Sosyal Medya

Ekonomi

Yatırım Finansman’dan Ekim Ayı Bankacılık Sektör Kar Analizi

Bankacılık sektörü Ekim ayı net karı aylık %13 artışla 3,7mlr TL (yıllık -%27) ve özsermaye karlılık oranı %8 (12 aylık kümülatif: %11,1) seviyesinde gerçekleşti. Net faiz geliri, fonlama maliyetlerindeki artış nedeniyle aylık %5 daralmayla 16,5mlr TL’ye geriledi ve net faiz marjı %3,94’ten %3,63’e geriledi.

Yatırım Finansman’dan Ekim Ayı Bankacılık Sektör Kar Analizi

Artan fonlama maliyetleri özkaynak karlılığını sınırlamaya devam ediyor

Bankacılık sektörü Ekim ayı net karı aylık %13 artışla 3,7mlr TL (yıllık -%27) ve özsermaye karlılık oranı %8 (12 aylık kümülatif: %11,1) seviyesinde gerçekleşti. Net faiz geliri, fonlama maliyetlerindeki artış nedeniyle aylık %5 daralmayla 16,5mlr TL’ye geriledi ve net faiz marjı %3,94’ten %3,63’e geriledi (TL kredi mevduat makası -86baz puan, döviz makası +16baz puan, TL ve döviz menkul kıymet getirileri +564baz puan ve -21baz puan). Diğer taraftan, 4,4mlrTL’ye (aylık +%53, yıllık +%125) yükselen diğer gelirler ve 9,9mlrTL’ye (aylık -%13, yıllık +%28) gerileyen karşılık giderleri, 16,5mlrTL’ye gerilen net faiz gelirleri ve 2,1mlrTL’ ye (aylık +31%, yıllık +%23) yükselen ticari zararın negatif etkisini sınırlandırdı. Komisyon gelirleri aylık %4 daralmayla 3,6mlrTL’ye (yıllık -%20) gerilerken faaliyet giderleri aylık %4 artışla (yıllık +%12) 7,8mlrTL’ye ulaştı. 9,9mlrTL’ye gerileyen karşılık giderleriyle, toplam risk maliyeti Eylül’de 327bp iken Ekim’de 214bp’ye geriledi.

Artan fonlama ve risk maliyeti 4Ç’de banka karlılıklarını baskılıyor

TL zorunlu karşılıklara uygulanacak faizlerdeki artış gibi yeni uygulamaların sektör karlılığı üzerinde hafif olumlu etkileri olmasını bekliyoruz. Ancak, artan fonlama maliyetleri, kredi büyümesindeki yavaşlama ve yüksek seviyelerde seyreden karşılık giderleri 4Ç karlılığındaki olası iyileşmeyi sınırlandırmaya devam ediyor. Ekim ayı sonuçlarında TL menkul kıymet getirilerinde gözlemlediğimiz artışın (Ekim: %17,2, Eylül: %11,6) devam ederek, 4Ç’de Tüfe’ye endeksli menkul kıymet getirilerinin artan fonlama maliyetlerinin negatif etkisini azaltmasını ve net faiz marjını desteklemesini bekliyoruz. Ekonomik aktivitedeki artışa rağmen, regülasyonlar sebebiyle düşük seviyelerde kalmaya devam eden komisyon gelirlerinde ise 2020’de yıllık orta tek haneli daralma bekliyoruz. Bunların yanında, döviz kurlarındaki volatilite bankaların bilançoları ve karşılık giderleri üzerinde risk oluşturuyor

Yüksek TL kredi büyümesine rağmen güçlü sermaye

SYR %19,4’te sabit kalırken Ana SYR oranı aylık 15bp daralmayla %14,7’ye geriledi. Yılın ilk yarısındaki yüksek kredi büyümesine rağmen, BDDK’nın yılsonuna kadar sağladığı kolaylık da düşünüldüğünde bu oranlar sektör için yeterli. Bunun yanında, bankalar 2019 karlarını da bu sene sermaye olarak kullanacaklar.

ARAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler