Sosyal Medya

Ekonomi

TL Kredi Faizleri Artarken Döviz Kredi Faizleri Geriledi…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 5 Haziran haftasında bir önceki haftaya göre değişmeyerek %7,35 oldu.

TL Kredi Faizleri Artarken Döviz Kredi Faizleri Geriledi…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 5 Haziran haftasında bir önceki haftaya göre değişmeyerek %7,35 olurken dolar mevduat faizi 2 baz puan artışla %0,78 ve Euro mevduat faizi 1 baz puan düşüşle %0,20 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 31 baz puan artışla %9,97 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 115 baz puan düşüşle %9,98; taşıt kredi faizleri 23 baz puan artışla %12,84 ve ihtiyaç kredi faizleri 27 baz puan yükselişle %12,21 oldu.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 61 baz puan düşüşle %2,99 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise 172 baz puan düşüşle %1,62 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %2,62 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %2,21 ve %1,42 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında olması dikkat çekmektedir.

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir.

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. Bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumlayabiliriz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Bizim Menkul Değerler

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler