Sosyal Medya

Finans

Akbank Araştırma:  Globalde risk iştahı zayıf; CDSler, altın güçlü

Hafta içinde 7,6350’lere kadar gerileyen $/TL haftalık %1,1 yükselişle 7,7515’lerde. TCMB kararı öncesi %10,7’ye yaklaşan ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, dün itibariyle %11,2’ye ulaştı. Gösterge faiz %12,97’de. 5 yıllık CDS ise 525’te. BIST-100 ise haftalık %1,8 yükselişle 1.145’te....

Akbank Araştırma:  Globalde risk iştahı zayıf; CDSler, altın güçlü

Yeni haftaya olumlu başlayan global piyasalara güçlü Çin verileri destek verse de, bazı ABD verilerinde görülen zayıflık, Trump-Biden münazarası, ABD teşvik paketinin Senato’dan geçmeyeceği beklentileri ve son olarak Trump’ın COVID-19 testinin pozitif çıkması risk iştahını baskıladı. Yurtiçinde ise Yeni Ekonomi Programı (YEP) ve bu hafta da devam eden normalleşme adımları takip edildi.

 

Vaka sayıları artıyor; toparlanma endişeleri de

 

Global çapta vaka sayıları 34,5 milyona ulaşırken, ülkeler ek önlemler almaya devam ediyor; ancak birçok ülke de salgının ilk dönemlerindeki gibi bir karantina uygulamayacaklarını açıklıyor. Son olarak bu sabah ABD Başkanı Trump, eşi ve kendisinin COVID-19’a yakalandığını açıklarken, sağlık durumlarının iyi olduğu Trump’ın görevlerini yerine getirmeye devam edeceği belirtildi.

Yurtiçinde ise vaka sayısı 320 bine ulaştı. Artan vakalarla özellikle hizmetler sektörünün ivme kaybettiği görülüyor.

 

Ekonomik veriler karışık bir görünüm ortaya koyuyor; Çin olumlu ayrışıyor

 

Çin’de sanayi sektörü güçlü seyrederken, hizmetler sektörü de ivme kazanmaya devam ediyor ve global trendden ayrışıyor. Euro Bölgesi’nde, güçlü Euro’nun da etkisiyle, dezenflasyonist baskılar arıyor; yıllık çekirdek enflasyon %0,2 ile rekor düşük seviyeye geriledi. Lagarde, ECB’nin de Fed gibi, ortalama enflasyon hedeflemesine geçebileceğine

ilişkin mesajlar verdi. ABD’de konut verileri olumlu seyrini korurken,  diğer alanlarda yavaşlama işaretleri mevcut. Cuma açıklanan verilere göre; Eylül’de tarımdışı istihdam artışı 661 bin kişi olurken (beklenti: 859 bin kişi), işsizlik oranı, işgücüne katılım oranındaki düşüşün (%%61,7’den %61,4’e) de etkisiyle, %8,4’ten %7,9’a geriledi.

 

ABD siyasi gelişmelerini takip ediyoruz

 

Trump-Biden münazarası kaotik geçti. Tarafların birbirlerini genel olarak suçlayıcı bir tavır ortaya koyduğu münazarada; salgın yönetimi, Trump’ın Anayasa Mahkemesi’ne aday gösterimi, iç güvenlik politikaları tartışıldı. ABD’de Demokratların sunduğu 2,2 trilyon $’lık teşvik paketi, yine Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nden geçti; ancak tasarının Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’dan geçememesi bekleniyor. Cumhuriyetçiler teşvik paketinin 1,5 trilyon $ seviyelerinde olmasını istiyor.

 

Son gelişmelerle hisse senedi piyasaları zayıf, dolar toparlanıyor

 

Haftalık bazda ABD borsalarında %1,6-%2,5, Eurostoxx endeksinde %0,6 yükseliş görüldü. 93,5’lara kadar gerileyen dolar endeksi DXY, 93,9’a toparlandı; ancak haftalık düşüş %0,8. €/$ 1,1720’lerde. GBP/USD, AB Komisyonu Başkanı’nın halen bir anlaşmanın mümkün olduğunu belirtmesinden destek buldu; haftalık %1,5 yükselişle 1,2930’larda. Gelişmeler altına da destek verdi; hafta başından 1.850 $/ons’a kadar gerileyen altın, haftalık %2,1 yükselişle 1.900 $/ons’ta. Brent petrol ise talep endişeleriyle haftalık bazda %7,3 geriledi; 38,8 $/varil’de.

 

Yurtiçinde YEP ve normalleşme adımları takip ediliyor

 

Geçtiğimiz haftaki TCMB’nin faiz artırımı ve BDDK’nın takas işlemlerinde gevşemeye gitmesinin ardından bu hafta da normalleşme adımları devam etti. Döviz ve altın alımlarında %1 olarak uygulanan kambiyo vergisi yeniden %0,2’ye düşürülürken, TL mevduatlarda da stopaj indirimine gidildi. Adımlar TL’ye olumlu yansırken, global gelişmeler bu olumlu havayı bir miktar sınırladı.

Hafta içinde 7,6350’lere kadar gerileyen $/TL haftalık %1,1 yükselişle 7,7515’lerde. TCMB kararı öncesi %10,7’ye yaklaşan ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, dün itibariyle %11,2’ye ulaştı. Gösterge faiz %12,97’de. 5 yıllık CDS ise 525’te. BIST-100 ise haftalık %1,8 yükselişle 1.145’te.

 

Enflasyonun yıllık bazda sınırlı yükselmesini bekliyoruz

Enflasyon Ağustos’ta özellikle altın fiyatlarındaki artış kaynaklı çeşitli mal ve hizmetler kalemi ile ulaştırma kalemindeki artışın etkisiyle aylık bazda %0.86 arttı. Giyim ve ayakkabı ise mevsimselliğin etkisiyle enflasyonu aşağı çekti. Yıllık enflasyon ise %11.77 seviyesinde gerçekleşti. Çekirdek enflasyon yıllık bazda %1025 ’ten %11.03 ’e yükseldi.

Eylül ayında aylık enflasyonun  %1.01 artış göstermesini ve böylece yıllık enflasyonun %11.77 ’den %11.79 ’a sınırlı yükseleceğini tahmin ediyoruz. Enflasyona aylık bazda artışta en önemli katkının ulaştırma ve gıda kalemlerinden gelmesini bekliyoruz.

 

FÖŞ: TCMB Faizleri Arttırdı – Bunun Döviz, Faiz ve Enflasyona Etkileri Neler Olacak?

 

ABD tarımdışı istihdam:  Sorun bizimkine benziyor, işgücüne katılım düşüyor

 

JP Morgan: Trump Gelişen Piyasalar için risk teşkil ediyor

 

YK Yatırım global strateji:  ABD seçimlerine kadar yüksek volatilite, belirsiz trend

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler