Sosyal Medya

Ekonomi

Yardım çeklerinin yükseltilmesine Cumhuriyetçiler karşı çıktı

ABD’de Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Temsilciler Meclisi’ninardından Senato’dan da onay alma gereken 600 dolarlık koronavirüs yardım çeklerinin 2 bin…

Yardım çeklerinin yükseltilmesine Cumhuriyetçiler karşı çıktı

ABD’de Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Temsilciler Meclisi’ninardından Senato’dan da onay alma gereken 600 dolarlık koronavirüs yardım çeklerinin 2 bin dolara yükseltilmesi teklifi için Senato’da hızlandırılmış prosedür izlenmesini engelledi.

McConnell, Başkan Trump’ın da istediği 2000 dolarlık yardım çeki teklifinin Senato’da başka 2 tasarı ile birlikte oylanmasını istedi. McConnell’in öncelikle görüşülmesini istediği tasarılar Başkan Trump’ında istediği ancak Demokratların desteğini alamayan online ifade özgürlüğüne ilişkin kuralda değişiklik ve sözde seçim yolsuzluğu konusundaki şikayetler.

McConnel açıklamasında, “Senato bu hafta bu 3 öncelikli konuyu odak noktasına koyacak bir süreci başlatacak” diye konuştu.

Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer ise McConnell’a tekpi gösterdi. Schumer, “İnsanlar ile yardım çekleri arasında McConnell ve Cumhuriyetçi Parti duruyor. Amerikalılar yardım etmemiz için haykırıyorlar ve Demokratlar 2000 dolarlık çeklerin dağıtılması için savaşmaktan vazgeçmeyecekler” dedi.

48 Demokrat ve bağımsız senatörün desteklediği teklif için 12 Cumhuriyetçi senatörün desteği gerekli. Hali hazırda 5 Cumhuriyetçi senatör teklife destek vereceklerini duyurdular.

-600 dolarlık yardım çekleri bu geceden itibaren ulaştırılmaya başlanacak

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Kongre’den geçen ve Başkan Trump’ın onayladığı son koronavirüs yardım paketinde öngörülen 600 dolarlık yardım çeklerinin bu geceden itibaren Amerikalılara ulaştırılmaya başlanacağını duyurdu.

Mnuchin, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada yardım çeklerini almaya uygun olanlar için ödeme emirlerine ilişkin dosyanın Salı günü Fed’e iletildiğini belirtti. Bu dosyanın Fed’e iletilmesi bankaların belirlenen fonları alarak dağıtmaya başlamaları için kapıyı açan adım.

Bankalar, yardım çeklerini dağıtılmasını 4 Ocak’a kadar gerçekleştirecekler. Banka hesabı olmayanlar, IRS’ye vergi iadeleri için hesap numarası vermemiş olanlara ise maaş çekleri posta yolu ile bugün gönderilecek.

Koronavirüs yardım paketinde yer alan maddeye göre, belirlenen eşik gelir seviyesinin altındaki hanehalkları her yetişkin için 600 dolar ve her çocuk için 600 dolar alacaklar.

 

Kaynak: foreks.com

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler