Sosyal Medya

para politikası

JP Morgan: Teşvik edici politika sinyalleri; TL önerisinde değişiklik

TCMB'nin politika faizini 500 baz puan artırarak %15,25'e yükseltmesini bekliyoruz.

JP Morgan: Teşvik edici politika sinyalleri; TL önerisinde değişiklik

Kilit görevlere ihtiyatlı ve piyasa dostu isimlerin atanması ve cumhurbaşkanı Erdoğan’ın serbest piyasa uygulamalarına odaklanan kurala dayalı politikalara görünüşte güçlü desteği, yatırımcı güvenini artırmaya yardımcı olabilir.Kilit görevlere ihtiyatlı ve piyasa dostu isimlerin atanması ve Erdoğan’ın serbest piyasa uygulamalarına odaklanan kurala dayalı politikalara görünüşte güçlü desteği, en azından geçici olarak Türkiye’nin akut bir sorununu çözmeye yardımcı olabilir: yatırımcı güveninin zayıflığı. Yeni TCMB Başkanı Naci Agbal ve yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, güçlü teknokrat geçmişe sahip deneyimli politikacılar ve ülkenin akut ekonomik sorunlarıyla başa çıkacak bilgi ve güce sahipler. Önemlisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ihtiyatlı politikalara olan bağlılığını vurguladı ve yeni ekibin alacağı kararlara verdiği desteği vurguladı. Eylemler sözlerden daha önemli olsa da, yeni ekibin ilk açıklamaları oldukça cesaret vericiydi.

Yeni atanan TCMB Başkanı Agbal’ın daha iyi iletişim ve politika rehberliği vurgusu cesaret verici görünüyor.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Elvan da uluslararası normlara uygun, şeffaf, öngörülebilir, hesap verebilir politikalar uygulama sözü veren yazılı bir açıklama yaptı.

Üstelik cumhurbaşkanı Erdoğan, son on yılın en piyasa dostu konuşmasını yaptı. Yeni TCMB Başkanı ve yeni Maliye Bakanı tarafından uygulanacak politikalara tam destek sözü verdi; politikaların kurala dayalı ve serbest piyasa uygulamalarına uygun olarak tutulacağını ifade etti. Yabancı sermayeyi çekmenin ve yerel yatırımcıları yerel para birimine geçmeye teşvik etmenin yolu olduğu için güven oluşturmaya odaklanacaklarını söyledi. Ayrıca bir dizi toplantıyla uluslararası yatırımcılara ulaşacaklarını söyledi. Türk lirasının en güvenli ve en yüksek getiriyi sağlayacağını söyleyerek yerel yatırımcılardan liraya geçmelerini istedi. Hatta faiz oranlarının en az enflasyon kadar yüksek olması gerektiğini söyledi. Böylesine güçlü bir destek, yeni atanan politika yapıcılara, en azından kısa vadede, ihtiyatlı politikalar uygulamaları için önemli bir alan sağlayacak.

Yeni ekonomi takımı için ilk test önümüzdeki haftanın Para Politikası Kurulu toplantısı (19 Kasım) olacak. Önemli bir politika faizi artışı sağlayacaklarını ve ayrıca daha fazla şeffaflık ve öngörülebilirlik sağlamak için politika çerçevesini basitleştireceklerini düşünüyoruz. Bu amaçla TCMB’nin politika faizini 500 baz puan artırarak %15,25’e yükseltmesini bekliyoruz.  Faiz koridoru kalabilir, ancak tüm finansman politika faizi üzerinden sağlanmalı. Faiz koridoru mekanizmasını tamamen terk etmeleri de mümkün. Politika belirsizliğini daha da azaltacağı için bunun yatırımcılar tarafından iyi karşılanacağını düşünüyoruz. Öte yandan, koridorun diğer oranlarını kullanmaya devam etmeyi tercih ederlerse, yatırımcı güvenini korumak için bizim görüşümüze göre acillikidite oranını %16’ya yaklaştıracak şekilde 300 baz puanlık bir artış gerekecektir.

Faiz artışının gerçek boyutu ile ilgili olarak, 500 baz puanın yeterli olacağını düşünüyoruz. Efektif fonlama oranı, PPK toplantısının yapıldığı gün %14,50’ye ulaşmış olacak ve bu nedenle, tüm finansman 1 haftalık repo ile sağlanacaksa, kabaca 75 baz puan artacak. Ayrıca, %12-13 civarında ve beklenen enflasyon ile %10 civarında tahmin edilen enflasyon sonrası, Türkiye yeniden pozitif reel faiz oranları sağlayacak. Ekonominin tüm hızıyla büyüdüğünü ve yatırımcı güveninin 2018’de çok daha düşük olduğunu düşünürsek, bu oranların temkinli bir söylem ve daha kalıcı bir sıkılaştırma beklentisi ile birlikte bu sefer yeterli olacağına inanıyoruz.

Kısa vadede, piyasa, yeni ekonomik yönetim ekibine bir şans vermeye istekli.  Yeni bir makro veya jeopolitik şok olmazsa bu yaklaşım önümüzdeki 1-2 ay için varlık fiyatlarını destekleyecektir.

Orta vadede, anlamlı yabancı portföy girişlerini çekmek, yerli yatırımcıların yeniden dövizden TL’ye geçmelerini sağlayabilmek ve döviz rezerv tamponlarını yeniden oluşturmak için süreklilik arz eden  “şahin” bir duruşa ihtiyaç duyulacak.

Kısa vadede yükseliş hissiyatı güdümlü ivmeyi takip etmekten kaçınıyoruz çünkü FX spot değerlenme potansiyeli, FX rezervleri oluşturma ihtiyacıyla sınırlı. Getirilerin düşme kabiliyeti, sürekli sıkı bir para politikasına duyulan ihtiyaçla da sınırlı.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler