Sosyal Medya

Ekonomi

Moody’s sonrası Euro-tahvil ve CDS’lerde satış hakim

Ekonomik veri takviminin oldukça zayıf olduğu haftanın ilk işlem gününde piyasalar Çarşamba günü son bulacak olan FED toplantısına odaklanmış durumda. Piyasalar varlık alımlarında ya da faiz oranlarında değişiklik beklemese de pandeminin ekonomik hasarını azaltmak adına ECB ve FED’in karşılıklı adımlarını ve gelecek tahminlerini merakla bekliyor.

Moody’s sonrası Euro-tahvil ve CDS’lerde satış hakim

Eurotahvil Piyasaları

Gün içinde yatay seyreden ABD 10 yıllık tahvilin getirisi bir önceki kapanışa göre değişmeyerek 0.66 seviyesinden işlem gördü. Avrupa tahvillerinde ise İngiltere dışında tüm ülkelerde alıcılı seyir görüldü. İngiltere 10 yıllık tahvilin getirisi Cuma kapanışa göre 1.3 baz puan daralarak 0.19 seviyesinden günü kapatırken, Almanya 10 yıllık tahvilin getirisi yatay kalarak -0.48 seviyesinden işlem gördü.

Geçtiğimizhafta hafif alıcılı seyreden Türk hazine euro tahvillerinde haftanın ilk gününde satıcılı seyir hakimdi. Kısa vadeli kıymetlerin getirileri çok değişmezken, 5 yıl ve daha uzun vade kıymetlerin getirileri 10-15 baz puan aralığında genişledi. Türkiye 2030 vadeli kıymet 12 baz puan genişleyerek 6.53 seviyelerinden işlem gördü.

İşlem hacminin düşük kaldığı banka ve şirket tahvillerinde ise karışık seyir görüldü. İş Bankası 2022 vadeli sermaye benzeri kıymetin getirisi 12 baz puan daralarak 7.24 seviyesinden işlem görürken, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası 2027 vadeli kıymetin getirisi 11 baz puan genişleyerek 12.10 seviyesinden işlem gördü. Türkiye 5 yıllık ülke risk primi 10 baz puan artarak 514/522 seviyelerinden kapandı.

ABD& Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

ABD endekslerinin güne teknoloji şirketleri önderliğinde, şirket birleşmeleri ve satın alma haberleri ile kuvvetli bir alımla başladığı seansta Dow Jones,S&P 500 ve Nadaq sırasıyla %1.2, %1.3 ve %1,9 oranlarında artış ile kapandı.

Dow Jones endeksi 27993 seviyesinde Pazartesi gününü sonlandırdı. Enerji sektöründeki%0.5’lik kayıp hariç tüm sektörler günü artı bölgede kapattı. Ünlü ilaç şirketi Pfizer’ın CEO’sunun Amerikalıların yıl sonuna kadar Covid-19 aşısına erişim sağlayabileceği demeci olumlu bir etki yarattı. Hisse bu bilgiler ışığında günü%2,60 artıda kapadı. 3384 seviyesinde kapanan S&P 500 endeksinde yer alan sektörlerin hepsi günü artıda kapatırken en büyük yükseliş %2.2 ile gayrimenkul ve %2.1 ile teknoloji sektörlerinde kaydedildi. OPEC tarafından paylaşılan petrol ile ilgi zayıf görünüm haberlerine rağmen enerji şirketlerigünü %0.6 artıda kapatmayı başardı. Tik Tok uygulamasının Amerikan şirketleri tarafından satın alınma süreci ile ilgili çıkan yeni haber Microsoft ve Walmart hisselerine olan ilgiyi azalttı. Oracle ve ByteDance’in arasındaki stratejik ortaklık, bulut depolama teknolojisi kullanımı ve altyapısı üzerinde payda sağlıyor. Gelişmeler ışığında Microsoft ve Walmart günü sırasıyla %0.72 ve%0,45 artıda kapatırken Oracle günü %4,32 artıda kapadı. Bir diğer haber ise Amazon’un Amerika ve Kanada’da planladığı toplamda 100,000 kişilik tam zamanlı ve yarı zamanlı işe alım haberi oldu. Haber hissenin üzerinde seans başında olumlu bir etki yaratsa da, kapanış %0.4 kayıpla 3103 seviyesinde yapıldı. Piyasalar yarın başlayıp Çarşamba günü sona erecek FOMC toplantısındanfaiz politikası ile ilgi önemli bir değişiklik beklemiyor. Yarın ABD tarafında Eylül ayı Empire imalat verisi ve ağustos ayı endüstriyel üretim ve kapasite kullanımı açıklamaları takip edilecek.

Avrupa ülkelerinde gözüken Covid-19 vaka sayılarındaki artış ile hükümetlerin alabileceği karantina gibi önlemler yatırımcıların hisse senedi piyasalarındaki risk iştahını baskılamış gibi gözüküyor. Hafta sonunda Astra Zeneca’nın aşı deneylerine kaldığı yerden devam edeceği haberi Avrupa endekslerini gün içindeki satıcılı seyrine engel olamadı. Hisse açılışı 8,523 pounddan yapmasına rağmen günü 8,400 seviyesinden kapadı. Avrupa Birliği’nin aylık ve yıllık bazdaki endüstriyel üretim verileri beklentilere yakın açıklandı. Aylık bazda %4,2, artması beklenen endüstriyel üretim %4,1 artarken yıllık bazda %8,1 düşmesi beklenirken %7,7 geriledi. Güne alıcılı başlayan DAX, FTSE 100 ve Euro Stoxx seansı yatay kapadı. DAX endeksinde on sektörden üçü günü artıda kapatırken bilişim teknolojileri, materyaller ve takdirsel tüketim hisseleri sırasıyla %0,79, %0,42 ve %0,1 primlenerek endeksi destekledi. Emlak ve altyapı sektörleri ise %1,76 ve %1,23 oranlarda aşağı çekti. Ünlü araba üreticilerinden Volkswagen günü %0,95 ekside kapatırken piyasaların kapanmasının ardından gelen haber hisseye yarın pozitif yansıyabilir. Şirketin 2017 dizel araçları hakkında ABD otoriteleriyle vardığı antlaşma sonrasında revize edilen dolandırıcılığı önlemeye yönelik kurum tüzüğü ve etik değerler ABD Adalet Bakanlığı tarafından onay gördü. Avrupa Birliği ve Çin Halk Cumhuriyetinin ticaret, insan hakları ve iklim hakkındaki zirvesinden çıkabilecek potansiyel uzlaşmalar Avrupa ve Çin hisse piyasalarını hareket kazandırabilir. Piyasalar yarın Birleşik Krallığın paylaşacağı aylık bazda işsizlik maaşı başvuruları ve işsizlik oranlarını takip ediyor olacak.

Emtia& FX Vadeli Kontratları (Futures)

Ekonomik veri takviminin oldukça zayıf olduğu haftanın ilk işlem gününde piyasalar Çarşamba günü son bulacak olan FED toplantısına odaklanmış durumda. Piyasalar varlık alımlarında ya da faiz oranlarında değişiklik beklemese de pandeminin ekonomik hasarını azaltmak adına ECB ve FED’in karşılıklı adımlarını ve gelecek tahminlerini merakla bekliyor. ECB sonrasında 1.19 seviyesinin üzerini test eden ancak kalıcı olamayan EURUSD paritesi yeni haftaya primle başladı ve 1.1870 seviyelerinden işlem gördü, 1.1880 ve 1.19 seviyeleri takip edilecek önemli direnç noktaları olarak öne çıkmakta. İngiltere’de Johnson’ın Parlamento’nun onayına sunduğu ve AB tarafından sert eleştiriye maruz kalan yasa tasarısında geri adım atılmazken 1.28 seviyesi pariteye destek olmayı başarmış durumda ve parite 1.2860 seviyelerinden işlem görmekte. Piyasalarda en kötünün geride kaldığı ve anlaşmasız ayrılığın da fiyatlandığı konuşulurken olası bir yukarı yönlü harekette 1.29 seviyesi ve 1.2972 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama takip edilecek direnç noktaları olacaktır. G10 para birimlerinin tamamı dolara karşı değer kazanırken gelişmekte olan para birimlerinde ise Meksika Peso’su %1 ile dolara karşı en çok değer kazanan para birimi konumunda. 21 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışan parite için olası bir yukarı yönlü harekette 21.57 seviyesinde bulunan 200 günlük ortalamalar en önemli direnç noktası olarak öne çıkıyor.

Altın tarafında ise dolar endeksindeki kayıplara paralel olarak yaklaşık $20’lık bir kazanım dikkat çekiyor ve $1958 seviyelerinden işlem görmekte. $1960 ve $1980 seviyeleri önemli direnç noktaları olarak öne çıkmakta. Petrol tarafında ise OPEC’in talep görünüm beklentisini aşağıya çekmesi ve ABD’deki kasırganın üretimdeki etkisinin sınırlı olacağına dair haberler sonrasında gün içerisinde 36.80 seviyesine kadar geri çekilen aktif vade ham petrol kayıplarının bir kısmını geri almış durumda ve yatay hareketle 37.30 seviyelerinden işlem gördü. Brent petrol ise $40 seviyesinin üzerini test etse de kalıcı olamadı.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler