Sosyal Medya

Finans

AKŞAM Raporu: Piyasalarda çalkantı dönemi

CNBC.com’ göre, ABD’de aynı zamanda ticari bankaları denetleme fonksiyonunu da üstlenen Federal Deposit Insurance Commission makro-ihtiyati kurallarda yaptığı değişiklikle bankaların risk sermayesi fonlarına yatırım yapmasını kolaylaştırdı. Bloomberg.com’a göre yeni kurallar sayesinde bankalar riskli işlemler için ayırdıkları $40  milyar tutarında provizyonu artık kredi vermekte kullanabilecekler....

AKŞAM Raporu: Piyasalarda çalkantı dönemi

 

AKŞAM Raporu:  Piyasalarda çalkantı dönemi

 

Dünya borsaları 2 günlük gerileme ardından yatay seyir ve artan oynaklık dönemine girdi.  IMF’nin 2020-2021 global büyüme tahminlerini bir kez daha aşağı revize etmesi ve ABD’de hızla yükselen Covid-19 vakaları tedirginliğin bir numaralı nedeni. Fakat, ABD’de FDIC’nin (bizim TMSF) ticari bankalara $40 milyarlık riskli yatırım olanağı tanıması ile akşam saatlerinde Wall Street’te moraller biraz düzeldi. Türkiye’de CDS fiyatları bir kez daha yükselişe geçerken, Euro-tahvil getirileri de yükseldi. TCMB’nin faiz indirimlerine ara vermesi döviz ve faizde kayda değer bir oynamaya neden olmadı.

 

CNBC.com:  FDIC ne yaptı?

CNBC.com’ göre, ABD’de aynı zamanda ticari bankaları denetleme fonksiyonunu da üstlenen Federal Deposit Insurance Commission makro-ihtiyati kurallarda yaptığı değişiklikle bankaların risk sermayesi fonlarına yatırım yapmasını kolaylaştırdı. Ek olarak, türev işlemler üzerindeki sermaye provizyonu şartı da gevşetildi. Bloomberg.com’a göre yeni kurallar sayesinde bankalar riskli işlemler için ayırdıkları $40  milyar tutarında provizyonu artık kredi vermekte kullanabilecekler.

 

InvestAZ Yatırım günün  piyasa aksiyonunu anlattı

Son dönemlerde 2. Dalga koronavirüs pandemisi sebebiyle küresel  piyasalarda dalgalanmalar devam ediyor. Dün altın 2011 yılında  yaptığı 1820 dolar üzeri tarihi rekora oldukça yaklaştı. ABD’den ve Avrupa’dan gelen ölüm ve bulaşma haberleri yatırımcıların risk  iştahında bir azalmaya neden olurken güvenli liman arayışını arttırdı.

Gün içerisinde ABD’de takip ettiğimiz veri akışında ise 1. Çeyrek Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYIH) ve Çekirdek Dayanıklı Ticari Mal Siparişleri(May) verileri öne çıktı. GSYİH verisi beklentiler  dahilinde -%5,0 seviyesiyle aynı gerçekleşti. Çekirdek Dayanıklı Ticari Mal Siparişleri (May) beklenti %2,5 iken gerçekleşen %4,0 oldu.

Avrupa tarafından gelen gün sonuna doğru önemli haber İngiltere’den geldi. Yatırımcıların güvenli liman arayışı İngiltere  tahvillerini rekor seviyede düşürdü. 5 yıl vadeli tahvil faizi 22 Mayıs’ta gördüğü eksi %0,047 seviyesine çok yaklaştı. Mizuho International Plc. Çoklu Varlık Strateji Müdürü Peter Chatwell,  tahvildeki bu hareketliliği güvenli liman ihtiyacı ile ABD  hisselerinden neden olduğu riskten kaçma eğilimi ile ilişkilendirdi.

Güne 6.8563 seviyesinden başlayan USDTRY kuru gün içerisinde en  yüksek 6.8616 en düşük 6.8385 seviyelerini gördü. Şu saatlerde 6.8554  seviyesinde hareket eden kur günü yüzde -0.01 azalışla kapatmaya  hazırlanıyor. Kurun ilk desteği 6.8451 seviyesinde.

 

İş Yatırım:  Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları

Global virüs vakalarının tekrar artmaya başladığı ortamda piyasalar satış ağırlıklı bir hafta geçirdi. Virüsün fiyatlamalar üzerinde tekrar kendini gösteren olumsuz etkisinin yanı sıra, ABD’nin Avrupa ülkelerine de ek vergi uygulamak için adım atması piyasaların alımları yavaşlatmasına neden oldu. Türkiye hazine eurotahvilleri de bu haftayı satıcılı geçirdi. Merkez Bankası’nın beklentinin aksine, faiz indirimi yapmaması parite için kısa süreli alım yaratsa da, eurotahvil getirilerinde önemli bir değişim yaratmadı.

Hazine kıymetlerinde on yıl vadeli kıymet geçtiğimiz hafta kapanışa göre 25 baz puan genişleyerek 6,65% getiri seviyesinde işlem görürken, uzun tarafta getiriler 20 baz puan artarak 7,30% bölgesine yükseldi.Hazine kıymetlerinde yaşanan satışa şirket kıymetleri de hafifte olsa eşlik etti. Fonlardan çıkışlar devam ederken, yabancıların da daha çok senior banka kıymetlerinde satıcı olması ile getirilerde artış yaşandı.

Vakıfbank 2022 vade kıymet 5,80%, İş Bankası 2024 vade kıymet ise 6,70% bölgesinde işlem gördü. Uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde yatay seyir devam ederken likidite zayıf kalmaya devam etti, banka dışı şirketler ise daha çok alıcılı işlem görürken getiriler hazine kıymetlerine kıyasla zayıf kalmaya devam etti.

 

ABD hazine kıymetleri bir süredir işlem gördüğü dar bantta kalmaya devam ederken, virüs vakalarında artış güvenli liman talebini artırdı. On yıl vadeli kıymet 0,73% seviyesine genişledikten sonra gelen alımlarla 0,65%’ye daralırken, uzun vade kıyet 1.40% getiri sundu. Alman on yıllıkları ise, ABD- Avrupa ülkeleri arası vergilendirme haberleri sonrası alım görerek on baz puan daraldı ve -0,48% seviyesine çekildi.

 

 

Faiz indirimleri sürecek mi?

BloombergHT’ye göre İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin Merkez Bankası’nın enflasyonda düşüş görene kadar beklemede kalabileceğini belirtti.

Sezgin “Merkez Bankası’nın enflasyon konusunda endişeleri artmış olabilir ve yıl sonu enflasyon beklentisine yönelik riskler nedeniyle durmayı tercih etmiş olabilir. Enflasyonda ikinci yarıda düşüş görene kadar muhtemelen beklemede kalabilir.” diye konuştu. Sezgin bu yılın ikinci yarısında enflasyonda düşüş beklediğini, düşüş patikasına tekrar girilirse faiz indiriminin de yeniden gündeme geleceğini belirtti.

 

Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose Merkez Bankası’nın bugün doğru bir karar verdiğini söyledi. Ghose “TCMB yılın ikinci yarısında enflasyonda düşüş bekliyor. Bu da faizi bir kez daha indireceği anlamına geliyor. Bizim beklentimiz de faizin yıl sonunda yüzde 7.5’e inmesi yönünde” ifadesini kullandı.

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys de bugünkü kararın Merkez Bankası’nın enflasyon konusunda endişeli olduğunu gösterdiğini söyledi. Matys “faiz indirimi yapsaydı şaşırtıcı olmazdı ama bugün aldığı karar mantıklı.” dedi. Gelecek toplantılarda faiz indirimlerinin süreceğini kaydeden Matys “çünkü MB geçmişte de yüksek enflasyona ve zayıf TL’ye rağmen indirimlere devam etmişti” diye konuştu.

Matys faizleri sabit tutmanın TL’yi çok etkilemeyeceğini, Türkiye’nin hala gelişen ülkeler arasında en düşük reel faize sahip olduğunu, bunun da TL’nin cazibesini azalttığını ifade etti.

 

‘Merkez’den faiz indirimlerine reklam arası; Bu defa sabit tuttu…

 

FÖŞ anlattı:  Bu Kredi Furyası da Göz Yaşlarıyla Bitecek

 

Benzeri olmayan bir kriz, belirsiz bir toparlanma

 

Goldman Sachs:  Ons altın $2000’i deneyecek

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler