Sosyal Medya

Ekonomi

Sektörel Haberler: Otomotiv

Yurtiçi hafif araç satışları Temmuz ayında yıllık bazda dört katında fazla, aylık bazda ise %23 artışla 87 bin adete ulaştı. Düşük baz yılı etkisi ve düşük faiz oranları Temmuz ayında yurtiçi araç satışlarındaki göz alıcı büyümenin en önemli nedenleri olarak öne çıkıyor.

Sektörel Haberler: Otomotiv

Otomotivde Temmuz ayında beklentilere parallel güçlü yurtiçi araç satışları

Yurtiçi hafif araç satışları Temmuz ayında yıllık bazda dört katında fazla, aylık bazda ise %23 artışla 87 bin adete ulaştı. Düşük baz yılı etkisi ve düşük faiz oranları Temmuz ayında yurtiçi araç satışlarındaki göz alıcı büyümenin en önemli nedenleri olarak öne çıkıyor. 2019 Haziran ayında ÖTV teşviğinin son bulmasıyla Temmuz ayında araç satışlarında keskin düşüş gerçekleştiğini hatırlatmak isteriz. Temmuz ayında e-ticaret satışlarının pandemi nedeniyle ağırlığının artmasıyla ivme kazanan hafif ticari araç satışlarındaki yıllık %611’lik artış binek araç satışlarındaki yıllık %351 büyümenin üzerinde gerçekleşti. Yılın ilk yedi ayında ise, yurtiçi hafif araç satışları yıllık bazda %60 artış ile 342 bin adete ulaştı. ODD yurtiçi hafif araç pazarının 2019’daki 479 bin adete kıyasla 2020 yılında 650 bin -700 bin adet aralığında olacağını öngörüyor. ODD beklenti aralığının düşük bandına denk gelen bizim 2020 yılı 650 bin yurtiçi hafifi araç pazar tahminimiz yıllık bazda %36 büyümeye işaret ediyor. 4Ç20 güçlü baz yılı etkisi ile yılın geri kalanında hafif araç pazar büyümesinde hız keseceğini düşünüyoruz. TL’nin € karşısındaki değer kaybı yurtiçi araç talebini olumsuz etkileyecek risklerin başında geliyor. Temmuz ayı içinde sektör temsilcileri Temmuz ayı güçlü araç talebine ilişkin beklentilerini dile getirdiklerinden açıklanan ODD verisinin otomotiv hisseleri üzerinde çok fazla olumlu bir etkisinin olmasını beklemiyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler