Sosyal Medya

Ekonomi

Uzmanlar: ‘Ekonomide iyileşme için ek tedbir gerekir’

Merkez Bankası'nın faiz artışı ile başlayan süreçte piyasaları rahatlatmak için arka arkaya adımlar atıldı.

Uzmanlar: ‘Ekonomide iyileşme için ek tedbir gerekir’

Sene başından bu yana ekonomide anormal bir dönem yaşandı. Merkez Bankası’nın faiz artışı ile başlayan süreçte piyasaları rahatlatmak için arka arkaya adımlar atıldı. Normalleşme adımları olarak algılanan bu kararlar uzmanlara göre yeterli değil. Henüz normalleşme demek için erken olduğunu söyleyen uzmanlar, atılan adımların devamının gelmesi gerektiğini belirtiyor.

Geçen hafta perşembe günü Merkez Bankası’nın 200 baz puanlık faiz artışıyla başlayan süreçte ekonomi yönetiminden arka arkaya adımlar geldi. BDDK, yabancıların TL’ye erişimini kısıtlayan swap (döviz-TL takası) düzenlemesinde esnemeye giderken, bankaları kredi vermeye zorlayan Aktif Rasyosu oranı mevduat bankalarında yüzde 90’a, katılım bankalarında ise yüzde 70’e çekildi.

Son olarak dün döviz ve altın alım işlemlerinde uygulanan yüzde 1’lik kambiyo vergisi, binde 2’ye düşürüldü. Mevduat hesaplarından alınan stopaj yıl sonuna kadar vade süresine göre yüzde 5, yüzde 3 ve sıfır olarak yeniden belirlendi.

Uzmanlara göre ise alınan kararlara normalleşme demek için erken. Ekonomi yönetiminde çok fazla yanlış adım atıldığını belirten uzmanlar, son bir haftada atılan bu adımların olumlu olduğunu ancak devamının gelmesi gerektiğini belirtiyor.

Sözcü Gazetesi’nde yayınlanan haberden alıntıdır…

 

Yazının Devamına Buradan Ulaşabilirsiniz

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler