Sosyal Medya

Ekonomi

Yeni ABD-Çin gerginliği piyasaları karıştırdı

ABD’de piyasaları asıl üzecek sorun ise Trump ve Kongre’nin ebadı $1-3.5 trilyon arasında gidip-gelen ikinci mali destek paketinde uzlaşamamaları. Cumhuriyetçi Senato Lideri Mitch McConnell henüz Demokratlarla müzakerinin başlamadığını itiraf ederken, paketin ek işsizlik ödeneklerinin kesildiği Temmuz sonuna kadar yetişmeyeceğini de ifade etti.....

Yeni ABD-Çin gerginliği piyasaları karıştırdı

 

ABD’nin Çin’in Huston Konsolosluğu’nu kapatması, bir kez dah iki dev arasında gittikçe sayısı artan gerginlik konularını gündeme getirdi. Riskli varlıklar daha dün imzalanan Euro750 milyarlık AB Ortak Borçlanma ve Harcama Paketi’nin keyfini çıkartmadan, dolar ve altın değer kazanmaya başladı, risk iştahı boynunu büktü.

ABD ve Çin arasında çok cepheli ve sessiz bir savaş sürüyor. ABD’nin Huston Konsolosluğu’nu kapatma kararı yanında, Senato da Başkan’a Çin’e çok geniş başlıklarda yaptırım uygulama yetkisi veren bir tasarıyı Genel Kurul’a indirmeyi tasarlıyor. Biden başkan seçilse dahi bu politikaların değişmeyeceğini Financial Times’tan öğreniyoruz. Beijing misilleme yapacağını açıkladı, fakat detay vermedi. Gerginliğin bir noktada yeni bir Ticaret Savaşı’na evrilerek yavaştan dirilmeye başlayan global ticareti tökezleteceği endişeleri var.  Yeni teknoloji şirketlerinin faaliyetlerinin karşılıklı yasaklanması kaygısı da seans ortalarında NASDAQ’ta %0.3 satışlara neden oluyor.

Asya’da başlayan satışların bir nedeni de Japon öncü bileşik PMI’ın aydan aya ufak bir yükseliş kaydetse de, hala derin bir resesyonu işaret etmesi. Avrupa’da ise harcama paketinin devreye girmesine kadar ekonomide sanayi, ticaret ve inşaat sektörlerinin yavaşladığı görülüyor.

Stoxx600 günü %1 kayıpla kapatmak üzereyken Asya’da %0.37 prim yapan Şangay Borsası dışında tüm  majör endeksler günü kırmızıda kapattı.

Dün %2.5 prim yapan Gelişmekte Olan Piyasalar’da  (GOP, Ülkeler = GOÜ) da hava aniden buz kesti.    Latin Amerika açılışı öncesi dolar GOÜ FX’e karşı bir kez daha değer kazanırken, MSCI GOP Hisse Endeksi  %0.6 geriliyor.

Wall Street’te ise seans yatay ve dalgalı. DJ30 %0.25 değer kazanırken, S&P500 yatay seyrediyor, VIX ise bir kez daha 25’i aşarak yükselmeye başladı.

Akşamın ilerleyen saatlerinde Tesla ve Microsoft mali tabloları borsalara yön verecek. 2Ç2020 mali tablo açıklamaları yanında, yarın açıklanacak ABD ve AB öncü bileşik PMI’lar da ekonomilerin ivmesini ölçmemize yardımcı olacak. Her iki endeksin de aydan aya ufak miktarda yükseleceğini, fakat 50’nin altında kalacağını, yani ekonomik faaliyetin daraldığını göstereceğini düşünüyoruz.

ABD’de piyasaları asıl üzecek sorun ise Trump ve Kongre’nin ebadı $1-3.5 trilyon arasında gidip-gelen ikinci mali destek paketinde uzlaşamamaları. Cumhuriyetçi Senato Lideri Mitch McConnell henüz Demokratlarla müzakerelerin başlamadığını itiraf ederken, paketin ek işsizlik ödeneklerinin kesildiği Temmuz sonuna kadar yetişmeyeceğini de ifade etti.

Riskli varlıklarda belirgin bir satış dalgası gözlenmese de, risk iştahının gerilediği, aşı haberleri ile AB Ortak Borçlanma ve Harcama  Paketi ardından yatırmcıların yeni fiyatlama odakları bulmaya zorlandıklarını görüyoruz. Bundan sonra Covid-19 vaka sayıları ve ekonomik veriler öne çıkabilir.

 

FÖŞ: Ekonomi Tarihini Değiştirecek 2 Olay: AB Liderler Zirvesi ve ABD’de Mali Uçurum

 

ANALİZ:  Dolar fiyatlaması değişti

 

ABD Kongresi, yeni teşvik paketini değerlendiriyor…

 

  1. C. Umut: Serbest Kur Politikasında Yapay Hareketsizlik…

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler