Sosyal Medya

Ekonomi

Sabah Bülteni

Küresel vaka sayıları 38 milyon 95 bin 870 olurken ölümler 1 milyon 86 bin 212’ye yükselmesiyle hiçbir şeyin henüz bitmediğini görüyoruz. Son kaydedilen verilere göre Avrupa’da vakaların hızla yükselmesinden sonra hastanelerdeki doluluk oranları tekrardan rekor seviyelere çıkmış durumda.

Sabah Bülteni

Küresel vaka sayıları 38 milyon 95 bin 870 olurken ölümler 1 milyon 86 bin 212’ye yükselmesiyle hiçbir şeyin henüz bitmediğini görüyoruz. Son kaydedilen verilere göre Avrupa’da vakaların hızla yükselmesinden sonra hastanelerdeki doluluk oranları tekrardan rekor seviyelere çıkmış durumda. Fransa’da 9 şehirde yeniden tecrit uygulaması getirilirken Almanya ve Hollanda’da kısıtlamalar genişletildi. İngiltere’de “günlük hayat” askıya alınması tartışılırken Avrupa vaka ve ölüm sayılarıyla ABD’yi yakalamış durumda.

Pandeminin ekonomileri bıraktığı etki gün geçtikçe daha çok fark ediliyor. Bu sebepten ötürü G-20 ülkeleri zarar göre ekonomileri toparlamak amacıyla verilen borçları 6 ay daha erteledi. IMF raporunda küresel kamu borcu beklentisinin 11,7 trilyon $ olması (küresel ekonominin %12’sine denk geliyor) gelişmekte olan ülkeler için “borç krizini” tekrardan gündeme getiriyor. Çoğu gelişmekte olan ülkenin, ekonomileri toparlansa bile, bu borcu geri ödeme durumu oldukça zayıf. Bundan ötürü, bu kadar bol likiditenin olduğu bir ortamda para girişi olmuyor.

Artan vaka ve ölüm sayıları finansal piyasalar için ekstra teşvik beklentisini tekrardan gündeme getirmiş durumda. Böylece küresel finans sisteminin “teşvik” ya da “paketlere” bağımlı olmaya başladığını görüyoruz.

ABD’de Mnuchin ve Pelosi’nin anlaşamamasından dolayı ekonomik paket durumu belirsizliğini koruyor. Paket konusunda anlaşılsa bile Cumhuriyetçilerin onaylama durumu oldukça az. Bunun üzerine bir de başarısız olan aşı çalışmalarını, artan vaka sayılarını ve üçüncü çeyrekte 3 büyük bankadan (GS, BofA, WellsFargo) ikisinin net karlarının azalması risk iştahını bastıran nedenler olarak görülebilir.

Sabah saatlerinde açıklanan verilerde Güney Kore’de ihracat %1,6 artarken ithalat %7,6 genişledi ve ticaret dengesi 8,70 milyar KRW olarak gerçekleşti. Çin’de senelik TÜFE’nin beklenenden az artması ve ÜFE’nin düşmeye devam etmesi başta Çin olmak üzere küresel piyasalar için büyük bir problem. Çin Merkez Bankası her ne kadar piyasaya 74 milyar dolar ekstra teşvik enjekte etse de daha büyük adımların atılması gerekebilir. Beklenti üzeri açıklanan Avusturalya verilerine rağmen Avusturalya Merkez’den ekstra teşvik beklentileri Avusturalya endekslerinin pozitif ayrışmasına neden olmuş durumda. Genel olarak Asya’da negatif seyrin ağır bastığı görülüyor. Artan güvenli liman talebiyle Japon Yen’i 105,28’de güçlü yatay seyrine devam ederken 10 senelik Japonya tahvilleri %14,52 gerileyerek %0.027’den işlem görüyorlar. HK getirileri ise %10,54 ile Japonya’dan sonra ikinci olarak en çok azalan durumunda ve %0,48’den fiyatlanıyorlar. ABD seansında risk iştahının düşük olmasından dolayı iShares Asya 50 yaklaşık %1 gerileyerek 75,15$’a azalırken iShares Japonya dışında bütün Asya ETF’i %0,73 düşerel 80,08$’dan işlem gördü. Asya’da yaşanan karışık seyir ve düşük risk iştahı devam ederse iki ETF’de negatif seyrini koruyabilir.

Rekor seviyelere gelen vaka ve ölüm sayılarına paralel olarak artırılan kısıtlama önlemleri ekonomilere baskı yapacak beklentisiyle Avrupa endekslerine satış getirdi. Avrupa sanayi üretimin aylık olarak beklenenden daha az yükselmesi satışları desteklemiş olabilir. Avrupa gösterge endeksi STOXX 600 %0,09 güç kaybederek günü 370,62 Euro’dan kapattı. Mali paket beklentisinin gerçekleşmemesiyle EURUSD paritesi 1,1752 seviyesine geriledi. Bu sabah Avrupa vadelilerinin hepsi satılıyor. 10 senelik Almanya ve Fransa tahvil getirileri, güvenli liman talebinin yükselmesiyle, gerilemeye devam ediyorlar. Merkel’in “BREXIT” konusunda İrlanda’ya güven vermesi fonların İrlanda’ya yönelmesini destekleyebilir. TSI 19:00’da Largarde’dan gelecek açıklamalar izlenecektir.

Bir çıkmaza giren ABD’de gün geçtikçe belirsizlikler yükselemeye devam ediyor. 3 Kasım Başkanlık seçimleri, ekonomiye teşvik paketi derken şimdi de şirketlerin temettü oranlarını yükseltmesi dikkat çekiyor. Şirketler acaba cidden kazandığı için mi yoksa gelecek pek parlak olmadığından yatırımcı kaybetmek istemedikleri için mi temettü oranlarını yükseltti? Reel tarafa bakacak olursak e-ticaret ve teknoloji dışında kazançlar pek parlak görünmüyor. Bütün bunlar ABD endekslerinde baskıyı desteklemeye devam edebilir. Dünkü kapanışta DJ %0,58 ve gösterge endeks S&P %0,66 eridiler. Bu sabah vadeliler satış baskısı altında seyir ediyorlar. VIX’in vadeli kontratı yönünü tekrardan yukarıya çevirerek %1,50 primlendi ve 27,48$’dan fiyatlanıyor. Kısa vadeli ABD tahvil getirileri yükselirken 5 sene ve üzeri vadeli tahvil getirilerinin gerilediği görülüyor. Kısa vadeli belirsizliklerin ve güvenli liman talebinin karışmasından ötürü kaynaklanıyor olabilir. Artan vakalarla beraber küresel Dolar talebi de yükselmiş durumda. ABD endeksleri güne satıcılı başlayabilirler. TSI 15:30 açıklanmaya başlayacak olan istihdam verileri ve TSI 18:00’daki FOMC üyesi Kaplan’la Quarles’ın konuşmaları takip edilecektir. En son açıklanan WSJ/NBC news anketine göre Biden, Trump’ın 11 puan önünde bulunuyor.

Gösterge endeks (S&P) rekor seviyesine gelmeden tekrardan satışlar karşılamış durumda. Teknik olarak bakarsak fiyat, 5 günlük üstel hareketli ortalamanın altına düşerek endekste baskı oluşturmaya devam edebilir. Williams%R indikatörü “aşırı alış” sinyali veriyorken RSI ve STOCH gevşemeye devam etmesi satışları destekleyebilir.

Fiyatlanamayan seçimlerin yanında “mavi dalga” senaryosundan sapılıyor mu veya finansal piyasalar Biden’ı sevdi mi kısmını zamanla göreceğiz.  Demokratlarla hareketlenen “yeşil toparlanma” PowerShares WilderHill Clean Energy ETF’ini 70,80$’a yükseltmiş durumda. Böylece ETF son 1 ayda dolar bazında %22,81 getiriye ulaştı. Demokratların seçileceği beklentisi güçlenirse ETF’teki yukarı yönlü hareket devam edebilir. Gümüş 24,17$’dan talep görürken altın 1,900$’a kadar geriledi. Altın/Gümüş oranı da, sağlam bir destek noktası olan 78,63$’a dayandı.

Eylül’de petrol arzının aylık 600 bin varil azalmasına rağmen Covid-19 talebi de aşağı çemiş durumda. Bu da yükselen petrol fiyatlarını sınırlandırdı ve ham petrol 41,08$’dan işlem görüyorken brent 43,34$’dan alıcı buluyor. Böylece sene başından itibaren ham petrol %32,71 değer kaybederken brent %34,29 aşağı geldi. Küresel enerji raporunda ise petrol fiyatlarının 2021’de toparlanması ön görülüyor.

TR’de döviz tekrardan yukarı yönlü hareketlenmiş durumda. Dolar/TL 7,92 ve Euro/TL 9,32’den fiyatlanıyorken dün endeks %1,24 değer kazanarak 1,189.29 TL’den kapandı. 10 senelik TL getirisi %13,70’ten ve 2 senelik gösterge tahvili %13,65’ten işlem gördü. ABD ve Fransa’nın Doğu Akdeniz’den ortak tatbikat düzenlemesi dövizi desteklerken endeks üzerinde baskı oluşturabilir. Endekste 20 ile 50 günlük üstel hareketli ortalama arasında farkın azalması ve endeksle 20 günlük üstel hareketli ortalamanın birbirine yaklaşması sıkışmayı destekleyebilir.

Can Ilker 

Ekonomist 

Makro Araştırmacı / Stratejist

#sabahbulteni

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler