Sosyal Medya

Ekonomi

Piyasalarda gelişmeler ve beklentiler

Cuma günü açıklanan küresel ekonomik verilerde  Euro Bölgesi  ekonomik büyümesi 2019 yılı 4. çeyreğinde, Fransa'da ve İtalya'da  gözlenen beklenmedik daralma ile, mevsimsel etkilerden arındırılmış,  yıllıklandırılmış bazda, %0,1 ile son altı yılın en düşük büyümesini  kaydetti.

Piyasalarda gelişmeler ve beklentiler

Cuma günü açıklanan küresel ekonomik verilerde  Euro Bölgesi  ekonomik büyümesi 2019 yılı 4. çeyreğinde, Fransa’da ve İtalya’da  gözlenen beklenmedik daralma ile, mevsimsel etkilerden arındırılmış,  yıllıklandırılmış bazda, %0,1 ile son altı yılın en düşük büyümesini  kaydetti. ABD’de kişisel harcamalar, Aralık ayında %0,3 ile  beklentilere paralel artış gösterdi, ancak bir önceki ayda yaşanan %0,4 düzeyindeki artışa göre bir miktar ivme kaybı gözlendi. Fed’in  yakından takip ettiği yıllık çekirdek tüketim harcamaları enflasyonu  ise, Aralık’ta %1,6 düzeylerinde, beklentilere paralel gerçekleşti.

Küresel çapta  ayrıca, Korona virüsü ile ilgili gelişmeler takip  edilmeye devam ediyor. Çin’de, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin  sayısı 361’e yükselerek, 2002-2003’te ortaya çıkan SARS virüsünde  ortaya çıkan rakamı geçti. Diğer taraftan  virüs nedeniyle, küresel  çapta oluşabilecek ekonomik kayıp da değerlendirilmeye çalışılıyor.

Henüz virüs gelişmelerinin şiddeti ve süresine ilişkin belirsizlikler  devam ettiğinden kesin bir yargıya varmak mümkün olmasa da  virüsün,  küresel ekonomiye faturasının ise, 160 milyar $ olabileceği  belirtiliyor.

Küresel piyasalarda ise  Cuma günü ABD temel hisse senedi  endekslerinin %1,5 ilâ %2,1 arasında satıcılı kapatmasının ardından,  bu sabah Asya hisse senedi piyasalarının çoğunda satıcılı bir seyir  gözleniyor. Çin hisse senedi piyasalarında, uzun süreli tatil dönüşü  yaşanan sert satışlar, genel eğilime öncülük ediyor. Çin ise  finansal  piyasaları desteklemek için kısa vadeli faizi 10 baz puan indirdi ve  piyasalara 150 milyar yuan (21,7 milyar $) likidite sağladı. Güvenli  liman talebiyle, ABD 10 yıllık devlet tahvili getirilerinin %1,52’ye  gerilerken, dolar endeksi 97,4 düzeylerinde. Yurt dışında bugün ABD ve Euro Bölgesi’nde açıklanacak Ocak ayı imalat sanayi beklenti  endeksleri açıklanacak.

Yurt içinde ise  günün en önemli gelişmesi ise, Ocak ayı enflasyon  verileri olacak. Ocak’ta aylık enflasyonun %0,58 düzeyinde  gerçekleşmesini, bu gerçekleşme ile yıllık tüketici enflasyonunun da %11,84’ten %11,30’a gerilemesini bekliyoruz. Ulaştırma ve gıda,  enflasyona yüksek katkı verme potansiyeli taşıyan kalemler.  Yurt  içinde hafta sonu açıklanan, Türkiye Ocak ayı  imalat sanayi PMI  endeksi ise, 49,5’ten 51,3’e yükselirken,  son 22 ayda ilk kez 50 eşik  seviyesinin üzerinde gerçekleşti. Yurt içi piyasalarda ise, $/TL  haftaya 5,98 düzeyinden başlıyor. Gösterge faiz haftalık bazda 13 baz  puan artışla haftayı %10,20’den, 10 yıl vadeli  getiriler ise 7 baz  puan azalışla %10,23’den tamamladı. Hazine bugün 5 yıl vadeli TÜFE’ye  endeksli devlet tahvili ihalesi, yarın ise 14 ay vadeli kuponsuz  tahvil ihaleleri düzenleyecek.

İngiltere Cuma günü AB’den resmi olarak ayrılırken, 1,32’lere kadar  yükseldi. USD/JPY, güvenli liman talebiyle 108,5’lere geriledi. Çin  piyasaları tatilden dönerken, yuanı %1 kayıpla açıldı.”

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ak Yatırım

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler