Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Küresel ekonomi Covid yılından sonra amansız bir şekilde dönüşecek

Aşılar yayılmaya başladıkça ve dünya yeniden nefes almayı beklerken, işte dünya ekonomisinde sonsuza dek değişen üç temel faktör geleceğin belirleyicisi olacak.

Küresel ekonomi Covid yılından sonra amansız bir şekilde dönüşecek

“31 Aralık 2019’da DSÖ Çin Ülke Ofisi, Çin’in Hubei Eyaleti, Wuhan Şehrinde tespit edilen bilinmeyen etiyoloji (bilinmeyen neden) vakaları hakkında bilgilendirildi. 31 Aralık 2019’dan 3 Ocak 2020’ye kadar, etiyolojisi bilinmeyen toplam 44 vaka-hasta, Çin’deki ulusal makamlar tarafından DSÖ’ye bildirildi.”

Ocak 2020’den itibaren devreye giren DSÖ durum raporu ile birlikte 2020 tüm hayatımızın değiştiği yıl olarak tarihe geçti.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya çapında 78 milyondan fazla enfeksiyon ve şu ana kadar 1.7 milyondan fazla ölüm gerçekleşti. Korkunç ikinci dalga henüz başlarken ilk kilitlenmeler nedeniyle halihazırda harap olan ülkeler ikinci bir kilitlenme aşamasına doğru ilerliyor. Aşılar yayılmaya başladıkça ve dünya yeniden nefes almayı beklerken, işte dünya ekonomisinde sonsuza dek değişen üç şey:

Çeşitlendirilmiş tedarik zincirleri

a) Tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi – Yirmi yılın en iyi bölümünde Çin, dünyanın üretim üssü haine dönüştü. Pillerden oyuncaklara, son teknoloji aletlerden mutfak aletlerine kadar her şeyi üretti. Covid vurmadan önce bile, bazı şirketler tedarik zincirlerini çeşitlendirmek ve Çin dışında diğer üretim üslerine bakmak için harekete geçmişti. Bunun bir kısmı, Başkan Trump’ın yol açtığı, yaklaşan ticaret savaşıydı. Trump yönetiminin Çin’e uyguladığı tarifelerin maliyeti, Çin yapımı ürünlerin maliyetini daha pahalı hale getirdi.

İkincisi, tüm yumurtalarınızı tek bir üretim sepetine koymakla ilgiliydi. Çin hükümeti kirlilikle mücadele için daha fazla yasa çıkarırken, Çin’in ucuz bir üretim üssü olarak göreceli avantajı düşüşteydi.

Gartner’a göre, ankete katılan küresel tedarik zinciri liderlerinin yüzde 33’ü kaynak ve üretim faaliyetlerini Çin’in dışına taşıyacaklarını söyledi. Bir olasılık, bölgesel üretim ağlarının gelişmesi.

Bir dünya fabrikası olarak Çin’den elde edilen ekonomik verimlilik ortadan kalkacak ve muhtemelen düşük fiyatlar devri sona erecek. Bununla birlikte, üretim birden çok coğrafyaya taşınacaksa, bu, Çin’in dünyanın üretim merkezi olmasından elde ettiği bazı ekonomik faydaların diğer bölgelerde elde edileceği anlamına gelir.

Tersine göç

b) Şehir sakinleri için küçük kasabaların ve taşra yaşamının yükselişi – Birleşik Krallık ve ABD’de, bunu karşılayabilenler, büyük, aşırı kalabalık şehirlerden büyük şehirlerin yakınındaki kırsal bölgelere taşındı. Dünyanın her yerinde, insanlar kilitli kaldıkça ve evden çalışmaya başladıkça, coğrafya belirli meslekler ve beceriler için tarih oldu. Ve dünya genelinde benzer bir eğilim görüyoruz. Geleneksel olarak hırslıları kendine çeken Londra, San Francisco, New York ve Mumbai gibi mega şehirler aniden parlaklığını kaybetti. İnsanlar kendilerini en güvende hissettikleri topluluklara, sosyal mesafeye izin veren ortamlara geri döndüler.

Hükümetlerin artık bu uydu şehirlerdeki altyapının – sağlık, internet, eğitim, su – yaklaşan insan akınıyla başa çıkabilmek için kuvvetli olmasını sağlamaları gerekiyor. Büyük mega şehirlerin nüfusu azaldıkça, mini şehirlerde insanlar için daha temiz, daha sağlıklı ve daha uygun fiyatlı bir yaşam tarzı sağlayan bir artış olacaktır. Ekonominin lokomotifi olan birkaç büyük şehre sahip olmak yerine, uluslar büyümeyi yönlendiren birkaç küçük motora sahip olacaklar. Bu eğilimi görmek ve bunun için altyapı oluşturmak da hükümetlere düşüyor.

c) Ekonomik eşitsizlikteki artış ve ulusötesi şirketlerin daha fazla düzenleme çağrısı – dünyanın her yerindeki kayıtdışı ekonomiler, Covid-19 tarafından harap edildi. Kadınlar, emekçiler, en çok olumsuz etkilenenler arasında. UNDP, dünya çapındaki hükümetler tarafından yeterli önlem alınmazsa, 2030 yılına kadar bir milyardan fazla insanın aşırı yoksulluğa itileceği konusunda uyarıyor.

Süper zenginler iyi durumda

Bu noktada, pandemiden fayda görmüş görünen tek grup süper zenginler kategorisine ait olanlar. Pricewaterhouse Coopers ve Swiss Bank UBS tarafından hazırlanan bir rapor, pandeminin doruğunda milyarderlerin servetlerini neredeyse yüzde 25 artırdıklarını ortaya koydu. Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Mukesh Ambani ve diğerleri iyi iş çıkardılar, ancak dünyadaki çoğu insanın geri dönecek bir işi bile yok. Pek çok kişiyi şaşırtan zaten aşılmaz görünen bu eşitsizlik – uber zenginlerin vergi ödemeyerek, halkına iyi ödeme yapmayarak, işçilerin haklarını vermeyerek ve ulusların yasalarını çiğneyere – vergi kaçırdığı algısı. İleriye bakınca “şişman kedilerin” hiçbir yerde vergi ödememesini sağlayan boşluklar kapanacak gibi görünüyor. Büyük tekellerin kırılması ve yeni bir normal, “mega olmayan” şirketlerin ortaya çıkması muhtemel görünüyor.

Ve nihayet, bir dünyayı kirletmeden yönetebiliriz gibi görünüyor. Greta Thunberg’in dünyayı daha sürdürülebilir bir şekilde yönetme konusunda savunduğu tezlerin çoğu mümkün. COVID-19 bilgisiyle bakınca, dünyanın aslında tamı tamına bir gün içinde değişmeyi başardığını gördük. Gelecekte, sürdürülebilirliğin ekonomi kitabımızın bir parçası olması gerekecek. Salgından çıkan iyi bir şey varsa o da sürdürülebilirliğin imkânsız bir rüya olmadığı bilgisi. Sürdürülebilirliğe yönelik bu dürtü, ekonomi için farklı bir destek olacak.

Harini Calamur – Free Press Journal

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler