Sosyal Medya

Finans

Berat Albayrak yatırımcıları ikna edebildi mi?

Reuters haberine göre bir dizi katılımcı Albayrak’ın Covid-19 epidemisi ve nakit sıkışıklığını ortasında ekonomi konusunda abartılı bir iyimserlik içinde olduğunu ifade etti. Bir diğer katılımcı grubu ise Albyarak’tan TCMB’nin bankalardan swap yoluyla temin ettiği dövizleri nasıl kura müdahalede kullandığı hususunda daha fazla izahat umduklarını dile getirdi

Berat Albayrak yatırımcıları ikna edebildi mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albyarak dün telekonferans yoluyla 2 bin dev fon yönetim şirketi  ve banka temsilcisine hitap etti. Albayrak’ın ifade ettiği görüşleri ve katılımcıların izlenimlerini Financial Times ve Reuters’den aktarıyoruz.

Financial Times’ın “Turkish lira nears record low after efforts to curb selling” başlıklı haberine göre, Albayrak IMF ve diğer kuruluşların görüşleri aksine, ekonominin bu yılı büyümeyle kapatacağını ifade etti. Ülkenin dünyada süregelen finansal darboğaza direnmek için iyi konumda olduğunu da ekleyen Bakan, TCMB’nin TL’nin değer kaybını engellemek için çaba verdiğini de doğrulamadı—ama bir çok uzman ve yatırımcı bu görüşte.

Albayrak’a göre, TCMB bir kur seviyesi hedeflemiyor, sadece finansal istikrarı bozucu piyasa hareketleri gözlediğinde müdahale yönünde devreye giriyor.

Albayrak Türkiye’nin FX rezervlerinin yeterli olduğu hususunda katılımcılara güvence verirken, halen bir dizi G-20 ülkesi ile sürdürülen swap kredisi görüşmelerinin olumlu sonuç vereceği kanaatini ifade etti.

Dubai menşeli East Capital varlık yöneticisi Emre Akçakmak “Türkiye’nin dışsal kırılganlıkları göz önüne alınırsa, (kötü) performansı olağandışı görülmüyor” dedi. “Öte yanda, zayıf, yanlış ya da eksik tepkiler tüm Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinin baskı altında olduğu bu günlerde TL’de panik yaratıyor”.

Reuters’e göre, ismini vermeyen bir  Fed yöneticisi Merkez Bankası’nın halen karşılıklı güven ilişkisi tesis ettiği ve “yüksek kredi kalitesine” sahip muhatapları ile swap kredileri anlaşması yaptığını belirtti. Fed Richmond Bölgesi Başkanı Barkin ise swap hatlarının bir fonlama kaynağı olmadığını, sadece piyasa istikrarını sağlmakta kullanılabileceğini ekledi. Barkin, Türkiye’nin Fed’in overnight (gecelik) repo borç verme imkanını kullanabileceğini ifade etti.  Twitter’de yorum yapan ve Albayrak telekonferansına da katılan Londra menşeli bir fon yöneticisine göre bu açıklamalar Fed’in TCMB’ye swap kredisi açmayacağı anlamına geliyor.

Albayrak telekonferansına katılan, Pictet Asset Management’ten kıdemli ekonomist Nikolay Markov “Türkiye’nin düşük FX rezervleri yüzünden krize girmesini ve bankaların bazı dış borç ödemelerinde temerrüte düşmesini” “zaman meselesi” olarak niteledi.  “Acil  kriz riski yok, ama zaman içinde kriz olasılığı yükseliyor” diye açıklama getirdi sözlerine.

Reuters haberine göre bir dizi katılımcı Albayrak’ın Covid-19 epidemisi ve nakit sıkışıklığını ortasında ekonomi konusunda abartılı bir iyimserlik içinde olduğunu ifade etti.

Bir diğer katılımcı grubu ise Albyarak’tan TCMB’nin bankalardan swap yoluyla temin ettiği dövizleri nasıl kura müdahalede kullandığı hususunda daha fazla izahat umduklarını dile getirdi.

Bir katılımcıya göre, Albayrak FX rezervlerinin “iyi zamanlarda” yükseldiğini, böyle zor günlerde ise harcandığını ifade etmekle yetindi.

Reuters’e göre, Albyarak’ın rahatlatıcı mesajlarına rağmen Türkiye Hazine Euro-tahvilleri 28 baz puan kadar değer kaybederek son bir ayın en kötü performansını sergilediler.

 

Kaynak: UPDATE 2-As Turkish lira skids, Albayrak tells investors reserves are solid

 

 

FÖŞ uyardı:  Döviz şokunun eşiğine geldik!

 

Dövizde ölüm kalım haftası

 

Bloomberg Gelişen Piyasalar Anketi:  Türkiye yine en diplerde

 

KKTC İktisat Bank:  Net rezervler düştükçe, TL üstünde baskılar artıyor 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler