Sosyal Medya

Finans

CDS ve swap pazarında son gelişmeler

İşlem hacminin düşük olduğu Türk hazine eurotahvillerindeki Salı günü başlayan negatif seyir bugün de devam etti. 5 yıllık ülke risk primi kapanışa göre 6 baz puan yükselerek 532 seviyelerinden işlem görürken, 10 yıl vadeli tahvilin getirisi 6 baz puan yükselerek %6.80 seviyesinden işlem gördü....

CDS ve swap pazarında son gelişmeler

Dolar/TL güne 7.92-93 bandında başlarken,  bugün başlayacak S-400 testlerine ABD tepkisi ve içerde TCMB Eylül Beklenti Anketi takip edilecek. TCMB’nin bir önceki haftaya ait verilerine göre, yerliler dövize kaçarken, yabancılar da satış yaptı. Fakat, bunlar ham veriler.  Swap pazarından girişler var. Döviz mevduatı ise parite farkı ve altının değerlenmesinden arındurılınca, ortaya değişik bir manzara çıkıyor.  TCMB’nin sıkılaştırmaya devam etmesi, dövizin hızını kesebilir, ancak politk risklerin geride bırakılması şart.

 

Reuters: TCMB ne yapıyor?

 

TCMB’nin devam eden sıkılaştırma adımları  piyasalardaki en önemli destek unsuru olmaya devam ediyor. Bankanın piyasaya uyguladığı fonlamanın son maliyetini gösteren ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün itibarıyla %12,18’e yükseldi. Fonlama maliyeti Temmuz ortasında %7,4’ün altına kadar inmişti. Bu da 500 baz puana yakın sıkılaştırma uygulandığı anlamına geliyor.

 

Fonlama maliyeti bu hafta ilk kez mevcut enflasyonun üzerine çıktı. TCMB’nin politika faizi %10,25, faiz koridorunun üst bandı %11,75, geç likidite penceresi faiz oranı ise %13,25 seviyesinde bulunuyor. Enflasyon ise Eylül’de %11,75 seviyesinde.

 

Verilere göre, TCMB sıkılaştırmasını artık faiz koridorunun üst bandı (%11,75) ile GLP (%13,25) arasında şekillendiriyor. Sıkılaştırma gittikçe %13,25’e doğru yaklaşıyor.

 

Sıkılaştırmanın gittikçe kuvvetlendirilmesi TL’deki daha fazla değer kaybının önüne geçen en önemli unsurlardan; ancak likidite sıkılaştırmaları ve bunun swap kanalıyla daha da genele yayılması piyasada iki farklı beklentiyi de beraberinde getirdi.

 

Bazı bankacılar swap faizinin politika faizi değil de üst bant faizi olarak belirlenmesinin bir sonraki PPK’da faiz artışı anlamına gelebileceğini düşünüyorlar. Bazı bankacılar ise bunun aksine kararların doğrudan faiz artışı yapmamak için alındığı kanaatindeler. Ancak TL’deki değer kaybı belirginleştikçe beklentiler ağırlıklı olarak faiz artışına dönmüş durumda.

 

Goldman Sachs 300 baz puanı önümüzdeki hafta olmak üzere yıl sonuna kadar 675 baz puan daha faiz artışı bekliyor. Kuruluş bu hafta %14 seviyesindeki yıl sonu politika faizi beklentisini %17’ye çekti.

 

 

İş Yatırım:  CDS ve Euro-tahvil pazarı

Haftanın dördüncü gününde ABD tahvillerinde yatay, Avrupa tahvillerinde ise karışık seyir hakimdi. ABD 10 yıllık tahvilin getirisi bir öncekine göre değişmeyerek %0.72 seviyesinden günü kapattı. Avrupa tarafında ise İngiltere 10 yıllık tahvilin getirisi gelen alımlarla 4 baz puan düşerek %0.17 seviyesinden işlem görürken, negatif seyir izleyen İtalya 10 yıllık tahvilin getirisi %0.69 seviyesinden günü sonlandırdı.

İşlem hacminin düşük olduğu Türk hazine eurotahvillerindeki Salı günü başlayan negatif seyir bugün de devam etti. 5 yıllık ülke risk primi kapanışa göre 6 baz puan yükselerek 532 seviyelerinden işlem görürken, 10 yıl vadeli tahvilin getirisi 6 baz puan yükselerek %6.80 seviyesinden işlem gördü. Geçtiğimiz hafta ihraç edilen 2025 vadeli hazine kıymeti ise 4 baz puan yükselerek %6.55 getiri seviyesinden günü sonlandırdı. Banka ve şirket kıymetlerinde ise daha yatay bir seyir hakimdi. Türkiye Sinai Kalkınma Bankası 2021 vadeli senior kıymet %5.22 getiri seviyesinden işlem görürken, İş Bankası 2030 vadeli sermaye benzeri kıymet %8.27 getiri seviyesinden günü kapattı.

 

QNB Finansbank Araştırma:  Swap girişleri sürüyor, dövize kaçış duraksadı

 

TCMB’nin 25 Eylül’deki PPK toplantısında faizde sürpriz bir artışa gitmesinin ardından yabancı yatırımcıların TL portföylerinde 2 Ekim haftasında yükseliş gözlenmiştir. Dün açıklanan 9 Ekim ile biten haftada ise hisse senetlerinden 91 milyon dolar, tahvillerden ise 349 milyon dolar çıkış olmuştur. Bunların yanında, şirket tahvil ve eurobond’larından 110 milyon dolar çıkış olduğunu hesaplarken, devlet eurobond’larında da 13 milyon dolar azalış yaşanmıştır.

Bunların yanında, BDDK’nın açıkladığı bankaların bilanço dışı döviz pozisyonu ve bizim hesapladığımız TCMB’nin swap miktarındaki değişimden, yurtdışı yerleşiklerin kısa vadeli swap pozisyonlarındaki değişimi hesaplıyoruz. 9 Ekim haftasında bu kanaldan 222 milyon dolarlık sınırlı bir giriş olduğunu tahmin ediyoruz. Bütün bu işlemler sonucunda yabancının toplam portföy yatırımının geçen hafta 340 milyon dolar gerilediğini hesaplıyoruz.

Yurtiçi yerleşiklerde ise döviz talebi son dönemde yavaşladıktan sonra, geçen hafta döviz satışı olmuştur. Altın ve parite etkisinden arındırdıktan sonra, bireylerin döviz mevduatının 9 Ekim haftasında 0.4 milyar dolar gerilediğini, bunun da son 7 hafta içerisindeki ilk düşüş olduğunu hesaplıyoruz.

Buna karşılık şirketlerin döviz mevduatı önceki hafta 1.4 milyar dolar geriledikten sonra, 9 Ekim haftasında 0.4 milyar dolar artmıştır. Temmuz ayındaki hızlı yükselişten sonra toplam DTH fazla bir değişiklik göstermeyerek, yurtiçinde döviz talebinin son dönemde kesildiğini düşündürmektedir.

 

ParaAnaliz Online Seminerler eğitmen kadrosu ve içerik bilgileri linkte

 

TCMB Swap Faizini Yükseltti! Nasıl Yani?

 

SABAH Bülteni: Riskten kaçış yavaşladı, ama riskler yükseliyor

 

Reuters: %12.15 faiz dövizi kesmedi

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler