Sosyal Medya

Ekonomi

Piyasalarda bugün…

Türkiye varlıkları dünya ile arasında oluşan makası kapatmaya çalışıyor. MSCI Türkiye Cuma günü %1,7 değer artışı ile Avrupa, Orta Doğu, Asya’nın açık ara en çok kazandıran endeksi oldu.

Piyasalarda bugün…

Fakir ama gururlu Türk bankaları…

Türkiye varlıkları dünya ile arasında oluşan makası kapatmaya çalışıyor. MSCI Türkiye Cuma günü %1,7 değer artışı ile Avrupa, Orta Doğu, Asya’nın açık ara en çok kazandıran endeksi oldu. Sene başından beri bakıldığında halen gelişmekte olan ülkelerin %8 gerisinde bulunuyoruz.

Borsa İstanbul’un son günlerde Dünyayı yenmesi hiç şüphesiz güzel bir gelişme. Ancak daha ilginci bu çıkışın banka hisselerinin öncülüğünde olması. Kamu bankalarının agresif fiyatlaması ve “Aktif Rasyosu” uygulaması ile baskı altında kalan banka hisseleri sene başından beri borsa geneline göre %20 geride kalmıştı.

Cuma günü bizi şaşırtan iki ana değişim yaşandı. Sanayi endeksinin yatay seyrettiği (-%0,0) bir ortamda bankalar %3’ün üzerinde değer kazandı. Pazar payının artmasına rağmen baskı altında olan kamu bankaları %10’a yakın yükselerek açık ara günün yıldızı oldu.

Banka hisselerinde neden bu kadar sert bir yükseliş oldu? Bu soruya net bir cevabımız yok. Ama bankalarla ilgili iki önemli gelişme olduğunu söyleyelim: (i) Halkbank davasına bakan savcı görevden alındı, (ii) munzam karşılık düzenlemesi ile kredi büyümesinin önündeki önemli bir engel kaldırıldı.

Halkbank davası ile başlayalım. Dava konusundaki görüşümüz değişmedi. Politik bir dava ile karşı karşıyayız. İran ambargosunun delinmesi gerekçesiyle Türkiye’ye karşı yapılan bir saldırı, Başkan Trump – Erdoğan dostluğu nedeniyle Demokratların Cumhuriyetçileri sıkıştırması operasyonuna dönüştü. Savcının görevden alınması Halkbank (Türkiye) için yaptırım riskinin azaldığını gösteren bir gelişme olarak görülebilir.

Zorunlu karşılık tebliğindeki değişiklik ile devam edelim. Eski düzenleme kredilerini reel olarak %5-%15 arasında büyüten bankaların zorunlu karşılık oranındaki indirimden yararlanmasına olanak sağlıyordu. Dolayısıyla bir yandan aktif oranı ile kredilerini büyütmeye zorlanan bankalar diğer yandan zorunlu karşılıklarla frenleniyordu.

Yeni düzenleme ile %15 reel kredi büyümesinin altında kalınması şartı sene sonuna kadar askıya alındı. Faiz oranlarının tarihi düşük seviyelere yaklaştığı bir ortamda bankaların limitsiz kredi vermesinin yolu açıldı.

İyi haber! Kredi büyümesinin önündeki engelin kalkması borçluluğu artırmak pahasına da olsa durgunluktan çabuk çıkılacağını gösteriyor. Piyasalar ekonominin durgunluktan çıkmasını genelde borsada yükselişle kutlar. Kötü haber! Borcun artması orta vadede Türkiye için ilave riskler getirecek. Piyasalar önce kısa vadeyi satın alır, sonra orta vadeyi satar.

Lafı çok uzatmadan toparlayalım. Son dönemdeki hızlı yükselişe rağmen Borsa İstanbul için olumlu görüşümüzü koruyoruz. Düşük faiz ortamında hisse senedine yönelme eğiliminin devam etmesini bekliyoruz. 2018 Mart ayından beri piyasanı gerisinde kalan banka hisselerinin makus talihinin değiştiğini söylemek için henüz erken. Ancak cazip değerlemeleri ve her ortamda ayakta kalma becerileriyle fakir ama gururlu Türk bankalarının daha yüksek değerlemeleri hakkettiği bir gerçek.

Haberler & Makro Ekonomi

Zorunlu karşılık teşviklerinden fayadalanmak için MB üst bant kuralını gevşetti

Merkez Bankası reel kredi büyümesi %15’in üzerindeki bankaların zorunlu karşılık teşviklerinden faydalanamamaları yönündeki kararını gevşeterek bu bankaların 2020 yılı sonuna kadar söz konusu teşviklerden yararlanabileceklerini karara bağladı. Hatırlanacağı üzere, Merkez Bankası bu teşvikleri bankaların tercih edilen sektörlerde makro dengeleri bozmayacak şekilde büyümelerini teşvik amacıyla yürürlüğe koymuştu. Bu karar reel kredi büyümesi yüksek seyreden kamu bankaları açısından olumlu bir karar olarak gözüküyor.

Sirket Haberleri

Anadolu Grubu Holding

Kapanış (TL) : 19.45 – Hedef Fiyat (TL) : 18 – Piyasa Deg.(TL) : 4737 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.73

Anadolu Grubu Holding’de aile üyeleri arasında hisse satışı

Anadolu Grubu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan sahip olduğu 9 milyon adet borsada işlem görmeyen (A) grubu AGHOL hisselerinin hisse başına 19,51 TL fiyat ile çocukları Fetanet Türkan Özilhan Tacir’e, İpek Nezahat Özkan’a ve İbrahim İzzet Özilhan’a satışının yapıldığını ve Anadolu Grubu Holding hissedarlarından ve aynı zamanda Tuncay Özilhan’ın kardeş olan Tülay Aksoy’un ise sahip olduğu 9 milyon adet borsada işlem görebilen (A) grubu AGHOL hisselerinin hisse başına 19,51 TL fiyat ile çocukları ve aynı zamanda Holding’in Yönetim Kurulu Üyeleri Talip Altuğ Aksoy’a ve Tuğban İzzet Aksoy’a satışının yapıldığı açıklandı. Hisse satışları sonrasında Tuncay Özilhan’ın doğrudan ve dolaylı AGHOL payları toplamı %13,02’ye, Tülay Aksoy’un payı ise %13,38’e geriledi. Hisse satışı neticesinde Fetanet Türkan Özilhan Tacir, İpek Nezahat Özkan ve İbrahim İzzet Özilhan’ın Holding’de her birinin payları %1,23 olurken, Talip Altuğ Aksoy ve Tuğban İzzet Aksoy’un her birinin Holding’deki payları ise %1,85’e yükselmiştir. Söz konusu işlemlerin gerçekleşmesi sonucunda, Özilhan ve Aksoy Ailelerinin Anadolu Grubu Holding’de sahip oldukları doğrudan ve dolaylı toplam pay değişmemiştir. Haberin hisse fiyatı üzerinde önemli bir hareket yaratmasını beklemiyoruz ancak orta-uzun vadede aile tarafından sahip olunan hisselerin piyasada olası satışının hisse için risk yarattığını düşünüyoruz.

Ereğli Demir Çelik

Kapanış (TL) : 8.32 – Hedef Fiyat (TL) : 9 – Piyasa Deg.(TL) : 29120 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 31.38

Erdemir 805 milyon TL temettü ödeyecek

Erdemir, 2019 karından bizim beklentimiz olan 829 milyon TL’ye paralel 805 milyon TL’lik temettü ödeme kararı aldı (pay başına 0,23TL, dağıtım oranı %24,3). Temettü, 14 Temmuz’da Genel Kurul’un onayına sunulacak. Dağıtım tarihi olarak 20 Temmuz önerilecek. Temettü verimi %2,8’e denk geliyor.?

Ülker Bisküvi

Kapanış (TL) : 24.96 – Hedef Fiyat (TL) : 28.1 – Piyasa Deg.(TL) : 8536 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 6.36

Ülker Yönetim Kurulu, 5 Mart tarihli temettü teklifini (hisse başı brüt: 0,3947TL) revize etti ve 2019 karından temettü dağıtılmamasını önerdi.

Ülker Yönetim Kurulu, 5 Mart tarihli temettü teklifini (hisse başı: 0,3947TL) revize etti ve 2019 karından temettü dağıtılmamasını önerdi. Covid-19 kaynaklı belirsizlikler bu kararın ardındaki temel neden olarak öne çıkıyor. Ülker’in faaliyetleri şu ana kadar Covid-19’dan çok fazla olumsuz etkilenmedi ve şirket 2020’de %17 FAVÖK büyümesi gerçekleştirmeyi öngörüyor. Şirketin bilançosu sağlıklı ve kaldıraç oranı düşük (TTM Net Borç / FAVÖK: 0,6x). Ülker, geçen yılda zorlu ekonomik koşullar nedeniyle temettü ödememeyi tercih etmişti. Negatif.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler