Sosyal Medya

Ekonomi

Makro Ekonomik Değerlendirme: ‘Sanayi Üretimi’

Koronavirüs salgınına karşı Türkiye fabrikaları kapatma yoluna gitmese de eve kapanan nüfusu, daralan dış ve iç talebi gören sanayici üretimi azalttı.

Makro Ekonomik Değerlendirme: ‘Sanayi Üretimi’

Sanayi verisinde koronavirüs salgınının etkilerini görmeye başlıyoruz

Mart ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi yıllık bazda %2,0 daralırken (Şubat: %8,5 büyüme) mevsimsellikten arındırılmış seri aylık bazda %7,1 daraldı (Şubat: %1,9 büyüme). Öncü gösterge PMI verisi Mart ayında %8,2 daralarak 48,1’e gerilemişti (Şubat: 52,4). Nisan ayında %30,6 küçülerek 33,1 seviyesine inen PMI verisi ve %62’ye düşen imalat sanayi kapasite kullanım oranı sanayi üretiminde çok daha sert bir gerileme göreceğimizi gösteriyor.

Ana gruplara baktığımızdaYıllık bazda en sert küçülmeyi dayanıklı tüketim mallarında (yıllık %-16,6, aylık %-11,8) görüyoruz. Dayanıklı tüketim mallarını sermaye malları (yıllık %-6,8, aylık %-14,5) izliyor. Enerji (yıllık %-1,1, aylık %-4,7) ve dayanıksız tüketim malları kategorilerinde daralma daha sınırlı. Ara malları (yıllık %2,1, aylık %-3,7) kategorisi ise aylık bazda daralırken yıllık bazda büyümeye devam ediyor.

Alt gruplara baktığımızda Şubat ayına göre en sert daralmalar içecek imalatı (%-14.3), tekstil (%-13.8), giyim (%-20.5), bilgisayar ve elektronik (%-23.2), motorlu kara taşıtları (%-23.2) ve mobilya (%-8.9) gruplarında. Metal cevheri madenciliği (%3,6), tütün imalatı (%3,1), kimyasallar (%0,4) ve kâğıt ürünleri (%1,2) alt grupları ise aylık bazda pozitif ayrışıyor.

Koronavirüs salgınına karşı Türkiye fabrikaları kapatma yoluna gitmese de eve kapanan nüfusu, daralan dış ve iç talebi gören sanayici üretimi azalttı. Birçok fabrika işçileri nöbetleşe çalıştırma modeline geçti. Haziran ve Temmuz aylarında ekonominin kademeli olarak normalleşmesi ile sanayi üretiminin toparlanmasını bekliyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler