Sosyal Medya

Ekonomi

PİYASA YORUMU:  ABD-Çin gerginliği Asya’da panik başlattı

TSİ ile 08:15’te Çin borsalarında satışlar %3’e varırken, Çin’in ABD’nin Chengdu Konsolosluğu’nu kapatma kararı, İngiltere’de verilen Hong Kong pasaportlarını iptal tehdidi ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pompeo’nın tüm dünyayı Çin’e ortak direnişe çağırması etkili oldu...

PİYASA YORUMU:  ABD-Çin gerginliği Asya’da panik başlattı

AB’nin Euro750 milyarlık Ortak Borçlanma ve Harcama Paketi’nin coşkusu geçince, yatırımcılar riskli varlıkları fiyatlayacak yeni göstergeler aramaya başladılar. Karşılarına 3 tane olumsuz gelişme çıktı. İlki, her gün biraz daha tırmanan ABD-Çin gerginliği, ikincisi Covid-19’un büyük nüfuslu ülkelerde zıvanadan çıkması, üçüncüsü ise ABD-AB’de açıklanan ekonomik verilerin zayıflaması oldu. Bakalım Fed ve AMB yine Beyaz Atlı Prens rolüne soyunacak mı?

TSİ ile 08:15’te Çin borsalarında satışlar %3’e varırken, Çin’in ABD’nin Chengdu Konsolosluğu’nu kapatma kararı, İngiltere’de verilen Hong Kong pasaportlarını iptal tehdidi ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pompeo’nın tüm dünyayı Çin’e ortak direnişe çağırması etkili oldu.

MSCI’ın Japonya’yı kapsamayan Asya-Pasifik Hisse Endeksi %1.5 değer yitiriyor. Bir başka deyişle, Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar menkulleri de güne olumsuz bir başlangıç yaptı.

Perşembe seansında DJ30 %1.31, S&P500 %1.23 ve NASDAQ %2.2 gerilerken, korku göstergesi VIX de %1.76 yükselerek 27’ye dayandı.  ABD’de ilk işsizlik başvurularının haftalık 1.41 milyonla yeniden yükselişe geçmesi kadar yeni teknoloji şirketlerinin karlarının düşeceği beklentisi de satışlarda etkili oldu. Fakat, Demokles’in Kılıcı Trump’ın hala ek mali yardım paketinin boyutu ve harcama şekilleri üzerinde karar verememiş olması. Cumhuriyetçiler Trump’tan talimat almadan Demokratlar’la pazarlığa oturmuyor. Gelecek hafta bir çözüm bulunmazsa, ek geçici işsizlik ödenekleri sona erecek.

Avrupa’da borsalar AB Ortak Borçlanma ve Harcama Paketi ile ABD-Çin gerginliği arasında bocalayarak günü yatay kapattı. Avrupa Komisyonu’nun Temmuz tüketici güven barometresi eksi 15 değerini alarak konsensus olan 12 ve bir önceki veri olan 14.7’nin gerisinde kaldı. Financial Times’a göre, Almanya ve Hollanda dışında özel tüketim harcamaları yavaşlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı  Tedros Adhanom Ghebreyesus dün yaptığı basın açıklamasında “Artık normale dönüş olmayacak” ifadesini kullandı. Global corona vakaları 15 milyonu aşarken, ABD, Brezilya ve Hindistan başı çekiyor. Financial Times’ın bir derlemesine göre ilk aşının halkın hizmetine sunulması 2021 ilkbaharına kadar gecikebilir. Ek olarak aşının ne kadar süreyle enfeksiyona koruma sağlayacağı da henüz saptanamadı.

Riskli varlıklarda çalkantı boyu artarken, her geçen gün Fed ve AMB darphanelerinin her soruna çözüm olacağına inanan fonların sayısı azalıyor. Dünyanın acilen  bir tıbbi çözüme veya beklentileri aşan ekonomik verilere ihtiyacı var.

Sağlık bağlamında, zaman da daralıyor. Tıp uzmanları Covid-19’un asıl şiddetini kış aylarında göstereceğini öngörüyor. Ağustos ilerledikçe piyasaların kış korkusuna kapılmaları bir olasılık.  Sonuçta, yatay trend etrafında yüksek oynaklık bir süre daha devam eder. Fakat, sonbahar-kış aylarında riskli varlıkları coşturmak çok zor olacak.

 

S&P: Hükümetler ekonomilerini desteklemek için harcama yapmaya devam etmeli

 

Yeni bir Latin Amerika borç krizinden korkuluyor

 

FT/Jeremy Farrar:  Covid-19 havuza atılan taş gibi

 

ABD ve Çin resmen yeni bir soğuk savaşa girdi

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler