Sosyal Medya

Ekonomi

Piyasalar:  Kafalar karışık, kapanışlar karışık

ABD’de ilk işsizlik başvuruları 1.3 milyonla beklentileri biraz aştı ve ekonomik toparlanmanın henüz istihdam pazarına uğramadığını gösterdi.  University of Michigan – Reuters Tüketici Güven anketi de 73.2’yle (AA 4 puan düştü) nerdeyse Nisan seviyesine gerilerken, tırmanan Covid-19 vakalarının özel tüketimi  caydırdığını ifade etti...

Piyasalar:  Kafalar karışık, kapanışlar karışık

Riskli varlıklar zıt yönde esen rüzgarların etkisinde kaldı. AB’de Euro750 milyarlık paket için yapılan zirvede ilk günde sonuç çıkmazken, ABD’de veriler çok dalgalı.  Çin’de ise büyüme başladı, fakat ne hızla seyredeceği belli değil.  Gelişmekte Olan Ülkelerde ise Covid-19 salgını tüm şiddetiyle devam ederken, Fed ve AMB’ndan ek parasal genişleme beklentileri ile hisseler Cuma’yı primle kapattı.  Avrupa’da ise  Stoxx600  ek mali destek beklentileri ile %0.16 yükseldi.

Investing.com’a göre,  ABD hisse senedi piyasaları Cuma kapanışın ardından karıştı Kamu Hizmetleri, Sağlık ve Hammadde sektörlerindeki hisselerin artışıyla yükseldi Petrol ve Gaz, Tüketici Hizmetleri ve Finans sektörlerindeki hisselerin düşüşüyle düştü.

NYSE borsasının kapanışıyla Dow Jones Industrial Average 0,23% düştü,bu sırada S&P 500 endeksi 0,28% değer kazandı, ve NASDAQ Composite endeksi 0,28% arttı.

 

S&P 500 için zımni volatilite ölçümü yapan CBOE Volatility Index 8,29% oranında düşüşle 25.68 puanı gördü. 1 ayın en düşük seviyesini vurdu.

Ağustos vadeli Altın Vadeli İşlemleri 0,66% veya 11,80 değer kazanarak onsu $1.812,10 seviyesinden işlem görüyor. Diğer yandan emtialarda Ağustos vadeli Ham Petrol WTI Vadeli İşlemleri 0,39% veya 0,16 oranında düşüşle varili $40,59 seviyesinden işlem görüyor. Bu sırada Eylül vadeli Brent Petrol Vadeli İşlemleri 0,58% veya 0,25 düşüşle varili $43,12 seviyesinden işlem görüyor.

 

EUR/USD 0,42% artışla 1,1431 seviyesinden işlem görürken USD/JPY 0,25% düşüşle 107,00 seviyesinden işlem görüyor.

 

Dolar Endeksi Vadeli Islemleri 0,37% düşüşle 95,963 seviyesinden işlem görüyor.  Dolar’da gerileme GOP’a yaradı.  MSCI GOP Hisse Endeksi %0.86, Latin Amerika borsaları ise ortalama %0.53 prim yaptı.

Latin Amerika’da Brezilya Bovespa %2.1 prim yaparken, DSÖ’nün Covid vakalarının artışında yavaşlama başladığı açıklaması etkili oldu.

ABD’de ilk işsizlik başvuruları 1.3 milyonla beklentileri biraz aştı ve ekonomik toparlanmanın henüz istihdam pazarına uğramadığını gösterdi.  University of Michigan – Reuters Tüketici Güven anketi de 73.2’yle (AA 4 puan düştü) nerdeyse Nisan seviyesine gerilerken, tırmanan Covid-19 vakalarının özel tüketimi  caydırdığını ifade etti.  Öte yanda, inşaat sektörü umulandan daha güçlü bir performans sergiliyor.

Avrupa’da gözler AMB PPK toplantısındaydı. LaGarde yeni parasal teşvik açıklamadı, fakat eldeki imkanların sonuna kadar kullanılanacağını beyan ederken, düşük enflasyon ve ekonomik performansta aşağı yönlü risklerin altını çizdi.

Avrupa borsaları ve tahvilleri için hayati nitelik taşıyan AB liderlerinin ortak borçlanma ve harcama paketi pazarlığını yaptığı zirvenin ilk günü kavgalı bitti. Bugün ortak çözüm aranacak.

Piyasalar için çok zor bir dönem başlıyor. ABD’de vaka sayısının 77 bini aşması, tüketici güveninin iyice gerileyebileceğini gösteriyor. 30 milyon fakir Amerikalı’ya her hafta ödenen $600 ek mali destek 25-26 Temmuz’da sona erecek. Senato henüz yeni paket üzerinde pazarlıklara başlamadı.

ABD’de resesyon tehlikesinin yükselmesi ve AB liderlerinin zirvede uzlaşmaya varamaması halinde, bir satış dalgası beklenebilir.  İyimser yönde ise aşı haberleri var. ABD ve İngiltere’den sonra Rusya da yerli malı aşının sene sonunda halkın hizmetine sunulacağını iddia ediyor.

 

Dr Artunç Kocabalkan ve Atilla Yeşilada:  25 – 26 Temmuz sonrası piyasalar hareketlenecek

 

Yeni dünyayı anlamak; “büyük durgunluk” gerçeğini kabul etmek

 

Uluslararası Finans Piyasalarında İlk Yarı Yıl’ın “EN”leri–Info-makale

 

Salgından Ders Almadık, Sonumuz Ekonomik Kriz mi Olacak?

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler