Sosyal Medya

Ekonomi

Sabah Raporu:  TL sakin, CDS primi düşüyor

QNB Finansbank   USD/TL: Dolar kuru yeni yıla da 5,93-5,96 bandı dahilinde  başlarken, gelişmekte olan ülke para birimleri de dolar…

Sabah Raporu:  TL sakin, CDS primi düşüyor

QNB Finansbank

 

USD/TL: Dolar kuru yeni yıla da 5,93-5,96 bandı dahilinde  başlarken, gelişmekte olan ülke para birimleri de dolar karşısında  yataya yakın bir seyir izlemekte. Dolar kuru için daha geniş kapsamda 5,85-6,00 bandı geçerli…

EUR/USD: Paritede 1,1232 direnci yukarı yönde zorlansa da gelen  kar satışları ile kapanış bazında tutunmuş durumda. Paritede 1,1130  destek olarak izlenecektir. Dolar endeksi 96,60  seviyesinde…

 

Günün Öne Çıkanları:

 

o Almanya ve Euro Bölgesi PMI imalat endeksi ile ABD’de işsizlik  maaşı başvuruları ve PMI imalat endeksi verileri açıklanacak…

o Meclis Genel Kurulu’nda Libya tezkeresi görüşülecek…

o Çin büyümeyi desteklemek için zorunlu karşılık oranlarını 50 baz  puan indirdi…

 

Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 280 seviyesinde. TL  varlıklarda yeni yılın ilk işlem gününde de geçtiğimiz yıla benzer  biçimde olumlu görünümün korunması beklenebilir, ABD-Çin arasındaki  gelişmeler global piyasalarda yakından izlenmeye devam edilecektir.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri sınırlı yükselişle %1,92 düzeyinde.

Eurobond piyasasında temkinli iyimserlik sürecektir. TL tahvil  faizlerinde ise kazanımların korunduğu ancak düşüş ivmesinin azaldığı  bir seyir görülebilir. Gösterge tahvilde %11,50-%12 bileşik faiz bandı  geçerli olacaktır.

EUR/USD paritesinde düşük likidite ortamında yaşanan sert  yükselişin ardından gelen kar satışları ile daha kalıcı bir denge  oluşması beklenebilir, 1,1130 destek konumunda, 1,1232 direnç olarak  izlenecektir. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında  yataya yakın bir seyir izlerken, dolar kurunda 5,96 ve euro kurunda da 6,70 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir.

Brent petrol 67 dolar varil direncine yakın. Altın fiyatlarında 1520 direnci üzerinde 1535 sonraki direnç olarak izlenebilir. Gram TL  bazında ise 290 üzerinde 300 sonraki direnç olarak takip edilecektir.

 

Ahlatcı Yatırım:     PİYASALAR OCAK AYI İTİBARİYLE TİCARET ANLAŞMASINA ODAKLANACAK..

2020 yılına başlamamızla birlikte gözler artık ABD ile Çin  arasında uzun süredir beklenen birinci faz ticaret anlaşmasının  imzalarının atılacağı güne çevrildi. Bu konuyla ilgili 2019’un son  gününde gelen haber akışları piyasalarda yakından takip edildi. Gelen  haberlere göre  ABD ve Çin arasında uzun süredir devam eden ticaret  savaşlarında sona gelindi ve ABD ve Çin arasındaki ticaret  anlaşmasının ilk aşaması 15 Ocak’ta Beyaz Saray’da imzalanacak. ABD Başkanı Donald Trump, Salı günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “15 Ocak’ta Çin ile çok büyük ve kapsamlı birinci faz ticaret  anlaşmasını imzalayacağım, imza töreni Beyaz Saray’da gerçekleşecek. Çin’in üst düzey yetkilileri olacak” dedi. Trump açıklamasının  devamından anlaşmadaki diğer tıkanma noktaları için ileri bir tarihte Pekin’i ziyaret edeceğini söyledi. Basında yer alan bir başka habere  göre ise Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin ABD ile ‘Birinci Faz’  ticaret anlaşmasını imzalamak için Cumartesi günü ABD’ye gideceği  ifade edildi. Çin’li yetkililer gelecek haftanın ortasına kadar ABD’de  kalacak ve konuyla ilgili çeşitli temaslarda bulunacak.

Ticaret anlaşmasının ilk aşamasında bazı sorunların çözülmediğini  aktaran ABD yetkilileri, özellikle Pekin yönetiminin dünya  pazarlarında rekabet avantajı sağlamak için kendi şirketlerini haksız  yere sübvanse ettiği yönünde şikayetleri bıraktığı aktardı. İki ülke  arasında imzalanacak anlaşmaya yönelik detaylı bir belge henüz  açıklanmazken Çin, satın almayı taahhüt ettiği ABD çiftlik mallarının  dolar miktarını da henüz onaylamamış durumda.

Ticaret savaşları nedeniyle ekonomisi olumsuz yönde etkilenen ve  ekonomiyi desteklemek adına birçok adım atan Çin hükümeti ve merkez  bankası önceki gün bir karar daha alarak zorunlu karşılık oranlarında  yeniden indirime gitti. Dünkü açıklamaya göre bankaların zorunlu  karşılık oranı 6 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere 50 baz puan  indirildi. Büyük bankalar için zorunlu karşılık seviyesi yüzde 12.5’e  inmiş oldu. Böylece yavaşlayan ekonomiyi canlandırmak isteyen banka  sisteme 800 milyar Yuan (114.91 milyar Dolar) civarında likidite  sağlanacak.

 

    USDTRY

 

Dün 01 Ocak Yılbaşı Tatili nedeni ile piyasalar gün boyu  kapalıydı. Yılın son işlem gününde ise Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret  verilerine göre Dış Ticaret Açığı Kasım ayında yüzde 232,2 artarak 2  milyar 234 milyon Dolar’a yükselirken, siyasi ve politik risklerin Türk varlıkları üzerindeki etkilerinin devam ettiği gözlendi. ABD’de  açıklanan Conference Board Tüketici Güveni Endeksi Aralık ayında 126,8  seviyesinden 126,5 seviyesine geriledi. Gün içerisinde ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyal medya üzerinden Birinci Faz ABD-Çin ticaret  anlaşmasının 15 Ocak’ta Washington’da Beyaz Saray’da imzalanacağını  sonrasında ikinci aşamasını başlatmak için daha sonra Pekin’e  gideceğini söyledi. Gün sonunda, yaşanan gelişmeler takip edilirken,  kurun yatay hareketi ile birlikte sınırlı kazançlarını sürdüğü  gözlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 5,94 seviyesinde  belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile  birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi  durumunda 5,96, 5,98 ve 6,00 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli  direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin  aşağı yönlü hareketinde ise 5,92, 5,90 ve 5,88 destek seviyeleri takip  edilebilir.

 

 EURTRY

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 6,67 seviyesinde  belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 6,64 destek seviyesinin  üzerinde kaldığı sürece yukarı doğru eğilimin devam etmesi durumunda  sırası ile 6,70, 6,73 ve 6,76 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli  direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin  aşağı yönlü olmasında ise 6,64, 6,61 ve 6,58 destek seviyeleri takip  edilebilir.

 

EURUSD

 

Gün  sonunda, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının imzalanacağına  ilişkin iyimserliğin güvenli varlık ve dolar talebini düşürmesiyle Dolar’ın kayıplarını dördüncü güne taşırken, paritenin kazançlarını  art arda dördüncü gününde sürdüğü gözlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,1216 seviyesinde  belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,1190 destek seviyesinin  üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,1240, 1,1270 ve 1,1290 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir.

Paritenin aşağı yönlü harekete geçilmesi durumunda ise 1,1190, 1,1170  ve 1,1140 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

    XAUUSD

 

 

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1519 Dolar seviyesinde  belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın  yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1525, 1530  ve 1536 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir.

Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1514, 1509 ve 1503  destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler