Sosyal Medya

Ekonomi

YENİLEME: Yerli döviz alıyor, çünkü enflasyon verisine inanmıyor!

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre 20 Kasım ile biten haftada yurt içinde yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatı 2.755 milyon dolar arttı...

YENİLEME: Yerli döviz alıyor, çünkü enflasyon verisine inanmıyor!

 

Değerli Okurlarımızdan yorumun haberin bayağı arkasından geldiği için özür dileriz. Üstelik, haberi eksik haliyle paylaşmak katırlığında da bulunduk. Yazarımız Türkiye’den başka bir saat diliminde yaşadığı için (beyninde bir yerlerde kayıp), bazen böyle hatalar oluyor.

Türkiye’de dolarizasyon en büyük mali sorunlardan biri.  Herşeyden önce para politikasının etkinliğini azaltıyor, çünkü alınan kararlar sadece TL arzı üzerinde etkili. İkincisi,  sürekli döviz talebi üretiyor. Bunun büyük kısmı bankacılık sistemine dönse de, son bir yılda net hata noksandan kaçan meblağın büyük ölçüde yerleşiklerin tasarrufu olduğunu düşünüyoruz. En önemlisi, vatandaş ve işletmeler bankalardan TL kredi talep ederken, mevduat tabanında dövizin artan payı bankaları TCMB veya Londra ile swap yapmaya zorluyor, bilanço yönetimini zorlaştırıyor. Bir anlamda, mali tasarrufların döviz olarak tutulmasının özel sektör sabit sermaye yatırımları üzerinde olumsuz etkisi olduğu da iddia edilebilir.

Vatandaşın döviz almasının tek bir sebebi yok. Örneğin, işletmeler genelde kar (döviz arbitrajı) amacıyla değil, vadesi yaklaşan dış borç faiz ve ana para ödemelerini finanse etmek için döviz alıyor, ya da ithalat yapmak için ödüyor. Bireysellerin döviz talebinin bir nedeni döviz kurunda oynaklık.  Bazen TL mevduatta bir yılda kazanacağını, dövizde kalmadığı için bir haftada kaydebebilir.

 

Fakat, esas neden, halkın TUIK’in enflasyon verilerine güvenmemesi.  En az iki anket, bu görüşü doğrularken, vatandaşın kafasındaki enflasyon %15-20 arasında olabilir.  Tasarrufları nominal değil beklenen REEL faiz düzeyi belirler. Eğer banka vatandaşa yıllık %15 TL faiz sunuyor da, vatandaşın kafasındaki TÜFE  enflasyonu da %15’se, o zaman beklenen reel getiri sıfırdır. Yatırımcı döviz veya altına geçmeyi tercih eder.

Dolarizasyonu tersine çevirmenin yolu, TUIK’in bir an önce halkla diyalog kanallarını açarak enflasyonu nasıl ölçtüğünü detaylı şekilde anlatması. Daha önemlisi bağımsız ekonomistlerin de kendi enflasyon ölçümlerini yapabilmeleri için elindeki tüm ham veriyi halka açık bir veri tabanına yerleştirmesi gerekecek.

Bu satırların yazarı naçiz kulunuz özgün enflasyon araştırması yapmıyor. Fakat, güvendiği ekonomistlerle yaptığı konuşmalarda “gerçek” enflasyonun %15  düzeyinde seyretmekte olabileceğini öğrendi. O zaman, vatandaşın TL’de kalması için politika ve mevduat faizinin %20’lere yakın olması gerekir.

 

Halkın TL kullanmasını istiyorsanız, enflasyon ölçümünde şeffaf olun, ve tüketimden feragatin bedelini ödeyin yeter.

 

FÖŞ anlattı:  TL Nasıl Değer Kazanır?

 

FÖŞ anlattı:   İhtiyacımız Olan Tek Reform: Yalana Tövbe

 

 

 

 

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 228,2 milyar dolarla rekor tazeledi…

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre 20 Kasım ile biten haftada yurt içinde yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatı 2.755 milyon dolar artarak 143.906 milyon dolar ve tüzel kişilerin döviz mevduatı 354 milyon dolar azalarak 84.261 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Böylece yurt içi yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatındaki artış son 5 haftadır devam etmiş oldu.

Yurt içi yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin toplam döviz mevduatı 20 Kasım ile biten haftada 2.421 milyon dolar artarak 228.167 milyon dolarla rekor tazeledi. 13 Kasım kapanışında 7,7896 olan TCMB dolar alış kuru 20 Kasım tarihinde 7,6699 seviyesine geriledi. Böylelikle yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatında dolar bazlı görülen artışa rağmen Dolar/TL’deki %1,5’lik değer kaybının etkisiyle yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatının TL karşılığı 8,5 milyar TL azalarak 1.750,0 milyar TL oldu.

Yurt içi yerleşiklerin TL mevduatı aynı dönemde 26,7 milyar TL azalarak 1.485 milyar TL olarak gerçekleşti. Böylece 13-20 Kasım haftasında yurt içinde yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin toplam mevduatı içindeki döviz mevduat payı 0,3 puan artarak %54,1 oldu.

Toplam mevduatlar içindeki döviz payı 2014 yılı başındaki %33 seviyesinden yıllar itibariyle artış göstererek 20 Kasım 2020 itibariyle %54,1’e yükseldi.

 

BMD

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler