Sosyal Medya

Ekonomi

Petrol Covid-19’a antikor üretti

ABD teşvik raporları, OPEC’teki görünür bir klik ve hiç olmadığı kadar artan Covid-19 rakamlarına rağmen petrol, Cuma sabahı Asya’da yükseldi.…

Petrol Covid-19’a antikor üretti

ABD teşvik raporları, OPEC’teki görünür bir klik ve hiç olmadığı kadar artan Covid-19 rakamlarına rağmen petrol, Cuma sabahı Asya’da yükseldi.

Brent %0,23 artarak 44,30 dolar olurken WTI %0,10 yükselişle 41,94 dolara ulaştı ve her iki gösterge de 40 dolar üzerinde seyretti.

Covid-19’un hızla yayılışı, petrol fiyatlarının ana etkeni olmaya devam ediyor. Özellikle Batılı ekonomiler büyük darbe aldı. Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre dünya genelinde vaka sayısı 56 milyonu ve ölüm sayısı 1,36 milyonu aştı; her iki toplamın da beşte biri sadece ABD’de. Talep eksikliğine dair korkular, fiyatları bir süre daha baskı altına alacak.

Petrolün mevcut belirsiz davranışını etkileyen diğer faktörler, ABD’nin Covid-10 teşvik paketine dair çatışmalı sinyalleri ile OPEC’in gidişat konusunda birbirleriyle çatışmasından kaynaklanıyor.

ABD’de Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 455 milyar dolarlık mevcut ABD teşvik paketinin ABD Hazinesine iade edilmesini istedi, fonlar yerel yönetime, iş dünyasına ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara genel kredi verme amaçlıydı. Kredi programının, ülkenin COVID-19’un neden olduğu ekonomik durgunluktan çok daha kötü etkilenmesini önlemede hayati bir rol oynadığına inanılıyor. Programın olası yokluğu, talepte daha önce fiyatlanandan daha da büyük bir düşüş korkusuna neden oluyor.

Kredi programını denetleme sorumluluğunda olan ABD Fed, “koronavirüs salgını sırasında sağlanan tüm acil durum kolaylıklarının, hala gergin ve savunmasız ekonomimiz için bir destek olarak önemli rollerini sürdürmesini tercih edeceğini” söyledi.

Aynı zamanda ABD Senatosu Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, yeni bir Covid-19 teşvik paketi için Demokratlarla tekrar masaya oturmayı kabul etti, bu da düşmek yerine istikrar gösteren bir talep umutlarını doğurdu. Sonuç olarak piyasalar tam olarak nereye döneceğini şaşırmış durumdaydı.

OANDA’da kıdemli piyasa analisti Edward Moya Reuters’e yaptığı açıklamada, “tatillerden önce yapılacak herhangi bir teşvik anlaşması, fiyatların, son işlem gördüğü aralığın üst sınırlarına yakın kalmasına yardımcı olacak” dedi.

Piyasanın temkinli olmasına yol açan bir diğer durum da OPEC içindeki bölünme iddiaları oldu. BAE olağan dışı bir şekilde Suudi Arabistan’la zıt bir tutum sergiliyor. BAE, mevcut arz kesintilerini sürdürmenin ileri götürecek bir yol olmayabileceğini öne sürerken Suudi Arabistan da bunun tam tersini ısrarla savunuyor. BAE’nin OPEC üyeliğinden çıkmayı bile düşünebileceğine dair güçlü ama doğrulanmamış raporlar var. Böyle bir durum, petrol kartelinin tarihindeki en büyük krizlerden biri olacak. Yatırımcılar şimdi OPEC+’nın 30 Kasım ve 1 Aralık’taki tam bakanlık toplantısını bekliyor.

 

Kaynak: tr.investing.com

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler