Sosyal Medya

Ekonomi

Mevduat ve Kredi faizlerinde yükseliş tam gaz…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 13 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre 41 baz puan yükselişle %12,28 oldu...

Mevduat ve Kredi faizlerinde yükseliş tam gaz…

Mevduat ve Kredi Faizleri Yükseliş Seyrini Koruyor…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 13 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre 41 baz puan yükselişle %12,28 olurken dolar mevduat faizi 4 baz puan azalışla %1,41 ve Euro mevduat faizi 2 baz puan artışla %0,64 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 6 baz puan artarak %16,95 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 7 baz puan düşüşle %15,50; taşıt kredi faizleri 75 baz puan yükselişle %19,34 ve ihtiyaç kredi faizleri 60 baz puan artışla %20,92 olarak gerçekleşti.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 38 baz puan azalışla %3,62 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 87 baz puan azalışla %2,42 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %4,67 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %2,21 ve %1,78 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam ediyor.

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. Bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumlayabiliriz.

 

BMD

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler