Sosyal Medya

Finans

ANALİZ:  Piyasalarda ”Gerçeğe Çağrı”  ayı başlıyor

Bir çok ekonomist ve yatırımcı derin bir hayal dünyasında yaşıyor. “V” şeklinde toparlanma tezi “Yüksek Faiz Lobisi” gibi ispatı imkansız, ideolojik bir saplantı haline geldi adeta. Ekonomiler açık kaldığı sürece, vaka sayısı artsa da, toparlanmanın olumsuz etkilenmeyeceği gibi garabet  bir tez ortaya atıldı....

ANALİZ:  Piyasalarda ”Gerçeğe Çağrı”  ayı başlıyor

Bu sabahın yekünü:   Covid-19 vakaları 10 milyonu aşarken, ölü sayısı da 500 bini geçti.   ABD, Latin Amerika, Afrika ve Güney Doğu Asya salgından kırılıyor. Bejing’de yeni vakalar tespit edildi, 500 bin kişi evine hapsedildi yeniden.

Olacakları önceden görmek mümkündü, hatta kaçınılmazdı. Dünya Sağlık Örgütü başta tıp uzmanları

salgının yazın hafiflemeyeceğini,

halihazırda etkin bağışıklık sağlayan  aşı  onaylanmadığını,

ilaçların ise hastalara derman olacağını, fakat ekonomilere zarar vereceğini söyledi durdu.

Ama, bir çok ekonomist ve yatırımcı derin bir hayal dünyasında yaşıyor. “V” şeklinde toparlanma tezi “Yüksek Faiz Lobisi” gibi ispatı imkansız, ideolojik bir saplantı haline geldi adeta. Ekonomiler açık kaldığı sürece, vaka sayısı artsa da, toparlanmanın olumsuz etkilenmeyeceği gibi garabet  bir tez ortaya atıldı. Halbuki insan denen mahlukatın her sabah gazetede, Internet’te, TV’de artan vaka sayısını izledikten sonra umursamadan sokağa çıkıp barlara gideceğini, AVM’lerde alışveriş yapıp, arkadaşlarıyla kadeh tokuşturacağını düşünmek mantığa aykırıydı.

Özetle, fon yöneticileri ve miyop ekonomistler Fed, AMB, BoJ ve şimdi de 15 Gelişmekte Olan Ülke’nin (GOÜ, Piyasalar = GOP) sürekli para basmasının efsununu yaşadı. Basılan paralar ülke sınırlarından taşıp GOP’a saçıldı.  Mart’taki panik atağından sonra çılgın bir mani yaşandı.

Haziran’ın sonu gelirken, riskli varlıklarda ayaklar yere değmeye başladı. Cuma akşamı Wall Street’te başlayan satış dalgası akabinde, bu sabah  da Asya paniğe kapıldı.  Şimdi ise Avrupa borsaları Brexit’te uzlaşma haberleri ile ivme kazanmaya çalışıyor, ama beyhude.  Çünkü geleneksel riskten kaçış göstergeleri olan Dolar Endeksi yeniden değer kazanıyor, altına talep doymuyor, VIX ise 35’i aştı.

Neydi rüyayı sonlandıran?  Belki Apple ve Microsoft’un mağazalarını yeniden kapatmaları. Belki de Biden’ın Trump’ı yenmesi olasılığının yükselmesi. Belki 2Ç geride kalırken, şirketlerin yine kar etmeyeceğinin hatırlanması.  Belki de kendileri de insan olan fon yöneticilerinin etraflarına bakarak, salgının ciddi olduğunu  sezmeleri.

Commonwealth Bank of Australia FX uzmanı  Joe Capurso hala rüyadan uyanmayanlardan. “Artık karantina ve sosyal kısıtlamaları yakından izleyeceğiz” diyor. Sanki, bunlar hayata geçmezse, ekonomi zarar görmeyecek. Ve şöyle ilave ediyor:  “Eğer yeniden geniş kapsamlı kısıtlama ve karantinalar başlarsa, ABD 2 dipli resesyon yaşanabilir. Dolar Endeksi yükselir.”  Günaydın.

Mali kriz araştırmaları ile dünya çapında ün salan ve yakın zamanda Dünya Bankası başekonomisti pozisyonunu da alan Carmen Reinhart, “Bol para ve Gelişmiş Ülkeler’de hızla sıfıra inen faizler yüzünden, GOP’ın yüksek getirileri çok cazip kaldı. Fakat, küresel toparlanmanın gecikeceği algısının yükselmesi ile bu varlık sınıfı için riskler de had safhaya geldi” diyor.

Nomura Holdings’in Singapur baş ekonomisti Rob Subbaraman “Yakında yatırımcılar GOP’da varolan riskin yüksek getirilerden daha baskın olduğunu anlarlar” diyor.

Tabii, Fed ve AMB yakında yeni para basma yöntemleri icat ederek furyayı bir kaç gün ya da hafta uzatabilir. Ama, coşku dönemi kapandı, mezarlıkta ıslık çalma günleri başladı. Artık piyasalar artan vaka sayılarını iskonto edecek.  Temmuz sonunda ise Covid-19’un ikinci dalgasının ekonomide yarattığı ek hasar verilere yansıyacak.

Riskli varlıklar için dolçe vita dönemi bitti. Para kazanmak isteyen riskine katlanacak.

FÖŞ

 

 Wall Street korona kaptı

 

Goldman Sachs ve Citi uyardı:  S&P500 için ayı sinyalleri artıyor

 

Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada:  Türk Borsası yükselmeye devam edecek mi?

 

FÖŞ yazdı: Merkez Bankaları’yla nereye kadar?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler