Sosyal Medya

Ekonomi

Sabah Bülteni: ABD istihdam rakamı öncesi piyasalar sakin

Aralık ayında 145 bin kişi artış gösteren tarım dışı istihdamın Ocak ayında 160 bin kişi artış göstermesi bekleniyor.

Sabah Bülteni: ABD istihdam rakamı öncesi piyasalar sakin

Korona virüsüne ilişkin endişelerin göreceli olarak hafiflemesi ile piyasaların ekonomiye biraz daha fazla odaklanmasını beklerken bugün ABD’den gelecek Ocak ayı istihdam rakamlarının haftalık kapanışta belirleyici olabileceğini düşünüyoruz. Aralık ayında 145 bin kişi artış gösteren tarım dışı istihdamın Ocak ayında 160 bin kişi artış göstermesi bekleniyor.

Beklentilere paralel bir rakam ortaya çıkması durumunda son 12 aylık ortalama istihdam artışı 163 bin olarak gerçekleşecek. Her zaman olduğu gibi istihdam rakamlarını ücretlerdeki artış ile birlikte değerlendirmek ise daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu noktada saatlik kazançlardaki artışın aylık bazda %0,3 (önceki %0,1) olarak gerçekleşmesi beklenirken yıllık rakamın ise %2,9’dan %3,0’e yükselmesi bekleniyor. İşsizlik oranının ise %3,5’te sabit kalacağı tahmin ediliyor.

Borsa İstanbul yukarı yönlü denemelerini sürdürüyor. Küresel piyasalardaki virüs endişelerinin hafiflemesi varlık fiyatları üzerindeki baskının geçen haftaya kıyasla azalmasını sağlarken Borsa İstanbul bu duruma – üzerinde tutunamasa da – 124.000’e doğru tepkilerle cevap veriyor. Kısa vadeli göstergelerin kazandığı momentumu göz önünde bulundurarak endeksin yıl içi zirvesini (124.500) hedeflediğini düşünmeye devam ediyoruz. Ancak yeni güne başlarken korona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının artmasının da etkisiyle yurtdışı piyasalar durgun bir performans sergiliyor. Bu noktada, yurtdışından çok fazla ayrışmasını beklemediğimiz endeksin haftanın son işlem gününe yatay bir başlangıç yapacağını tahmin ediyoruz. Günün devamında ise dolar karşısında kritik seviyelerde bulunan TL’nin sergileyeceği performansın yanı sıra ABD istihdam rakamlarının ortaya koyacağı tablonun haftalık kapanışta belirleyici olabileceğini düşünüyoruz.

EUR/USD destek bölgesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Küresel risk iştahının ılımlı olması EUR açısından pozitif bir zemin yaratsa da gerek ABD’den gelen verilerin güçlü bir tablo ortaya koyması gerekse faiz farkının doları ön plana çıkarması paritenin 1,10’un altına sarkmasına neden oluyor. Bugün ABD’den gelecek olan istihdam verilerinin beklentilerden daha güçlü bir tablo ortaya koyması durumunda bunun paritedeki aşağı yönlü baskıyı artırması şaşırtıcı olmayacaktır. Bugün özellikle 1,0980 desteğinin üzerinde kalınıp kalınamayacağını takip edeceğiz. Bu seviyenin kırılması geri çekilmeyi daha belirgin bir hale getirebilir.

USD/TL 5,98’in üzerindeki seyrini sürdürüyor. 5,98’in üzerinde sakin sayılabilecek bir seyir izleyen kurda şimdilik her iki yöne doğru hareketlerin de limitli kaldığını görüyoruz. Küresel risk iştahının ılımlı olması ve Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS priminin sakin seyretmesi yukarı yönlü eğilimi limitleyen başlıca unsurlar olarak öne çıkıyor. Ancak TL’nin reel faiz anlamında destekten yoksun olduğunu da düşünürsek 5,9890 direncinin aşılması durumunda yukarı yönlü hareket etme eğiliminin belirginleşebileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Tahvil faizleri net bir yöne işaret etmiyor. Getiri eğrisinde %10’un altına doğru yapılan denemeler sonuçsuz kalırken faizlerin bu hafta küçük çaplı da olsa yukarı yönlü bir eğilim sergilediğini görüyoruz. Ancak bu yükseliş şimdilik genel görünümü değiştirecek boyutta değil. TCMB’nin faiz indirme potansiyeli %10’un altında hareket alanı yaratsa da TL’nin değer kazanmakta zorlanması ve enflasyonun ilk çeyrekte sınırlı da olsa yukarı yönlü tepki verme potansiyeli nedeniyl bunun tahvil faizlerinde aşağı yönlü güçlü bir trend için şimdilik anlamlı bir zemin oluşturmadığını düşünüyoruz.

Ons altında görünüm değişmiyor. Risk iştahındaki toparlanmanın güvenli liman özelliği ile öne çıkan ons altına yönelimi azaltması işlemlerin 1570 doların altında gerçekleşmesine neden oluyor. Teknik açıdan 1550 doları ilk güçlü destek noktası olarak görmeye devam ediyoruz. Dolayısıyla bu seviyenin üzerinde kalınmasının yukarı yönlü denemelere kapı açtığını söyleyebiliriz. Ancak son dönemde fiyatlardaki değişimler daha çok haber akışına hassasiyetten kaynaklandığı için volatilitenin bir süre daha yüksek seyredebileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu noktada
altının henüz net bir yön tayin ettiğini düşünmüyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÜNLÜ & Co

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler