Sosyal Medya

Ekonomi

Piyasalara ilişkin günlük bülten

Dünya piyasaları Nisan sonunda gelen satış dalgası sonrası toparlanmakta zorlanıyor. Ekonomideki kayıpların büyüklüğü ve kademeli açılma döneminde salgının geri gelebileceği endişesi piyasaları baskılıyor.

Piyasalara ilişkin günlük bülten

Piyasalar 07/05/2020

Beni anlamadılar…

Dünya piyasaları Nisan sonunda gelen satış dalgası sonrası toparlanmakta zorlanıyor. Ekonomideki kayıpların büyüklüğü ve kademeli açılma döneminde salgının geri gelebileceği endişesi piyasaları baskılıyor.

Gelişmekte olan ülke varlıkları baskı altında kalmaya devam ediyor. Doların küresel olarak güçlenmesi ve ABD-Çin gerginliğinin yeniden tırmanacağı endişesi gelişmekte olan ülke paralarından başlayarak hisse ve tahvil piyasalarına yayılan satışlara yol açıyor.

Türkiye varlıkları gelişmekte olan piyasalara göre daha kötü performans göstermeye devam ediyor. MSCI Türkiye Mayıs ayında %7, sene başından beri %32 dolar bazında kayıpla en çok değer kaybeden piyasalar arasında yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak küresel yatırımcılarla dijital buluşmasında salgını kontrol altına alan Türkiye’nin ekonomide normalleşme sürecini başlattığını ve yılın son çeyreğinde büyümenin başlayacağını vurguladı. Cari dengenin iyileştiği bir dönemde dış finansmanda hiç bir sorun görmediğini vurgulayan Albayrak Hazine’nin sadece 4.7 milyar dolar ödemesi olduğunu, banka ve şirketlerin ödemelerini yapmak için yeterli likiditeye sahip olduklarını net bir şekilde anlattı.

Ancak siz nasıl söylerseniz söyleyin, söz dinleyenden alıyor anlamını. Türk lirası maalesef dünkü satış dalgasında Brezilya realinden sonra en çok değer kaybeden para birimiydi. İki para biriminin ortak özelliği 2019 Temmuz’undan beri düzenli faiz indirmesi.

Gelişmekte olan ülke borsalarındaki satışlara ve Türk lirasındaki kayıplara paralel Borsa İstanbul’da hafif satıcılı bir açılış öngörüyoruz. Dünkü sert satış sonrasında Türk lirasının seyri borsa için belirleyici olacak.

İlk çeyrek karında sürpriz olmayan Logo’yu artış potansiyeli sınırlı olduğu için TUT’a çekiyoruz. Güçlü sonuçlar açıklayan Migros İçin hedef değerimizi yükseltip AL demeye devam ediyoruz. Zayıf sonuçlar açıklayan Anadolu Efes hisselerinde negatif piyasa tepkisi bekliyoruz.

Haberler & Makro Ekonomi

S&P Türkiye’nin kredi notunu teyit etti

Kredi derecelendirme kuruluşu S &P, Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun B+, uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunu ise BB- olarak teyit etti. Bu durumda Türkiye’nin döviz ve TL cinsinden kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin sırayla 4 ve 3 kademe altında kalıyor. S&P koronavirüs pandemisinin Türkiye bütçe açığını milli gelirin %5’i seviyesine çıkaracağını ama hazinenin artan yükümlülüklerine rağmen mali hareket alanının kalacağını öngörüyor. Türkiye ekonomisinin yılın ikinci yarısında toparlanmasını bekleyen kuruluşun Türkiye için 2020 ve 2021 büyüme tahminleri sırasıyla %-3,1 ve %4,2.

Albayrak yabancı yatırımcılara Türkiye ekonomisini anlattı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün uluslararası yatırımcılarla telekonferans aracılığıyla bir araya geldi. Sunum yaparak soruları yanıtlayan Albayrak yabancı ülke merkez bankalarıyla swap görüşmelerinin devam ettiğini ve TCMB rezervlerinin yeterli olduğunu vurguladı. 2020 yılı için ufak bir cari açık öngören bakan, yılın son çeyreğinde güçlü bir ekonomik toparlanma beklediğini ve enflasyon tarafında baskı beklemediği belirtti.

Sirket Haberleri

Koza Altın

Kapanış (TL) : 75.8 – Hedef Fiyat (TL) : 88.25 – Piyasa Deg.(TL) : 11560 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 27.75

KOZAL TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 16.42

Gübre Fabrikaları Söğüt madenindeki Koza Altın varlıklarıyla ilgileniyor

Gübre Fabrikaları’nın yaptığı KAP açıklamasına göre, Yönetim Kurulu kararıyla Koza Altın’ın Söğüt maden sahasında yaptığı çalışmalar ve maden sahasındaki gayrimenkullerin satın alınmasına ilişkin görüşmeler yapma, teklif verme ve anlaşma sağlanması halinde Yönetim Kurulu onayından geçmek kaydıyla sözleşme yapılması gibi işlemler için şirket yönetimi yetkilendirildi. ?

Anadolu Efes

Kapanış (TL) : 17.95 – Hedef Fiyat (TL) : 22.55 – Piyasa Deg.(TL) : 10628 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 4

AEFES TI Equity- Öneri :TUT Get.Pot.%: 25.62

Anadolu Efes 1Ç20 Finansal Sonuçları:

Zayıf operasyonel karlılığa rağmen beklentilerden daha düşük zarar açıkladı: Anadolu Efes 1Ç20’de 83.5mn TL zarar açıkladı. Piyasa beklentisi 171mn TL zarar edilmesi yönündeydi. Operasyonel kar zayıf bira operasyonları nedeni ile beklentilerin altında kalmasına rağmen net karın beklentileri yenmesi finansal giderlerdeki düşüşten kaynaklandı. Şirket’in konsolide gelirleri beklentilere paralel 4.51 milyar TL olarak gerçekleşirken, uluslararası bira operasyonları ve alkolsüz içecek grubunun hacim artışları, fiyat artışları ve uluslararası operasyonların TL’ye dönüşündeki pozitif çevrim etkisi nedeni ile yıllık bazda %15.3 artış gösterdi. Konsolide FAVÖK 259 milyon TL olarak gerçekleşirken, piyasa beklentisi 284mn TL’nin altında kaldı. COVID-19’un operasyonlar üzerinde yarattığı olumsuz etki nedeni ile FAVÖK yıllık bazda %29.4 daraldı.

Öngörülerde aşağı yönlü revizyon: Şirket Yönetimi operasyonlardaki zayıflık ve belirsizlikler nedeni ile 2020 öngörülerini geri çekti. Bununla birlikte bira grubu satış hacimlerine ilişkin yıllık bazda düşük çift haneli daralma, ciro da ve operasyonel kar marjlarında makul bir daralma beklediklerini belirttiler. Yönetimin beklentisi bizim tahminlerimizle genel anlamda uyumlu.

Yorum: Net kar finansal gelirlerdeki düşüş nedeni ile beklentilerden iyi gelse de FAVÖK’ün piyasa beklentisinin %8 altında kalması ve operasyonel nakit akışının zayıf olması nedenleriyle piyasanın sonuçlara olumsuz tepki vermesini bekliyoruz.

Sonuçların ardından tahminlerimizde herhangi bir değişikliğe gitmiyoruz. Hisse başı 22.55TL olan hedef değerimizi ve TUT tavsiyemizi koruyoruz.

Logo Yazılım

Kapanış (TL) : 74.6 – Hedef Fiyat (TL) : 77.2 – Piyasa Deg.(TL) : 1865 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 4.34

LOGO TI Equity- Öneri :TUT Get.Pot.%: 3.49

LOGO 1Ç20: Beklentilere paralel

Logo Yazılım, 1Ç20’de yıllık %40 artışla, beklentilere paralel, 20.7mn TL net kar elde etti. (İŞY:20.8mn TL, Piyasa:20.1mn TL). 1Ç20 konsolide satışlar Türkiye operasyonlarının büyümesinde görülen toparlanmanın etkisi ile yıllık bazda %25 artışla 101,7mn TL’ye ulaştı (İŞY:102,0mn TL, Piyasa:101,1mn TL). Türkiye ve Romanaya Operasyonlarının yıllık satış büyümesi sırası ile %31,1 ve 16,2% olarak gerçekleşti. 2020 yılı başında bir kısmı devreye giren e-devlet çözümleri ile ilgili tebliğ sonrası artan e-fatura, e-arşiv gibi hizmetlerin kullanımı, şirketin Türkiye büyümesini destekleyen önemi bir unsur oldu. Bu iş kolunda satışlar yıllık bazda %130 artış gösterdi. Logo’nun 1Ç20 FAVÖK’ü yıllık bazda %32,1 artış ile 36,5mn TL’ye ulaşırken, bizim beklentimiz 36,0mn TL ve piyasa beklentisi 35,0mn TL’ye paralel gerçekleşti.

Logo, 2019 yıl sonu finansalları sonrası paylaştığı 2020 yılı hederlerinin artık geçerli olmadığını açıkladı. Şirket salgının etkisiyle ilgili öngörülebilirlik artınca revize beklentilerini paylaşacağını belirtti. Şirket 2020 yılında 548mn TL satış geliri, (+%30), 191mn TL FAVÖK (+%35) ve 120mn TL vergi öncesi kar (+31%) öngörüyordu. Bizim mevcut 161mn TL FAVÖK ve 100mn VÖK beklentimiz, şirketin eski öngörülerinin sırası ile %16 ve %20 altında. Sonuçlar sonrası Logo için tahminlerimizde bir revizyon yapmıyoruz ancak sınırlı getiri potansiyeli nedeni ile tavsiyemizi AL’dan TUT’a revize ediyoruz.

Migros

Kapanış (TL) : 29.42 – Hedef Fiyat (TL) : 29.5 – Piyasa Deg.(TL) : 5327 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 23.63

MGROS TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 0.27

MGROS 1Q20 Finansal Sonuçları

Migros 1Ç20’de 136mn TL zarar açıkladı. Piyasa beklentisi 166mn TL’ye daha iyi gerçekleşti. Faizlerin düşmesi azalan faiz giderleri net kardaki sapmanın temel nedeni olarak öne çıkıyor. Şirket’in gelirleri yıllık bazda %30.7 artış göstererek 6.43 milyar TL’ye çıkarken piyasa beklentisinin %4 üzerinde gerçekleşti. FAVÖK ise 511mn TL gerçekleşirken faizlerdeki düşüş nedeni ile piyasa beklentisinin %6 altında kaldı. Sonuçların ardından Şirket büyüme beklentisini %16-18 bandından %19-21 bandına yükselti. Sonuçların ardından hedef değerimizi %22 yukarı revize ederek 36TL’ye yükseltiyoruz. %22 getiri potansiyeli sunan hisse için AL tavsiyemizi devam ettiriyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler