Sosyal Medya

Finans

ANALİZ:  Fed çok kaygılı, elinden ne geliyorsa yapacak

FOMC toplantısında öne çıkan tartışma salgının dalgalar halinde tekrarlayarak ekonomide kalıcı hasara neden olması mevzu oldu. Guvernörler bir dizi kötümser senaryoyu masaya yatırdılar. Bunlardan biri de GOÜ’in gittikçe zayıflayan finansal göstergeleri. GOÜ’de krizler ve bunların ABD’ye bulaşması da tartışıldı.....

ANALİZ:  Fed çok kaygılı, elinden ne geliyorsa yapacak

Dün son Fed FOMC toplantısının tutanakları açıklandı. Wall Street tutanaklarda yer alan mesajlara hiç kulak asmayarak yine prim yaptı, fakat Fed guvernörleri çok endişeli. ABD ekonomisinde kalıcı hasar meydana gelmesi senaryosu tartışıldı. Bir diğer kaygı unsuru ise Gelişmekte Olan Ülkeler’in (GOÜ) gittikçe kırgınlaşması. FOMC  para politikasını işsizlik veya büyümede somut hedeflere endekslemeyi tartıştı, fakat bir konsensus yok.

FOMC toplantısında öne çıkan tartışma salgının dalgalar halinde tekrarlayarak ekonomide kalıcı hasara neden olması mevzu oldu. Guvernörler bir dizi kötümser senaryoyu masaya yatırdılar. Bunlardan biri de GOÜ’in gittikçe zayıflayan finansal göstergeleri. GOÜ’de krizler ve bunların ABD’ye bulaşması da tartışıldı.

Guvernörler “yol gösterme” olarak tercüme ettiğimiz “forward guidance”ın güçlendirilmesini de masaya yatırdı. Yani Fed, hangi durumlarda nasıl tepki vereceğini önceden açıklayarak piyasalarda sert çalkantıların dalga boyunu azaltmayı deneyecek. Bu yöntemler arasında para politikası hamlelerini tamamen veriyle  ilişkilendirmek de var. Örneğin, faizlerin işsizlik oranı belirli bir seviyeye düşünceye kadar sıfıra yakın tutulacağı önceden ilan edilebilir.

FOMC tartışmaları zaten Başkan Powell’in mesajlarına da yansımıştı.  Powell, Beyaz Saray ve Kongre’nin iflasları önlemek için daha fazla harcamasını önermişti. Çarşamba günü de Atlanta Fed Başkanı  Raphael Bostic işinsanlarına yaptığı bir konuşmada “Halk sağlığı politikasının henüz tam kurgulanmadığını”, uzun vadeli gelişmelere karşı sağlıkta yol haritası belirlenmeden de tam bir toparlanmanın zor olduğunu anlattı.  Bostic’e göre, ekonomide bir çok sektörün hala kamu desteğine ihtiyacı var.

Piyasalar Fed’in gelecekle ilgili öngörülerini  hiç dikkate almıyor. Yatırımcılar açısından çok uzun süre bedava likidite sağlanacak olması mesajların tek duyulan paragrafı. Halbuki, Fed’in bu denli açık uçlu parasal gevşeme taahhütlerine girişmesi gelecekten ne denli korktuğunun bir işareti. Likidite ve sıfır faiz iflas ve mali krizleri önler, ama şirket karlarını yükseltmez. Bütçe açıkları sürekli genişleyen devletlerin ödemeler dengesi darboğazına  girmesini de engellemez. Belki de dünya ekonomisi bir miktar toparlandığında enflasyon olarak yatırımcıları arkadan vurabilir.

Bol likiditenin getiri bulmak zorunda olan fonları riskli alımlar yapmaya cesaretlendirmesi belki anlaşılır, fakat VIX ve onun FX ve SGMK pazarlarında oynaklığı ölçen benzerlerinin gittikçe gerilemesi anlamsız. Oynaklığın yatışması, yatırımcıların gelecekte patlak verecek kötümser senaryolara karşı sigorta satın almakta da iştahsız olduğunun göstergesi. Özetle, “Fed ve AMB, BoJ dünyayı kurtarır nasılsa”  anlayışının ne kadar süreceğini yakından takip etmemiz gerekir. Belki de Fed yanılıyor, piyasalar haklı.

 

Atilla Yeşilada 2. Dip için tarih verdi

 

Dünya Ekonomisi entübe durumda

 

DSÖ:  Günlük vaka sayısı rekor kırdı

 

Coronavirus “korkunç gerçeklik”: Birleşmiş Milletler’e göre dünya ekonomisi yüzde 3,2 küçülecek 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler