Sosyal Medya

Finans

Amerika’nın kafayı taktığı şirket: HUAWEI

Huawei’le olan sorunun aslı nedir? Belirtildiği gibi ulusal güvenlik riskleri mi? Veya Huawei, devam eden ticaret savaşında bir araç, hatta bir rehine mi? Yoksa sorun, yeni küresel bağlantı imparatorluğuna kimin hükmedeceği meselesi mi?

2019 yılının Mayıs ayında, ABD Başkan Donald Trump, Amerikan şirketlerinin, ulusal güvenlik tehdidi olarak kabul edilen herhangi bir birimden, bilgi ve iletişim teknolojisi kullanmalarını yasaklayan bir talimat verdi. Peşi sıra ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei ve 70 iştirakini, ticari bir kara liste olan “Varlık Listesine” ekledi. Bu listeye göre, Huawei’in, devletin onayı olmadan Amerikan şirketlerinden parça satın alması yasaklanıyordu.

 

Amerikalı yetkililer Huawei’yi hedef tahtasına koyuyor, müttefiklerinin de bu “mücadelede” kendisine eşlik etmesini bekliyordu.

Huawei, Amerikan siyaseti için Çin’le ilgili korkuların cisimleşmiş haliyken, Çin siyaseti için gurur kaynağı ve başarı öyküsüydü.

 

Peki Huawei’le olan sorunun aslı nedir? Belirtildiği gibi ulusal güvenlik riskleri mi? Veya Huawei, devam eden ticaret savaşında bir araç, hatta bir rehine mi? Yoksa sorun, yeni küresel bağlantı imparatorluğuna kimin hükmedeceği meselesi mi?

 

Bu videoda, dünyanın bir ve iki numaralı ekonomileri arasındaki ticaret savaşının ortasında kalan Huawei şirketinin kısa bir öyküsünü ve 5G teknolojisinin hayatımıza neler getireceğini ele aldık.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Albayrak: TL üzerinde gerek değerleme gerek faiz referansı noktasında devrim niteliği sessiz adımlar attık

    Albayrak, Rekabet Kurumu'nun bankalarla ilgili başlattığı soruşturmaya ilişkin: "Açıkçası Rekabet Kurumu özelinde ben de piyasadan duydum o gün. Ve benzeri sektörlerle ilgili çalışmaların Rekabet Kurumu'nun gerek şikayete dayalı gerek süreçlere dair… Tamamen serbest piyasa koşulları içerisinde, açıkçası Ankara’ya da gitmedim, süreçle ilgili çok fazla detay almadım ama herhalde biraz daha bilgi sahibi olursam daha net yorum yapma şansım olabilir ama serbest piyasa kuralları içerisinde ben çok fazla endişe oluşturacak bir durum görmüyorum" dedi.

  • IMF Davos öncesi küresel büyüme tahminlerini aşağı indirdi

    “İstikrar işaretleri olsa da, küresel görünüm durgun seyrediyor ve bir dönüm noktasının net belirtileri yok. Mevcut görüntü içinde gönül rahatlığına yer yok ve dünyanın herkese fayda sağlayan sürdürülebilir bir toparlanmayı desteklemek için daha güçlü çok taraflı işbirliği ve ulusal düzeyde politikalara ihtiyacı var.”

  • Can Ataklı:   Siyasal İslam tasfiye edilecek

    Amerika'nın İran'a yönelik son operasyonu bölgedeki yeni siyasi gelişmelerin de habercisi. Görünen o ki Batı kendi eliyle geliştirip büyüttüğü Siyasal İslamcı akımların artık sona ermesi gerektiğine inanıyor

Benzer Haberler