Sosyal Medya

ANALİZ:  TCMB’den gevşemeye devam  kararı

23 Nisan 2020

TCMB’den 100 baz puan daha indirim…

 

TCMB bugün gerçekleştirdiği PPK toplantısının ardından politika faizini 100 baz puan daha düşürerek %8.75’e indirdi. Hatırlanacağı üzere TCMB Mart ayı toplantısını 2 gün öne çekerek 17 Mart’ta 100 baz puanlık indirimle haftalık repo faizini %10.75’ten %9.75’e çekmişti. Açıklamadan anladığımız kadarıyla TCMB salgının ekonomi üzerindeki etkilerini sınırlamak için gevşemeci para politikasına devam kararı aldı. Karar metninde de Banka salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişine vurgu yapmış; ayrıca alınan önlemlerin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve salgın sonrası toparlanmaya destek olacağını belirtilmiş.

 

Enflasyonda riskler aşağı yönlü…

Enflasyon görünümü ile ilgili olarak TCMB TL’deki değer kaybına karşılık başta ham petrol olmak üzere emtia fiyatlarındaki düşüşe vurgu yapmış ve bu düşüşün enflasyon görünümüne olumlu etkisine değinmiş. Üretim ve satışlardaki gerileme maliyet artışına neden olsa da Banka’nın değerlendirmesine göre talep koşullarının enflasyonu sınırlayıcı etkisi artmış durumda. Bu faktörler dolayısıyla TCMB’nin yılsonu enflasyon beklentilerinin nasıl değiştiğini 30 Nisan’da gerçekleşecek Enflasyon Raporu sunumunda öğreneceğiz ancak biz de kısa bir süre önce %10.5 olan yılsonu enflasyon tahminimizi petrol fiyatlarındaki düşüş ve talep koşullarının bozulması nedeniyle %8.0’e düşürdük.

 

Parasal genişlemeye devam…

Hatırlanacağı üzere TCMB koronavirüsün ekonomik ve finansal etkilerine karşı alınan ilave tedbirler çerçevesinde APİ portföyü nominal büyüklüğüne dair limitler çerçevesinde tahvil alımı yapılacağını duyurmuştu. Böylece toplam aktif büyüklüğün %5.0’ine kadar işsizlik sigortası fonu dışındaki tahvillerden alım yapabilabiliyordu. İşsizlik sigortası fonuna ait tahvil alımları da söz konusu olurken bu alımlar limitlere dahil edilmiyordu. TCMB geçen hafta aldığı kararla APİ portföyü limitini aktif büyüklüğünün %5.0’inden %10.0’una çıkardı. 20 Nisan tarihi itibariyle TCMB’nin aktifleri 678 milyar TL seviyesinde. Bu da açık piyasa işlemleri (APİ) yoluyla sisteme 67.8 milyar TL likidite enjeksiyonu anlamına geliyor. Şu anda menkul kıymet portföyünde 48.7 milyar TL olduğunu göz önünde bulundurursak Banka’nın mevcut aktif büyüklüğünün değişmediği varsayımı altında TCMB 19.1 milyar TL daha bu yolla sisteme TL likiditesi sağlayabilir.

 

Öncelik sağlıklı nakit akışı ve büyüme olacak…

Pandemi dönemine özel olarak önceliğinin enflasyon veya kur volatilitesi değil sağlıklı nakit akışına dayalı olarak finansal istikrar ve salgının ekonomik aktivite üzerindeki hasarını azaltmak olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda önümüzdeki dönemde de Banka’nın hem miktar hem de fiyat olarak TL likiditesini bol ve ucuz tutma yolunda adımlar atmasını bekleriz. Uygulanan genişlemeci politikalar pandemi sonrası ile ilgili enflasyon riski ve sterilizasyon ihtiyacını beraberinde getirse de TCMB bu dönemi atlatana kadar sonrasına dair risklerle ilgili bir tasarrufta bulunmayacaktır. Bu nedenle önümüzdeki günlerde TCMB’den APİ portföy limitlerinin daha da arttırıldığını ve de politika faiz indirimlerine devam edildiğini görebiliriz.

 

Özlem Derici Şengül, Spinn Consulting Founding Partner

 

FÖŞ anlattı:  Salgın Bayram’da biter mi? Ekonomi yazın normale döner mi?

YENİLEME – Merkez Bankası beklentilerin üzerinde faiz indirdi

 

TCMB Başkanı Uysal: Merkez bankalarıyla swap görüşmeleri yapıyoruz

 

TCMB ve BDDK ne yapmaya çalışıyor?

 

@ozlemderici

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları