Sosyal Medya

Ekonomi

#sabahbulteni / Reformu dillendirmek günü kurtarmaya yetmiyor!

Küresel negatif faiz tahvil stoku 17 trilyon dolara yükselerek yeni bir rekora imza attı. Pandemi her ne kadar bu durumun…

#sabahbulteni / Reformu dillendirmek günü kurtarmaya yetmiyor!

Küresel negatif faiz tahvil stoku 17 trilyon dolara yükselerek yeni bir rekora imza attı. Pandemi her ne kadar bu durumun tek nedeni olmasa da en büyük katalizörü olarak görülebilir.

Virüsle beraber artan güvenli liman talebi rekor seviyede yapılan tahvil ihraçlarının getirilerine tamamen 0’ın altına çekti demek yanlış olmayacaktır. Bu duruma Avrupa tahvil getirileri liderlik ederken en son Çin’de katıldı. Yatırımcılar, güçlü ülkeler eksi getiri verse bile tahvillerini almaya hala razılar.

Borcu borçlanarak kapatabilme durumu yatırımcıların bu kadar rahat olmasına neden oluyor olabilir. Ülkeler tahvil itfasında tekrardan tahvil ihraç ederek yani borçlanarak tahvil borçlarını ödeyebiliyorlar. Ne de olsa küresel dezenflasyon zamanında pozitif tahvil getirileri görme ihtimali oldukça zor.

Küresel enflasyon yükselmeye başladığı zaman “negatif faizli tahviller” artık cazip gelmeyebilir. Böylece tahvil talebi altın ve gümüşü yani değerli metallere doğru yönelebilir. Bu da değerli metal fiyatlarını yukarı yönlü tetikleyebilir.

ABD’de hazine ve FED’in arasında yaşanan anlaşmazlık devam ediyor. Anlaşmazlık devam ettiği ve ekonomiye destek paketi çıkmadığı taktirde virüsün hız kazanması aşı haberlerini gölgede bırakarak küresel piyasalar için rüzgârı tersten estirebilir.

Emtia:

Aşı haberleri altının ons fiyatını 1831$ ve gümüşü 23,50$’a kadar geri çekti. Altın/gümüş oranı da 77,97$’dan işlem görüyor. Altın fiyatlarının gerilemesinde açılan altın fonlarının kapatılmasının rolü oldukça büyük. Orta ve uzun vade de 93,69$ seviyesi ilk direnç noktası olarak görülebilir. Bu da gümüş fiyatını 25$’da sabit tutarsak altın için ortalama 2250$ civarına denk gelmektedir. Bu seviyelere gelinip aşıldıktan sonra altın ve gümüş asıl hareketine başlayabilir.

Aşıdan gelen pozitif gelişmelerle petrol fiyatları yukarı yönlü hareketine devam ediyor. 1 günlük getiriler ortalama %1’ken haftalık olarak ABD ham petrolü %5, brent %6 getiri sağlamış durumda. Aylık bazda ise ABD ham petrolü %9,13 ve brent %11,13 yukarıdan işlem görüyorlar. USO ve ULO fonları aylık ortalama %5 yukarı yönlü hareket ettiler. OPEC ve OPEC+ ülkelerinin petrol fiyatını 40$’ın üzerinde tutmak için kısıntılar gerçekleştirmeleri de fiyatları yukarı yönlü destekliyor olabilir.

Küresel Piyasalar:

Vaka sayıları rekor kırmaya ve ABD pandeminin merkezi olmaya devam ederken aşının en erken Aralık’ta yapılmaya başlanacağı gelişmeleri küresel piyasaları alıcılı bir seansa hazırlıyor. Risk iştahının güçlü kalmasına bağlı olarak Asya endeksleri ve Avrupa’yla ABD vadelileri pozitif seyir izliyorlar. Japon Yen’i 104,45 seviyesine gevşerken 10 senelik samuray tahvil getirileri %0,018 seviyesine gerilemiş durumda. Böylece, Japon tahvili ABD tahviline alternatif bir güvenli liman olma özelliğine devam ediyor.

Avrupa tahvil getirilerinde, artan risk iştahıyla, yukarı yönlü hareket var. 10 senelik Almanya getirileri %2,08 genişleyerek-%0,567 seviyesine yükseldi. EURUSD paritesi de 1,19’un hemen altında 1,1852’de yatay seyrine devam ediyor. Paritenin ABD dolarına karşı sıkışık seyrinden çıkabilmesi için Avrupa’nın bütçe ve ekonomiye destek paketi konusunda anlaşması gerekiyor.

ABD gösterge endeksin vadelisi %0,73 güçlenerek 3601,62$’dan işlem görüyor. VIX’in vadeli kontratı 23,62$’a gerilerken ABD dolar endeksi vadeli işlemlerde 92,403$’a gevşemiş durumda. Açıklanan aşı haberleri ABD dolar endeksini baskılamaya devam edebilir.

Türkiye:

Dün, Almanya’nın ticari bir Türk gemisine Libya semalarında yaptığı operasyon gündemi oluşturan haberler arasında yer aldı. Almanya’nın izinsiz bir şekilde gemiye asker çıkarıp arama yapmak istemesi hukuksuz olduğu için TR’ye yapılan açık bir tehdit olarak görülebilir. Almanya Savunma Bakanlığı arama yapılan gemide yasak malzeme bulunmadığını açıklasa da Doğu Akdeniz’de tansiyon biraz daha gerildi. Durumdan ötürü TR’nin Almanya ve İtalya’ya nota vermesi Aralık’ta yapılacak olan AB liderler zirvesinde Türkiye’yi daha da sıkıştırabilir. Bu da dövizin yukarı yönlü hareketine destek olabilir.

Sn. Erdoğan’ın gelecek zirveden dolayı başı sıkışmış durumda. Her ne kadar hukuk ve ekonomi alanında reform diye bağırarak AB’ye yanaşmaya çalışsa da yabancının eli daha önceden yandı. Türkiye’ye gelecek olan yabancı sözlü yönlendirmeden çok atılacak somut adımlar görmek istiyor. Özellikle Avrupa’da ülkücülere karşı hareket başlarken ve ülkücü hareketi Avrupa ülkelerinde teker teker yasaklanıyorken TR’nin AB’ye yanaşma ihtimali oldukça zor. İttifakın kısa zamanda kopmayacağını da Sn. Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardan anlayabiliriz. MHP’nin ittifakta olması da atılacak reform adımlarının yapılma ihtimalini oldukça zayıflatıyor.

İşin olumlu tarafından bakmak istersek Sn. Erdoğan pragmatik bir lider. Zamanı geldiğinde liderliğine devam ettirmek için MHP ile ilişkisini kesmekten kaçınmayabilir. Bu da Türkiye’nin reform sorunundan para bulma sorununa kadar çoğu problemini çözmede yardımcı olabilir.

Faiz konusunda Merkez’in beklentileri karşılamasına rağmen TR’nin jeopolitik ve siyasi risklerinden ötürü döviz yükselişini bugüne de taşıdı. Rezervlerin eksi de olması da TR’ye sert döviz hareketlerine karşı korunmasız bırakıyor. Dolar/TL 7,89 ve Euro/TL 9,35’ten fiyatlanıyor. Endeks her ne kadar TL bazda rekor kırmaya devam etse de dolar bazında 170$-175$ direnç seviyesine takılmış durumda. Aralık ortasında yapılacak AB liderler zirvesine kadar TR’nin problemlerini çözme ihtimali yok denilebilir. Zirveye kadar da dolar bazındaki direnç seviyelerinin kırılması zor görünüyor.

Can Ilker 

Ekonomist 

Makro Araştırmacı / Stratejist

#sabahbulteni

cnilker.tr@gmail.com

 

© 2020 – Burada yayınlanan haberlerin telif hakları Can İlker’e aittir. İzin alınmadan kullanılamaz.

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Gerek site üzerindeki gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Can İlker hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Telif hakkı sahibi isimler altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen hak sahibine aittir.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler