Sosyal Medya

Ekonomi

Piyasa Gündemi

Endekste kısa vadede geçtiğimiz hafta ve önceki hafta gördüğümüz dip seviyelerin bulunduğu 1.083 – 1.077 aralığı bu hafta da izleyeceğimiz en önemli destek bölgesi olacak. Buranın üzerinde kalındığı sürece endeksteki satışlar düzeltme mahiyetinde izlenebilir ancak buranın altında iki hafta önce görülen dip seviyeler yeniden gündeme gelebilir.

Piyasa Gündemi

Piyasa Gündemi

Powell’ın mesajları Fed’in uzun bir süre faizleri düşük tutacağı şeklinde yorumlanırken, bu taraftaki beklentiler fiyatlamalar üzerinde etkili oluyor. Küresel ekonomilerde toparlanma devam ederken, veri akışları ve salgın kaynaklı gelişmeler önemini koruyor. Bugün yurt içinde 2020/2Ç’e ait GSYH rakamı açıklanacak. Piyasadaki medyan beklenti %10,70 oranında daralma olması yönünde şekilleniyor. (Gedik Yatırım: – %13,10).

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  

10:00 Türkiye – 2020/2Ç GSYH Önem: Yüksek
10:00 Türkiye – Dış Ticaret Dengesi Önem: Yüksek 

BIST-100 Güne Başlangıç

Powell’ın mesajları sonrasında hisse piyasaları cuma gününe görece pozitif bir seyirle başlarken, günün ilerleyen bölümünde kâr satışları ve dalgalı bir fiyatlama etkili oldu. AB’nin Türkiye’ye yaptırım hazırlamada fikir birliğinde olduğuna ilişkin açıklama, BIST-100 Endeksi’nde satış baskısını artırırdı ve endeks günü %0,76’lık düşüşle 1.100,55 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,34 – 7,35 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,33’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Endekste kısa vadede geçtiğimiz hafta ve önceki hafta gördüğümüz dip seviyelerin bulunduğu 1.083 – 1.077 aralığı bu hafta da izleyeceğimiz en önemli destek bölgesi olacak. Buranın üzerinde kalındığı sürece endeksteki satışlar düzeltme mahiyetinde izlenebilir ancak buranın altında iki hafta önce görülen dip seviyeler yeniden gündeme gelebilir. Teknik göstergelerdeki zayıflık endeksin bu bölgenin altının test edilme ihtimalini artırıyor. Yukarıda ise haftalık kapanışın kritik direnç olarak izlediğimiz 1.122 seviyesi ve üzerinde önceki hafta görülen 1.141 kritik dirençler olacak. Son haftalarda teknik görünümde zayıflık devam etse de herhangi bir pozitif haberle bu seviyelerin geçilmesi tarihi zirveleri yeniden gündeme getirebilir.

Önemli Sektör Şirket Haberleri

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında; ağırlıklı olarak ithal oto segmentini kapsayan orta-yüksek fiyatlı binek araçlarda özel tüketim vergisi oranları (ÖTV) artırılmıştır. 1600 cc altındaki motorlu araçlarda ÖTV matrahı 130 bini aşanlarda vergi oranı %60’tan %80’e çıkarılmıştır. 1.6 ile 2 bin cc motor hacmine sahip otomobillerde oran % 100’den %130’a yükseltilmiştir. Bu motor hacminde ÖTV matrahı 170 bin lirayı aşanlarda vergi %110’dan %150’ye çıkarılmıştır. 2 bin motorun üstündeki araçlarda ÖTV vergi oranı ise %220’ye kadar yükseltilmiştir. (DOAS için NEGATİF)

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler