Sosyal Medya

Ekonomi

Mevduat faizi yükseliyor, kredilerde faizler ayrışıyor…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 30 Ekim haftasında bir önceki haftaya göre 15 baz puan yükselişle %11,34 oldu.

Mevduat faizi yükseliyor, kredilerde faizler ayrışıyor…

TL Mevduat ve Ticari Kredi Faizi Yükseliş Seyrini Koruyor…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 30 Ekim haftasında bir önceki haftaya göre 15 baz puan yükselişle %11,34 olurken dolar mevduat faizi 5 baz puan azalışla %1,37 ve Euro mevduat faizi 1 baz puan artışla %0,53 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 18 baz puan artarak %15,92 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 14 baz puan yükselişle %15,18taşıt kredi faizleri 12 baz puan düşüşle %17,37 ve ihtiyaç kredi faizleri 7 baz puan azalışla %19,69 oldu.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 101 baz puan azalışla %3,95 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 41 baz puan artışla %3,00 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %4,58 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %2,58 ve %2,47 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam ediyor.

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. Bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumlayabiliriz.

 

BMD

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler