Sosyal Medya

Finans

Reuters: Varlık Fonu THY’yi kurtarmaya çalışıyor

Reuters’in özel haberinde, şirkete yakın dört kaynak, diğer havayollarından daha fazla rotaya uçan THY'nin sermaye ya da finansal destek bulabileceğini, ancak henüz kesinleşmediğini kaydettiler....

Reuters:  Varlık Fonu THY’yi kurtarmaya çalışıyor

Reuters haber ajansı Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) koronavirüs salgınından kötü etkilenen Türk Hava Yolları (THY) için acil finansal destek bulmak için görüşmelerde bulunduğunu duyurdu.  THY habere yorum yapmadı.  THY de tüm global havayolları gibi Covid-19’dan çok kötü şekilde etkilendi.

 

Yaz döneminde İstanbul Havalimanı’ndan 3 milyon 933 bin 446, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndan ise 3 milyon 551 bin 240 yolcu seyahat etti.  2019 yılında İstanbul Havalimanı’nı  toplamda 52 milyon 578 bin yolcu kullanmıştı.  THY’nin merkez durağı olan İstanbul Havalimanı’na gelen ve kalkan yolcu sayısının çökmesi şirketin cirosunu çok olumsuz etkiledi. Türk Hava Yolları 2020 yılının ikinci çeyreğinde 2.23 milyar TL net zarar açıkladı. Şirketin Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem zararıysa 4.257 milton TL oldu. Geçen yılın aynı döneminde şirket 1.120 milyon TL zarar açıklamıştı.

 

Reuters’in özel haberinde, şirkete yakın dört kaynak, diğer havayollarından daha fazla rotaya uçan THY’nin sermaye ya da finansal destek bulabileceğini, ancak henüz kesinleşmediğini kaydettiler.

 

Ajansa göre Türkiye Varlık Fonu’nun THY için ne kadar kaynak bulabileceği belirsiz, ancak bir kaynak aranacak  finansman için ‘kurtarma paketi’ ifadesini kullandı. Koronavirüs salgını nedeniyle tüm uçuşların durduğu yılın ikinci çeyreğinde THY, 2.23 milyar lira zarara uğradı.

 

Ajansa konuşan kaynak, TVF’nin ulaştırma ve turizm sektörlerinde krizle baş eden Türk şirketleriyle ilgili geniş bir çalışma yürütüldüğünü, başka kurtarma paketlerinin de gelebileceğini öne sürdü. Aynı kaynak, “THY’nin bir kurtarma programına ihtiyacının olduğu son derece açık. Bu sermaye desteği ya da finansal destek olabilir” dedi.

 

Lufthansa’ya benzer kurtarma paketi

Bir başka kaynak da Reuters’a, THY için Lufthansa’ya benzer bir kurtarma tarzı için çaba gösterildiğini, bir tür sermaye transferi veya finansman sağlamak için görüşmeler yapıldığı ve yönteme ilişkin fikirlerin değerlendirildiğini söyledi.

 

Türkiye Varlık Fonu, piyasa değeri 14.6 milyar lira olan THY’nin yüzde 49.12’sine sahip. Şubat ayında uçuşların durdurulmasıyla beraber yüzde 31 değer kaybeden THY hisseleri, finansman haberlerinin duyulmasının ardından yüzde 2.5 yükseldi. Türkiye Varlık Fonu ve THY Reuters’a konuyla ilgili açıklama yapmadı.

 

THY’den açıklama

THY akşam saatlerinde KAP’a yaptığı açıklamada ise, “Bugün basında yer aldığı şekilde ortaklığımıza sermaye desteği verilmesi ya da finansman sağlanması amacıyla görüşmeler yapıldığı konusunda tarafımıza herhangi bir bilgi intikal etmemiştir” denildi.

 

Öte yanda, Varlık Fonu’nun $2 milyar Euro-tahvil ihracı için yetki verdiği biliniyor. Eğer başka alternatif bulunamazsa, ihraçtan elde edilecek gelir THY ve diğer zor durumda olduğu iddia edilen Varlık Fonu iştiraklerı için kullanılabilir.

 

THY’de Huzursuzluk Durulmuyor!

 

THY’de ne oluyor? İddiaya göre pilot tasfiyesi olacak

 

 

Türkiye Varlık Fonu 2 Milyarlık Eurobond İçin Yabancı Kuruluşlara Yetki Vermiş

 

 

Prof. Yalçın Karatepe: ‘BES, İşsizlik Fonu, Varlık Fonu’

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler