Sosyal Medya

Ekonomi

Virüs Riskine Jeopolitik Risk Ekleniyor

Çin’deki virüs salgını devam ederken, salgın ile ilgili gelişmeler piyasaların gündemindeki yerini koruyor. S&P, cuma günkü not değerlendirmesinde Türkiye’nin notunu ve görünümünü teyit ederken, İdlib’de artan tansiyon ve rejim güçleriyle yaşanan çatışma yurt içi piyasaların yakın takibinde yer alıyor.

Virüs Riskine Jeopolitik Risk Ekleniyor

Piyasa Gündemi

Çin’deki virüs salgını devam ederken, salgın ile ilgili gelişmeler piyasaların gündemindeki yerini koruyor. S&P, cuma günkü not değerlendirmesinde Türkiye’nin notunu ve görünümünü teyit ederken, İdlib’de artan tansiyon ve rejim güçleriyle yaşanan çatışma yurt içi piyasaların yakın takibinde yer alıyor. TÜFE rakamına ilişkin konsensüs beklentiler aylık bazda %1,06 artış yönünde şekillenirken, bizim beklentimiz %1,20’lik bir artış olması yönünde.

 Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler   

•    10:00 Türkiye – TÜFE / ÜFE Önem: Yüksek
•    18:00 ABD – ISM İmalat PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Çin ve makroekonomi üzerine gündemdeki endişeler nedeniyle geçen hafta hisse piyasalarında satış baskısı artış kaydetti. Cuma günü de hisse piyasalarında satış baskısı devam etti. BIST-100 Endeksi cuma gününü %0,59’luk bir düşüşle 119.140 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü %2’leri bulan düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah toparlanma kaydediyor. Tatilden dönen Çin borsalarında bu sabah satışlar %8’leri bulurken, diğer Asya piyasalarında da satışlar etkili oluyor. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,98 – 5,99 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,98’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

Geçen hafta kısa vadede önemli bir destek olarak gördüğümüz 119.000 seviyesinin altında 118.255 seviyesi test edilirken, haftalık kapanış 119.140’dan gerçekleşti. Önümüzdeki süreçte virüs salgınına ilişkin gelişmeler ve jeopolitik risklerdeki değişim BIST-100 Endeksi’nin seyri üzerinde belirleyici olacaktır. Satış baskısının devam etmesi halinde geçen hafta test edilen 118.255 seviyesi altındaki kapanışlarda 116.000 ile 115.200 seviyeleri destek olarak önem kazacak olup, 115.200 desteğinin de kırılması durumunda boşluğun doldurulacağı 113.300 seviyesi gündeme gelebilir. Tepki alımlarının etkili olması durumunda 120.000 seviyesi ve 14 günlük basit hareketli ortalama (121.250) ilk direnç noktaları olarak izlenebilir.

Önemli Sektör Şirket Haberleri

DOĞUŞ OTOMOTİV / DOAS 03.02.2020 Basında çıkan habere göre; Doğuş Otomotiv Ceo’su şirketin 2020 yılında 117 bin adet (yıllık +%46) satış adeti gerçekleştirmeyi hedeflediğini açıkladı. Yurtiçi satış adetlerinin 650 bin adet (yıllık +%36), pazar payının %18 (2019 gerçekleşen: %16,7) olmasını beklediğini belirtti. Son dönemde, Wolkvagen’in Manisa’da fabrika kurması halinde temsilciliği Doğuş Otomotiv’den alacağı veya şirketin satabileceğine ilişkin söylentilerle ilgili olarak, Doğuş Otomotiv Ceo’su şu an için böyle bir gelişme beklemediklerini, böyle bir durumun en az 5-7 yıl sonra gerçekleşebileceğini ifade etmiştir.  (SINIRLI POZİTİF)

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler