerv verilerini açıklayacak. BDDK’nın günlük verileri 17 Temmuz haftasında döviz mevduatının ve TL kredilerin arttığını, yabancıların tahvil portföyünün ise yatay seyrettiğini gösterdi.

 Bugün ayrıca yurtiçinde Temmuz ayı tüketici güven endeksi, ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak.

 

ÜNLÜ & CO:  Döviz

USD/TL bant hareketine devam ediyor. Doların küresel ölçekte güç kaybetmesinin etkisiyle hemen hemen tüm gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında güçlü bir performans sergilerken USD/TL’nin de uzun bir aranın ardından 6,85 seviyesinin altını test etmeye başladığını görüyoruz. Ancak paritede belirgin şekilde devam eden yukarı yönlü eğilime karşın TL’nin 6,85’in altında güç kazanmakta başarılı olamaması dikkat çekiyor. Geri çekilmelerin anlamlı bir sonuca işaret etmesi için ilk etapta 6,80’in aşağı yönlü geçilmesi gerektiğine yönelik görüşümüzü koruyoruz. Dolayısıyla mevcut hareketlerin büyük resmi değiştirmediğini düşünüyor ve bant hareketinin korunmasını bekliyoruz.

 

İş Yatırım:  CDS’ler…

 

Endekslerin karışık seyretmesi ve ABD dolarındaki değer kaybı ABD tahvillerine yönelik talebi arttırdı. 10 yıl vadeli kıymet dün kapanışa göre 1.5 baz puan civarında daralarak %0,59 getiri seviyesinde fiyatlanırken 30 yıl vadeli kıymet 3 baz puan civarında daralarak %1,28 getiri seviyesinde işlem gördü. Euro bölgesi tahvillerinde de Yunanistan dışındaki ülkelerde alıcılı seyir hakimdi. İtalya 10 yıl vadeli kıymette yaklaşık 6 baz puanlık alış görülürken Almanya 10 yıl vadeli kıymet -%0,49 getiri seviyesinde alıcılı kapattı.

Gelişmekte olan ülke eurotahvilleri haftanın üçüncü gününü alıcılı tamamlarken Türkiye 5 yıl vadeli CDS günü 10 baz puan daralarak 489 seviyesinde kapadı. Türk hazine eurotahvillerinde de alıcılı seyir hakimdi. 10 yıl vadeli kıymet yaklaşık 6 baz puan daralarak %6.54 getiri seviyesinde kapattı. Banka ve şirket kıymetleri de benzer şekilde alım görmeye devam etti. İş Bankası Haziran 2021 vadeli senior kıymet %4.65 getiri seviyesinden işlem görürken Akbank 2027 vadeli sermaye benzeri kıymet %6.52 getiri seviyesinde işlem gördü.

 

TCMB faiz indirecek mi?  Uzmanlar ne diyor?

 

Dolar’da gerileme Türk CDS’lere yaradı

 

Yeni ABD-Çin gerginliği piyasaları karıştırdı

 

Gram Altında neler oluyor?

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler