Sosyal Medya

para politikası

‘Merkez’den faiz indirimleri tam gaz; Bu defa 50 baz puan…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nin Mayıs toplantısında, Para Politikası Kurulu (PPK) 50 baz puan indirimle politika faizinin yüzde 8,75'ten yüzde 8,25 seviyesine indirilmesine karar verdi.

‘Merkez’den faiz indirimleri tam gaz; Bu defa 50 baz puan…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mayıs ayı toplantısında politika faizini 50 baz puan düşürerek yüzde 8,25’e çekti. Para Politikası Kurulu (PPK) raporunda Salgın hastalığın küresel etkilerinin yakından takip edildiği belirtildi ve Mayıs ayının ilk yarı göstergelerinin dipten dönüşe işaret ettiği ifade edildi.

Bloomberg anketine göre politika faizinin 50 baz puan indirimle yüzde 8,25’e çekileceği görüşü belirtilmişti. Bazı görüşler ise daha yüksek montajlı indirim beklendiği yönünde idi. Barclays ise, Mayıs ve Haziran ayındaki toplantılarda 50’şer baz puan indirim beklediklerini, para birimindeki değer kazancı nedeniyle bugün daha yüksek montanlı bir indirim de olabileceğine işaret etmişti. Merkez Bankası Nisan’da 100 baz puanla beklentinin üzerinde indirim yapmıştı.

Türk Lirası’nın yaklaşık bir ayın en güçlü seviyelerinde seyretmesi indirime gerekçe oluşturdu, bu değer kazancına rağmen Türk Lirası dolar karşısında yıl başından bu yana yüzde 12,4 değer kaybetti.

Para Politikası Kurulu (PPK)’nın Mayıs toplantısında alınan kararlarda şu ifadeler yer aldı;

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e indirilmesine karar vermiştir.

Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyüme görünümündeki zayıflama derinleşmekte, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankaları genişleyici yönde adımlar atmaya devam etmektedir. Küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyrederken, ülkelerin attığı normalleşme adımları izlenmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir.

Ocak ve Şubat aylarında finansal koşullardaki iyileşmenin de katkısıyla güçlü bir eğilim sergileyen iktisadi faaliyet, koronavirüs salgınının dış ticaret, turizm ve iç talep üzerindeki etkilerine bağlı olarak Mart ayı ortalarından itibaren zayıflamaya başlamıştır. İktisadi faaliyetteki yavaşlama Nisan ayında belirginleşirken, Mayıs ayının ilk yarısına ilişkin yüksek frekanslı göstergeler kısmi normalleşme adımlarıyla birlikte dipten dönüş sinyalleri içermektedir. Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamı büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede, yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirlerin ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve salgın sonrası toparlanmaya katkı yapacağı değerlendirilmektedir. İhracat ve turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe karşın, emtia fiyatları ve ithalatın sınırlayıcı etkisiyle cari işlemler dengesinin yıl genelinde ılımlı bir seyir izleyeceği öngörülmektedir.

Enflasyon beklentileri ve iç talep koşullarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimleri ılımlı seyretmektedir. Küresel gelişmeler paralelinde Türk lirasında gözlenen değer kaybına karşın, başta ham petrol ve metal fiyatları olmak üzere uluslararası emtia fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Üretim ve satışlardaki düşüşe bağlı birim maliyet artışları takip edilmekle birlikte toplam talep koşullarının enflasyonu sınırlayıcı etkisinin arttığı tahmin edilmektedir. Gıda fiyatlarındaki dönemsel ve salgına bağlı etkiler nedeniyle tüketici enflasyonunun kısa vadede bir miktar yüksek seyredebileceği, ancak yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinde ölçülü bir indirim yapılmasına karar vermiştir. Mevcut para politikası duruşu altında enflasyon görünümünün yıl sonu tahminiyle uyumlu olduğu değerlendirilmektedir.

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.”

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler