Sosyal Medya

Finans

ANALİZ:  Piyasalar faiz artırımı bekliyor

Sene sonu politika faizi için beklenti 1 ay öncesinde %9.3, 1 hafta öncesinde %10.8 olurken, dün  itibariyle %12.2’ye yükselmiştir....

ANALİZ:  Piyasalar faiz artırımı bekliyor

TCMB ve BDDK tarafından ardı ardına açıklanan önlemlere rağmen, doların ateşi sönmüyor. TSİ 10:45’te dolar/TL 7.31’e yükselerek tarihi zirvesinin üstüne çıkmıştı. Fakat asıl hasar CDS, Euro-tahvil ve DİBS pazarında gözlendi. TCMB’nin kademeli olarak likiditeyi azaltma açıklaması ardından, her cephede faizler yükselmeye başladı.

Dün 2 yıllık gösterge tahvilin getirisi %12.26’ya fırladı. Halihazırda piyasada işlem geçmiyor.  10 yıllık tahvilde de kotasyon göremiyoruz, onu da getirisi dün kapanış itibarıyla %14.28’e fırladı. Bir başka deyişle, piyasalar artık TCMB’den faiz artırım kararı açıklanacağını fiyatlıyor.

 

İş Yatırım:  CDS primleri yükseldi, Euro-tahviller’de sert düşüş

6 Ağustos Perşembe günü ABD 10 yıllıkları güne %0.55 getiri seviyesinde başladı. Getiri gün içinde %0.50’ye kadar gevşedi ancak ABD seans kapanışına doğru yeniden %0.54 seviyesine doğru hareket görüldü. Avrupa tahvil getirilerinde 2-4 puanlık düşüşler kaydedildi. İngiltere Merkez Bankasının yakın gelecekte sıkı para politikasına geçme niyetinin olmadığı mesajının ardından İngiltere 10 yıllık tahvil getirisi %0.08 ile tarihi düşük seviyelerdeydi.

Türkiye tarafında ise 5 yıllık CDS 620 seviyesini aştı, akşam saatlerinde 600’e doğru bir toparlanma kaydedildi. Hazine ve şirket kıymetlerinde satıcılı seyrin devam ettiği görüldü. 2047 vadeli hazine kıymeti 2 Dolara yakın satış gördü. Benzer şekilde şirket kıymetlerinde de 1.5-2 Dolar bandında satış baskısı vardı.

 

QNB Finansbank:  Piyasa faiz artışı fiyatlıyor

QNB Finansbank araştırma ekibi şu notu yazdı:

TCMB dün yaptığı duyuru ile Ağustos başı itibarıyla iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânlarını kademeli olarak azaltılacağını söyledi.

Bu doğrultuda, ortalama fonlama faizi önümüzdeki günlerde daha da yükselerek politika faizine, hatta 1 haftalık fonlama ihaleleri daha da azaltılırsa ON borç verme faizi olan %9.75’e doğru yükselebilecektir. TCMB, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacağını da söylemiştir.

TLREF’e endeksli swap (OIS) piyasasındaki fiyatlamalardan, piyasanın faiz beklentileri hesaplanabilmektedir. Bunun için açıklanan vadelerdeki faizlerden önce günlük bir getiri eğrisi hesaplamaktayız. Bunun ardından da, Mart 2021’e kadar açıklanan PPK tarihlerinin ertesi günlerindeki 1 haftalık faiz oranı beklentilerini hesaplıyoruz. Son dönemde kurlardaki artışla birlikte, para politikasına yönelik sıkılaşma beklentilerinin de güçlendiği gözlenmektedir.

Sene sonu politika faizi için beklenti 1 ay öncesinde %9.3, 1 hafta öncesinde %10.8 olurken, dün  itibariyle %12.2’ye yükselmiştir. Ağustos toplantısı için %9.4 olan faiz beklentisi, mevcut durumda olduğu gibi likiditenin sıkışık seyretmesi ile gecelik faizlerin, TCMB’nin borçlanma faizine yakın kalmasının beklendiği anlamına geldiğini düşünüyoruz.

 

Özlem Derici Şengül:  Ağustos PPK’da 250 baz puan faiz artırımı  ihtimali var

TCMB’nin 20 Ağustos’taki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında kuvvetli bir arttırım yapmasını şimdilik beklemiyoruz ancak piyasa volatilitesinin daha da artması, alınan önlemlerin yabancı çıkışı ve diğer kanallardan kur üzerinde yarattığı baskının artarak devam etmesi TCMB’yi’ kuvvetli bir faiz arttırımına sürükleyebilir. Böylesi bir senaryoda TCMB’nin en az 250 baz puanlık bir arttırım yapmasını bekleriz. Bu arttırımın etkili olup olmaması ise o gün itibariyle alınan önlemlerle piyasada güvenin oluşmaya başlayıp başlamamasına bağlı olacak.

 

 

Mahvi Eğilmez:  Twitter yorumları

Merkez Bankası görünmeyen faizini artırdı (TCMB Ortalama Fonlama Maliyetine bakın politika faizine değil.) Bu artışı böyle dolaylı olarak yani faizi artırmamış gibi yapmayıp da politika faizi yoluyla yapsaydı çok daha net sonuç alabilirdi.

Kısa vadede ne yapılmalı?(1)Negatif reel faiz uygulaması terk edilmeli, bunu sağlamak için TCMB politika faizini artırmalı.(2)Bankalara uygulanan Aktif Rasyosu kaldırılmalı.

(3)Devlet, fon yöneticisi gibi çalışmaktan vazgeçmeli.

Uzun vade için de yapısal reformlara başlanmalı.

 

FÖŞ anlattı:  Döviz Niye ŞİMDİ Yükseliyor?

 

TL Mevduat ve Ticari Kredi Faizleri Yükselişte…

 

Ozlem Derici Şengul:   Piyasada neler oluyor?

 

Goldman Sachs kademeli artışla faiz 2021’de %14 diyor ama mümkün mü?

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler