Sosyal Medya

Ekonomi

TESK: Uzaktan eğitimin esnafa zararı 6,6 milyar lira!

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, üniversitelerde uzaktan eğitimin esnafın kazancını ‘bıçak gibi’ kestiğini bildirdi...

TESK: Uzaktan eğitimin esnafa zararı 6,6 milyar lira!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle şehirlerdeki esnafın büyük ekonomik kayıp yaşadığını belirtti. Esnafın kaybının aylık 6,6 milyar lira olduğuna dikkat çeken Palandöken, esnafa özel paket hazırlanmasını talep etti.

Esnaf camiası olarak pandemiye yönelik tedbirlerin halk sağlığı açısından alındığını bildiklerini ve sonuna kadar destekledikleri vurgulayan Palandöken, şunları söyledi:

“Öncelikle yalnızca esnafa özel paket hazırlanmalı. Esnafın ayakta kalması, faturalarında indirim yapılması, kredi borçlarının faizsiz ertelenmesi sigorta, trafik primlerinde indirime gidilmesi, tüm esnafa nakit desteği, ticari akaryakıt gibi destekler verilmeli ki esnaf geleceğe ümitle baksın.”

Mart ayından itibaren ertelenen vergi ve SGK primleri, Haziran’dan sonraki dönemlerde tahakkuk eden vergi ve primler, ödenemeyen işyeri kiraları, elektrik, su, doğalgaz gibi borçlar için mutlaka bir yapılandırmaya ihtiyaç olduğunu dile getiren Palandöken, “Bu yapılandırma 60 ay vadeli ve sadece anapara ödemesi ile sınırlı olmalı. Gecikme zamları ve cezalar, bir defaya mahsus olmak üzere affedilmeli. Öğrencilerin olmaması nedeniyle işleri yüzde 50’nin üzerinde bıçak gibi kesilen esnafımıza nakdi yardım yapılmalı” dedi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler