Sosyal Medya

Ekonomi

Risk iştahı bozuldu; S400 tuz, masayı deviren Trump biber oldu

Dün, Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2020 yılı dış finansman programı çerçevesinde ABD Doları cinsinden, 2025 vadeli Eurobond ihracını gerçekleştirmek üzere Bank of America Merrill Lynch, Citi, ve JP Morgan’a yetki verdi.

Risk iştahı bozuldu; S400 tuz, masayı deviren Trump biber oldu

Dün küresel mali piyasalar günün her iki yarısında farklı bir eğilim kaydetti. Öncelikli olarak, Trump’ın sağlık durumunun korkulan boyutta olmaması ile bu hafta hızla dağılan karamsar hava, risk iştahını kamçılarken, dolar dün güne değer kaybederek, riskli varlıklar ise değer kazanarak başladı.

İçeride ise, dışarıdaki olumlu havaya paralel, TL ve TL cinsi varlıklara da alım geldi. Borsa İstanbul günün ilk yarısında yükselirken, USDTRY kuru 7,74 seviyesine gevşedi. Benzer bir şekilde, Türkiye’nin yabancı nezdinde risk göstergesi olan CDS primi uzun bir aradan sonra 500 seviyesinin altını test etti.

Lakin, ne içeride, ne de dışarıda olumlu hava günün ilerleyen saatlerine taşınamadı. Türkiye’nin, ABD ve NATO ile gerginliğe sebebiyet veren Rus menşeli S400 füzelerinin testlerinin önümüzdeki hafta Sinop’ta yapılacağı yönünde gayri resmi haber, TL ve TL cinsi varlıklarda olumlu havayı bozdu.

Takdir edersiniz ki, Covid ve ABD seçimleri nedeniyle, ABD’nin dost olmayan ülkelere karşı devreye aldığı CAATSA yaptırım tehdidinin ikinci plana düşmesi ardından yeniden hatırlanması, Türk mali piyasalarını etkiledi. USDTRY kuru yönünü yukarıya çevirerek yeniden 7,80’ seviyesini test ederken, borsa kazanımlarını geri vererek günü kırmızıda tamamladı.

Akabinde, gözler FED Başkanı Powell’ın konuşmasına çevrildi. Powell tahminler paralelinde güvercin tarafta kalırken, yeni birşey söylememesi, hatta ilave bir teşvik paketi üzerinde mutabakat sağlanamazsa, ABD ekonomisindeki toparlanmanın zayıf kalacağının altını çizmesi, piyasaları bir miktar gerdi.

ABD seçim arifesinde, teşvik paketinin Meclis’ten geçmesinin çok da kolay olmayacağını düşünen mali piyasalar, ABD dolarına sarılmak isteyince, olumlu hava ve moraller bozuldu, risk iştahı ise düştü. Netice itibariyle 2008’den beridir morfin misali bol ve ucuz para piyasaların en büyük motivasyon kaynağı. Morfin azalınca, ağrılar da artıyor.

Bu bağlamda, 1,920 dolar seviyesine kadar dayanan altın, dün de senaryo analizimizde dile getirdiğimiz üzere, 1,920 seviyesini aşamayarak geri çekildi. Eğer teknik çalışmamız doğru ise, daha da aşağıda, 1,840 – 1,850 seviyesine doğru olası bir geri çekilme, 2,000 dolar hedefi ile alım yönünde kollanabilir. Görüşümüz yanlış ise, 1,820 – 1,830 seviyesi zarar kes olarak düşünülmelidir (bu konu ile ilgili dün bültenimizde detaylı grafik çalışması yapmıştık).

Gece ilerleyen saatlerde, mali teşvik paketini ısrarla savunan ABD Başkanı Trump, sürecin istediği şekilde ilerlememesine paralel, Cumhuriyetçilerin masadan kalkmasını talep ederken, piyasaların da kayıplarının şiddetlendiğine şahit olduk.

Altının ons fiyatı 1,880 seviyesine kadar gerilerken, ABD tahvil faizlerinin zigzag yaparak, önce sıçradı ardından sert düştü. ABD borsaları olumlu havasını koruyamayarak geceyi %1,5 değer kaybıyla tamamladı.

Özetle, mali teşvik paketini bekleyen (bel bağlayan) piyasalar, FED Başkanı Powell’in olumlu görüşüne rağmen, paketin kuvvetle muhtemel seçim sonrasına kalacağı yönünde artan inanışlar, risk iştahının adeta dağılmasına neden oldu.

Dün, Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2020 yılı dış finansman programı çerçevesinde ABD Doları cinsinden, 2025 vadeli Eurobond ihracını gerçekleştirmek üzere Bank of America Merrill Lynch, Citi, ve JP Morgan’a yetki verdi.

İhracın, pandemi döneminin sonrasına ait ilk ihraç olması ve Türk Mali piyasalarının sancılı bir dönemden geçtiği bir zamanda planlandığı düşünülürse, gelecek olan talebin piyasa yansıma olacağı göz ardı edilmedi. Okuduğumuz haberlere göre, 5 yıl vadeli ihraçta resmi olmayan sonuçlara göre, ihraç başarılı bir şekilde tamamlandı: Getiri oranı %6,4 olurken, gelen 6,5 milyar dolar talebe karşılık Hazine 2,5 milyar dolar borçlandı. Yabancı ilgisinin neredeyse çok uzun bir zamandır olmadığı düşünülürse, ihracı memnuniyet ile karşılıyoruz.

Haber akışı bitmiyor! 46 yıldır kapalı konumda tutulan ve pazarlık için bir koz olarak saklanan hayalet şehir Maraş’ın plaj kesiminin Perşembe günü açılacağı, dün KKTC Başbakanı Sn. Tatar tarafından duyuruldu. Özel mülk bulunmayan bölgedeki bu stratejik hamle, AB ile olan ilişkileri germe potansiyeli de taşıyor.

Gözler, içerde S400 haberlerinde, haliyle yeniden ısınacak ABD CAATSA yaptırımlarında, yarın açılacak Maraş’ta ve ABD cephesinde mali teşvik paketinde olacaktır.

ABD borsalarının geceyi sert satış baskısı ile kapatması ardından sabah saatlerine Asya piyasalarında daha dengeli bir seyir hakim. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde ise sınırlı da olsa yükselişler görülüyor.

USD/TRY kuru 7,80 seviyesinin çekim gücünden bir türlü kurtulamıyor. Ekonomi yönetiminin atmış olduğu olumlu adımların, yurt dışında var olan destekleyici finansal ortam ile ele alındığında, TL ve TL cinsi varlıklara da yansıyacağını düşünmüştük.

Nitekim, borsa, tahvil faizleri ve CDS priminin gelmiş olduğu seviyeler görüşümüz desteklerken, USDTRY kurunda gevşeme yaşanmamasını, içeride devam eden döviz alımlarına bağlamıştık.

Dün patlak veren S400 haberi, KKTC’de Maraş plajının açılmasının AB ile ilişkileri nereye taşıyabileceği ve adeta masayı deviren Trump sonrasında gelişmeleri görmek adına bir miktar kenara çekilmek akıllıca bir yatırım davranışı olabilir.

Mali piyasaların gündeminde bugün içeride Hazine Nakit Dengesi, dışarıda ise Almanya sanayi üretimi takip edilebilir.

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü – Group Manager
Hazine Bölümü – Treasury Department

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Kıbrıs İktisat Bankası

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler