Sosyal Medya

Finans

Amerika’nın kafayı taktığı şirket: HUAWEI

Huawei’le olan sorunun aslı nedir? Belirtildiği gibi ulusal güvenlik riskleri mi? Veya Huawei, devam eden ticaret savaşında bir araç, hatta bir rehine mi? Yoksa sorun, yeni küresel bağlantı imparatorluğuna kimin hükmedeceği meselesi mi?

2019 yılının Mayıs ayında, ABD Başkan Donald Trump, Amerikan şirketlerinin, ulusal güvenlik tehdidi olarak kabul edilen herhangi bir birimden, bilgi ve iletişim teknolojisi kullanmalarını yasaklayan bir talimat verdi. Peşi sıra ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei ve 70 iştirakini, ticari bir kara liste olan “Varlık Listesine” ekledi. Bu listeye göre, Huawei’in, devletin onayı olmadan Amerikan şirketlerinden parça satın alması yasaklanıyordu.

 

Amerikalı yetkililer Huawei’yi hedef tahtasına koyuyor, müttefiklerinin de bu “mücadelede” kendisine eşlik etmesini bekliyordu.

Huawei, Amerikan siyaseti için Çin’le ilgili korkuların cisimleşmiş haliyken, Çin siyaseti için gurur kaynağı ve başarı öyküsüydü.

 

Peki Huawei’le olan sorunun aslı nedir? Belirtildiği gibi ulusal güvenlik riskleri mi? Veya Huawei, devam eden ticaret savaşında bir araç, hatta bir rehine mi? Yoksa sorun, yeni küresel bağlantı imparatorluğuna kimin hükmedeceği meselesi mi?

 

Bu videoda, dünyanın bir ve iki numaralı ekonomileri arasındaki ticaret savaşının ortasında kalan Huawei şirketinin kısa bir öyküsünü ve 5G teknolojisinin hayatımıza neler getireceğini ele aldık.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler