Sosyal Medya

Ekonomi

Uluslararası Sermaye Piyasaları Bülteni

Powell’ın açıklamaları tahvil piyasalarında da hareketlilik yaratırken altın ve gümüşe paralel olarak tahvil piyasalarından da çıkışlar takip edildi. ABD 10 yıllık getirisi yaklaşık 6 baz puan yükselerek 0.74 seviyelerinden işlem görürken Avrupa 10 yıllık getirilerinde de ortalama 2 baz puanlık yükselişler izlendi.

Uluslararası Sermaye Piyasaları Bülteni

Eurotahvil Piyasaları

Powell’ın açıklamaları tahvil piyasalarında da hareketlilik yaratırken altın ve gümüşe paralel olarak tahvil piyasalarından da çıkışlar takip edildi. ABD 10 yıllık getirisi yaklaşık 6 baz puan yükselerek 0.74 seviyelerinden işlem görürken Avrupa 10 yıllık getirilerinde de ortalama 2 baz puanlık yükselişler izlendi. İngiltere tahvil getirisi ise ortalama 3 baz puanlık yükselişle 0.34 seviyelerinden işlem gördü ve Avrupa tarafında en kötü performans sergileyen ülke 10 yıllığı oldu. Türkiye tarafında da ise görece iyimser bir hava vardı. 5 yıllık CDS 533 seviyelerinden işlem görürken uzun vadeli kıymetlerde ortalama 50c, kısa vadeli kıymetlerde ise ortalama 25c kazanımlar dikkat çekti. Şirket kıymetleri ise yatay alıcılı seyrederken sub kıymetlerde kısmi satışlar takip
edildi.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

27 Ağustos Perşembe günü hisse senedi piyasalarına karışık seyir hakimdi. Ekonomik takvimin zayıf olduğu günde piyasalar FED Baaşkanı Powell’ın Jackson Hole’da yapacağı konuşmaya odaklandı. Güvercin konuşma yapan Powell önümüzdeki süreçte FED’in ‘ortalama’ %2 oranında enflasyon hedeflediğini belirtti. Enflasyon %2 seviyesinin üzerine çıksa bile faiz artırımı olmayacağının da sinyali olan açıklama ardından endekslerde yükseliş görüldü. Teknoloji hisselerinde satış endeksi baskıladı. Avrupa endekslerinde negatif alanda kapanış gerçekleşirken, Dow Jones ABD endekslerinden pozitif ayrıştı. Nasdaq ise %0,34 düşüşle günü tamamladı.

S&P 500 %0,17 yükselişle seansı 3484,55 puan seviyesinde sonlandırdı. Finans %1,74, konut %1,37 ve sağlık sektörü %0,78 yükseldi. Daha olumlu performans sergileyen Dow Jones ise %0,57 oranında değer kazandı. Microsoft ile birlikte video paylaşım platformu TikTok’un satın alınmasına katılacağı yönündeki haberle birlikte WalMart %4,51 yükselişle endekste en fazla değer kazanan hisse oldu. JPMorgan %3,35, Travelers Cos %3,32 ve American Express %3,26 yükseldi. Apple %1,09, Home Depot %1,07, McDonald’s ise %0,75 geriledi.

Euro Stoxx 50 %0,77, FTSE 100 %0,75 ve CAC 40 %0,64 geriledi. DAX endeksi ise %0,71 düşüşle günü 13096,36 puan seviyesinde tamamladı. Endekste değer kazanan sektör bulunmazken IT %1,50, sağlık %1,14 ve altyapı sektörü %1,04 geriledi. MTU Aero Engines %2,75, Volkswagen %0,81 ve Beiersdorf %0,41 primlendi. Delivery Hero %4,72, Infineon Technologies %2,10, Bayer ise %1,74 geriledi.

Çin’de bugün açıklanana verilere göre sanayi karları Temmuz ayında yıllık bazda %19,6 oranında artış kaydetti. ABD’de ekonomi ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış veriye göre çeyreklik bazda %31,7 oranında daralırken, kişisel harcamalar %34,1, çekirdek kişisel harcamalar ise %1 geriledi. Temmuz ayında bekleyen konut satışları aylık bazda %5,9 ile %2,0 beklentisinin üzerinde artış kaydetti. Haftalık işsizlik başvuruları ise yaklaşık 1 milyon kişi ile beklentiye paralel açıklandı.

Yarın Fransa’da Ağustos ayı öncü enflasyon rakamları ile ikinci çeyrek revize büyüme rakamları açıklanacak. ABD’de ise Temmuz ayı kişisel gelirler ile kişisel harcamalar, ticaret dengesi, perakende satış stokları ve Ağustos ayına ilişkin revize Michigan Üniversitesi güven endeksi rakamları takip edilecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Piyasaların takip edeceği ekonomik veri takvimi yoğun olsa da FED başkanı Powell’ın Jackson Hole toplantısında yapmış olduğu konuşma odak noktasıydı. Powell enflasyon rakamlarının zaman zaman %2’nin üzerine çıksa bile politikada değişiklik yapmayacağını ve ortalama enflasyon hedefi yaklaşımını benimsediklerini açıklaması en önemli maddeydi. Gün içerisinde 92.40 seviyesine kadar gerileyen dolar endeksi kayıplarının büyük bir kısmını geri aldı ve işlem gününü 93 seviyesinin hemen altında sonlandırdı. EURUSD paritesi ise gün içerisinde 1.19 seviyesini test etse de kalıcılık sağlayamadı ve işlem gününü yatay hareketle 1.1820 seviyelerinden sonlandırdı. 1.18 psikolojik sınırı takip edilecek ilk ve en önemli destek noktası olarak öne çıkıyor. Powell sonrası $1970 seviyesinin üzerini kısa süreli test eden spot altın kazanımlarını koruyamadı ve yaklaşık $20 kayıpla $1930 seviyesinden işlem gününü sonlandırdı. $1920 ve $1900 psikolojik sınırı değerli metal için takip edilecek önemli direnç noktaları olarak öne çıkmakta. Gümüş ise yaklaşık %1.5 kayıpla işlem gördü ve $27 seviyesinden destek almaya çalışıyor. $27 psikolojik sınırı ve $26.20 seviyesi takip edilecek önemli destek noktaları olarak öne çıkmakta. Petrol tarafında da %1’e yakın bir kayıp söz konusu ve aktif vade ham petrol $43 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Olası bir yukarı yönlü harekette 43.20 seviyesinde bulunan 200 günlük ortalama ilk ve en önemli direnç noktası konumunda.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler